Inconștiență în Sibiu: 21 de incendii de vegetație în doar 24 de ore

Acasa >

Articol

În ciuda apelurilor repetate, atât la nivel național, cât și local, privind evitarea incendierii vegetației uscate de către populație, în județul Sibiu această practică le pune mari probleme pompierilor.

Imagine intercalată
Imagine intercalată

Numai în ultimele 24 de ore aceștia au intervenit la 21 de astfel de incendii car eau afectat o suprafață de 230 de hectare.

„În ultimele 24 de ore pompierii sibieni au intervenit pentru stingerea a 21 incendii de vegetație uscată, care au afectat o suprafață totală de aproximativ 230 de hectare de teren.

Printre cele mai semnificative intervenții amintim:

3 Incendii de vegetație uscată în localitatea Mohu – în total au fost afectate 22 hectare de teren;

Incendiu de vegetație uscată în localitatea Bârghiș – 7 hectare de teren;

Incendiu de vegetație uscată în localitatea Copșa Mare – 60 hectare de de teren și 20 de hectare de litieră;

3 Incendii de vegetație uscată în localitatea Șelimbăr – în total au fost afectate 25 hectare de teren;

Incendiu de vegetație uscată în localitatea Mălâncrav – 6 hectare de teren și 4 hectare de fond forestier;

Incendiu de vegetație uscată în localitatea Ludoș – 60 hectare de teren;

Incendiu de vegetație uscată în localitatea Petiș – 10 hectare de teren;

Incendiu de vegetație uscată în localitatea Alma – 10 hectare de teren;

Incendiu de vegetație uscată în localitatea Apoldu de Sus – 10 hectare de teren.

Facem apel la cetățeni să nu igienizeze terenurile prin incendiere! Vă reamintim, arderea vegetației uscate este strict interzisă!

De asemenea, în cooperare cu IPJ Sibiu, APIA Sibiu și GNM – Comisariatul Județean Sibiu și celelalte instituții cu atribuții în domeniu, se vor lua măsuri drastice împotriva celor care se fac vinovați de producerea acestor incendii, conform legii.

Reamintim că nerespectarea prevederilor legale privind interzicerea arderii vegetației uscate constituie contravenție și se sancționează cu amendă în cuantum de la 7.500 șa 15.000 de lei, pentru persoanele fizice și de la 50.000 la 100.000 de lei pentru persoanele juridice, sancțiunile fiind aplicate de Garda de Mediu. 

De asemenea, incendiile de vegetație uscată reprezintă una dintre cele mai mari amenințări pentru mediul înconjurător, dar și pentru comunitate, deoarece pot produce pagube semnificative și chiar pierderi de vieți, întrucât există un risc major de propagare rapidă a incendiilor în condiții de vânt.

Fiți vigilenți și semnalați orice început de incendiu la numărul unic pentru apeluri de urgență 112”, au transmis marți reprezentanții ISU Sibiu.

(I.D.)

 

 

11 martie 2025 la 09:07

Leave a Reply

Stiri similare:

Vezi mai multe >
Autor b.o.n.
acum 53 minute
Polițiștii caută o tânără de 19 ani, din Ighișul Nou, dispărută de la domiciliu
Polițiștii sibieni au fost sesizați, miercuri după-amiază, de către o femeie cu privire la faptul că în jurul...
Actualitate
1 min de citit
Autor Mihai POP
acum 3 ore
Săptămâna viitoare încep lucrările la segmentul Mârșa – Arpaș al autostrăzii Boița – Făgăraș. Este cel mai scump lot de lucrări
Cu o valoare de 1,54 miliarde de lei, fără TVA, segmentul de autostradă dintre Mârșa și Apoldu de...
Eveniment
4 min de citit
acum 3 ore
Marea Lojă Națională din România aniversează 145 de ani de la „Aprinderea Luminilor”
În zilele de 9 și10 mai, Bucureștiul devine gazda unui eveniment aniversar de amploare, la care vor participa...
Eveniment
3 min de citit
Autor Ovidiu BOICA
acum 4 ore
Prima ediție din acest an a târgului destinat exclusiv produselor de artizanat, în perioada 17-18 mai. Albul pune stăpânire pe Piața Huet
Primăria Municipiului Sibiu reia evenimentul Artizan Huet, dedicat exclusiv produselor de artizanat. Prima ediție din acest an se...
Actualitate
2 min de citit