CN masculin de baschet
Miere pentru unii, pelin pentru alţii
1755 vizualizari
După 3 înfrângeri consecutive, "studenţii" au obţinut o victorie clară, sâmbătă seara, în faţa gaziştilor. Dacă, pentru sibieni, acest rezultat este ca o gură de oxigen, medieşenii şi-au anulat şansele de a mai prinde playoff-ul, noul obiectiv fiind clasarea pe locul 9.
Baschetbaliştii sibieni au pus capăt seriei de 3 înfrângeri consecutive - 87-69 cu Argeş Piteşti, 108-82 cu CSU Braşov şi 84-78 cu Asesoft - cu o victorie în faţa gaziştilor. Sâmbătă seara, în "Transilvania", jucătorii lui Peter Schomers s-au impus fără probleme, la o diferenţă de peste 20 de puncte. Din nefericire pentru medieşeni, acest rezultat echivalează cu ratarea obiectivului, accederea în playoff, noul obiectiv fiind clasarea pe locul 9.
Unui "cinci" format din Johnson, Matthews, Scott, Brown şi Crăciun, antrenorul Gazului metan, Mihai Corui i-a opus o formulă cu doi români, în care s-au regăsit Radmanovac, Washington, Jucan, Tudor Dumitrescu şi Thomson. După ce Scott şi Brown, pe de o parte, respectiv Washington, de la linia de "libere", şi-au trecut în cont primele ratări, Tudor Dumitrescu a deschis scorul, cu o "treiţă". Crăciun a egalat, iat Thomson a readus Gazul metan în avantaj, la următorul atac. Prima jumătate a sfertului a fost echilibrată, tabela indicând în alte câteva rânduri egalitate, la 5, apoi la 7 şi 10. CSU preluase conducerea, pentru prima oară în acest joc, după 4 minute, prin Scott (8-7).
În cea de-a doua jumătate a sfertului "studenţii" au reuşit să se desprindă la 6 puncte (17-11), diferenţă care avea să fie trecută pe tabelă şi după primele 10 minute (24-18). Matthews avea 7 puncte, iar Scott, respectiv T. Dumitrescu, câte 6.
Matthews a deschis scorul, în sfertul 2, cu o aruncare de la distanţă, apoi Calotă a fixat pentru prima oară difererenţa la peste 10 puncte (29-18). Time-out-ul cerut de Corui n-a rezolvat problema decât pe jumătate, Gazul metan apropiindu-se, la un moment dat, la 3 coşuri (31-25). Cu Harrison, Matthews şi Johnson în prim-plan, sub panoul oaspeţilor, CSU s-a desprins din nou, încheind repriza cu un avantaj confortabil (47-33). Matthews era, în continuare, cel mai bun marcator din meci, cu 13 puncte, unul mai puţin decât medieşeanul Jucan.
Sibienii s-au descurcat bine şi după pauză, iar diferenţa de pe tabelă a continuat să crească. Nervii au cedat, Radmanovac şi Scott având câte ceva de împărţit. Americanul Sibiului a fost sancţionat, într-un interval de niciun minut, cu două faulturi intenţionate, fiind trimis la cabine. CSU a funcţionat bine şi fără acesta, reuşind să treacă diferenţa de bariera a 20 de puncte spre finalul celui de-al treilea sfert. Ultimele 10 minute începeau de la 73-52 şi meciul era ca şi jucat...
Sfertul 4 a fost mai echilibrat. "Studenţii" erau cu victoria în buzunar, iar medieşenii parcă nu mai aveau vlagă. Doar Washington şi T. Dumitrescu au mai reuşit câte ceva, în rest, nimic. Schommers şi-a permis astfel să încheie meciul cu Andruş, Dohi, Cristi Ban, Brice Kabengele şi Calotă în teren, ultimul închizând tabela (97-73).

Program infernal pentru sibieni
CSU Atlassib va susţine, într-un interval de doar 11 zile, nici mai mult, nici mai puţin decât 4 meciuri, în campionat. Primul e programat miercuri, 18 martie, în cadrul etapei a XXVII-a, cu BC Mureş Tg. Mureş, în deplasare. Trei zile mai târziu, "studenţii" primesc vizita giuleştenilor. Apoi miercuri, 25 martie, CSU îşi dispută restanţa cu Energia Rovinari, la Sibiu, pentru ca sâmbătă, 28 martie, să se deplaseze la Otopeni, pentru un meci din penultima etapă a sezonului regular. Apoi, pe 4 aprilie, la Sibiu vine Dinamo.
Şi medieşenii au o restanţă, cu Asesoft, în deplasare, pe care o vor disputa joi, 26 martie.

Supăraţi pe ultimele rezultate ale favoriţilor, suporterii sibieni nu şi-au încurajat echipa pe perioada primului sfert. Imediat cum a debutat cea de-a doua perioadă, fanii au început să cânte, ţinând-o tot aşa până la finalul întâlnirii. Cum şi CSU Atlassib a făcut un meci mai bun, impunându-se fără emoţii, la final suporterii au sărbătorit victoria, alături de Matthews şi compania.

Soltau şi-a reziliat contractul
Internaţionalul danez Thomas Soltau nu mai face parte din lotul Gazului metan. De comun acord, cele două părţi au reziliat contractul, baschetbalistul întorcându-se în ţara sa natală. "Soltau nu s-a adaptat la Mediaş şi a cerut să i se rezilieze contractul, să fie lăsat să se întoarcă acasă. Înţelegerea a fost anulată, pe cale amiabilă, astfel că a putut să plece", a afirmat antrenorul secund al Gazului metan, Ovidiu Teleabă.

Matthews, 31 de puncte
Americanul Bryant Matthews a fost, şi de data aceasta, cel mai bun marcator al meciului, cu 31 (3x3) de puncte. Pentru CSU Atlassib au mai marcat Harrison 14, Johnson 12, Calotă 11, Scott 10, Kabengele 9 (1x3), Crăciun 7 (1x3) şi Brown 3 (1x3).