Primăria Municipiului Sibiu anunţă că, "în contextul temperaturilor extrem de ridicate anunțate de meteorologi pentru următoarea perioadă (cod galben și cod portocaliu de caniculă), începând de vineri, în sediul Primăriei Sibiu din Piața Mare, în sala expozițională, va funcționa un punct de răcorire. Acesta este un spațiu cu aer condiționat, un dozator de apă și scaune și va fi deschis zilnic, între orele 10 şi 20.
Primăria Sibiu, în colaborare cu ISU Sibiu au mai amenajat și au pus în funcțiune un punct de prim ajutor în Parcarea de la fosta Cazarmă 90. Aceasta funcționează zilnic, între orele 10 şi 20. Aici, cetățenii care au nevoie de ajutor medical din cauza căldurii excesive, pot găsi un paramedic care le poate acorda primele îngrijiri, umbră și un pahar cu apă.
Din 19 iunie, Primăria Sibiu a amenajat și a menținut funcționale 13 puncte de hidratare în mai multe zone din oraș: în Muzeul Brukenthal (intrarea principală), la Muzeul de Istorie (intersecție str. Tribunei cu str. Alexandru Odobescu), în clădirea Teatrul Național Radu Stanca (la intrare), în halele piețelor Cibin, Vasile Aaron și Rahova, în biserica de pe bd. Mihai Viteazu, în sediul Teatrului "Gong", la Cimitirul Municipal în clădirea administrativă de la intrarea principală şi în sediile Primăriei Sibiu de pe str. Turismului, din Piața Mare, la Centrul de Informații pentru Cetățeni, din Piața Mică nr.22 – Smart Lab şi la sediul Primăriei Sibiu de pe b-dul Victoriei nr 1-3, în zona de ghișee a Serviciului pentru Evidența Persoanelor.
Primăria Municipiului Sibiu mai reaminteşte cetățenilor următoarele recomandări pentru a se proteja în perioada caniculară:
Ovidiu BOICA
Ovidiu BOICA
Ovidiu BOICA
Ovidiu BOICA
Dumitru CHISELIȚĂ
Ovidiu BOICA
b.o.n.
Teodora NAN
Ovidiu BOICA
Ovidiu BOICA
Ovidiu BOICA