Cătălin Tineiu, debut cu o ”dublă” în naționala de minifotbal, la EURO. Trei sibieni, calificați cu România în optimile turneului din Bosnia&Herțegovina

 

Imagine intercalată
Imagine intercalată

Cătălin Tineiu a avut un debut de vis în echipa națională de minifotbal a României la Campionatul European care se desfășoară, zilele acestea, la Sarajevo, în Bosnia&Herțegovina. Component al echipei Juventus, Tineiu a înscris două goluri în prima repriză a meciului cu Turcia, de sâmbătă, primul pentru ”tricolori” în Grupa D, câștigat cu 9-0.

După ce Mircea Ungur a deschis scorul (’4), sibianul a dublat avantajul României, cinci minute mai târziu, tot el stabilind scorul primei reprize (’25), la un minut după ce Vlad Mocanu făcuse 3-0.

Imagine intercalată
Imagine intercalată

În partea a doua a meciului, ”tricolorii” au mai punctat de cinci pri prin Iulian Sîplăcan (‘26), Raul Dumitrovici (‘30, ‘45), Alexandru Nechita (‘49) şi Vasile Pop (‘50).

”Tricolorii” au obținut al doilea succes în grupa de la EURO, duminică seara, cu Polonia (5-2). În prima repriză, România a fost condusă în două rânduri, portarul Dragoș Nițu (’20) și Marius Balogh (’25+4, din penalti) egalând de fiecare dată, astfel că la pauză tabela indica scorul de 2-2.

În partea a doua, ”tricolorii” au mai punctat de trei ori, fără să mai primească vreun gol, prin

Andrei Șumălan (’31), Alexandru Nechita (’48) și Balogh (’50+3), impunându-se cu 5-2, rezultat în urma căruia au obținut calificarea în optimile de finală.

România va juca ultimul meci din Grupa D luni seara, pe 3 iunie, de la ora 21:45, cu naționala Ungariei.

”Tricolorii” sunt campioni mondiali en-titre și au cucerit ”argintul” la ultima ediție a Campionatului European. România are în palmares cinci titluri continentale, obținute între anii 2011 și 2015.

La ediţia precedentă a Campionatului European, în 2022, România a fost învinsă în finală de Azerbaidjan.

Pe lângă Cătălin Tineiu, în lotul României se regăsesc alți doi sibieni, portarul Ionuț Neacșa și Mircea Popa. În vârstă de 36 de ani, ultimul este chiar căpitanul ”tricolorilor” (și) la acest EURO. În prezent, Neacșa este component al echipei Nova Vita Tg. Mureș, iar ”Ciucă” face parte din lotul bistrițenilor de la Extratereștrii.

Lotul României pentru Europeanul de minifotbal care e în plină desfășurare este alcătuit din Dragoș Nițu (Sam Vig CCM Bistrița), Ionuț Neacșa (Nova Vita Tg. Mureș) – portari; Mircea Popa (Extratereștrii Bistrița), Marius Balogh (Grand Hill&Ony Oradea), Gabriel Dumitrașcu (Chedra Tax Ploiești), Raul Dumitrovici (Sam Vig CCM Bistrița), Vlad Mocanu (Inter Traian Vaslui), Vasile Pop (Sam Vig CCM Bistrița), Alexandru Nechita (Luxury & Maria și Ion București), Viorel Șaim (Nova Vita Tg. Mureș), Iulian Șîplăcan (Nova Vita Tg. Mureș), Andrei Șumălan (Bad Boys Oradea), Andrei Balea (Nova Vita Tg. Mureș), Mircea Ungur (Nova Vita Tg. Mureș) și Cătălin Tineiu (Juventus Sibiu).

Selecționerul naționalei României este Virgil Bejenaru, din staff-ul său mai făcând parte Dan Ștefan Cojocaru (manager general), Emil Cotenescu (doctor), Mircea Trifan (staff medical), Alin Pașcan (maseur) și Ovidiu Gorcea (analist video).

 

 

 

 

 

 

Autor
03 iunie 2024 la 10:30
Distribuie articolul:

Leave a Reply

Stiri similare:

Vezi mai multe >
Autor Ovidiu BOICA
acum 2 ore
”Călăreții roșii” sună adunarea. Fără cantonament în afara țării și cu amicale cu Hermannstadt și Sepsi OSK
Antrenorul confirmat în funcție Neluțu Luca va conduce, luni, la ora 18:00, primul antrenament după vacanța de vară....
Eveniment
4 min de citit
Autor Ovidiu BOICA
acum 5 ore
CSU Sibiu oficializează despărțirea de antrenorul Tomas Rinkevicius. ”Mulțumim pentru tot!”
Gruparea studențească sibiană a anunțat, duminică dimineața, pe rețelele de socializare, că antrenorul Tomas Rinkevicius nu va mai...
Actualitate
1 min de citit
acum 5 ore
(VIDEO) Dacă n-au reușit jucătorii, a reușit staff-ul. FC Hermannstadt, victorie cu Prishtina!
Duminică, oficialii sibieni i-au întâlnit într-un meci amical mai... special pe omologii de la FC Prishtina, echipa pe...
Eveniment
1 min de citit
Autor Ștefania Vesa
acum 5 ore
Agnita, pusă pe fugă în cea mai lungă zi din an
Agnita a fost în mișcare weekendul acesta, la cea de-a patra ediție a Crosului Agnitei. Aproape 500 de...
Eveniment
2 min de citit
Autor Ovidiu BOICA
acum 14 ore
Fostul golgeter al lui Hermannstadt, față în față cu Barcelona și Real Madrid! A promovat în LaLiga după ultimul meci al sezonului, în Spania
Dacă nu va fi împrumutat între timp, Daniel Paraschiv ar putea întâlni Barcelona și Real Madrid în sezonul...
Eveniment
2 min de citit
Autor Ovidiu BOICA
acum 1 zi
Prima victorie a sibienilor în cantonamentul din Turcia, cu selecționata africanilor fără contract. Chițu și Buș au marcat din nou
În al doilea amical din cantonamentul de la Bolu, FC Hermannstadt a obținut, în această seară, prima victorie...
Sport
1 min de citit
Autor Ovidiu BOICA
acum 1 zi
”Mo” Pratt continuă la CSU Sibiu. Americanul împlinește, luna viitoare, 40 de ani
Americanul de 40 de ani a semnat cu ”galben-albaștrii” pe încă un sezon. Pratt este primul jucător anunțat...
Sport
1 min de citit
Autor Ovidiu BOICA
acum 1 zi
FC Hermannstadt și-a luat fundaș de bandă pretabil regulii U21. ”Folosesc ambele picioare, sunt un jucător destul de ofensiv”
Al doilea jucător transferat de echipa sibiană este Luca Stancu, de la AFC Câmpulung Muscel, c care a...
Sport
2 min de citit
acum 1 zi
Baschet și atmosferă de festival, la Streetball. „Burtoșii” și nu numai, pe terenul „Elemer Tordai”
Turneul de baschet 3×3 Sibiu Streetball a revenit la finalul acestei săptămâni cu ediția a 13-a. Evenimentul a...
Reportaje
2 min de citit
Autor Ovidiu BOICA
acum 2 zile
Remiză cu goluri în primul amical al lui Hermannstadt, în Turcia, cu o echipă de UEFA Europa League
În primul meci de verificare din cantonamentul centralizat de la Bolu, echipa sibiană a terminat la egalitate, scor...
Sport
1 min de citit
Autor b.o.n.
acum 3 zile
26 de echipe, dintre care 3 pro-continentale la startul ediției a XV-a a Turului Ciclist al Sibiului. Premii speciale în memoria lui Rebellin și Gianni Savio
La ediția din acest an Turului Ciclist a, Sibiului și-au anunțat participarea 26 de echipe. Trei dintre ele...
Actualitate
3 min de citit
Autor Dan FRÂNCU
acum 3 zile
Culoare, mișcare și multă distracție, la „Color Cross Avrig”
Dacă vrei să fii parte din povestea „Timp și Suflet” și să contribui astfel la campaniile organizate în...
Actualitate
3 min de citit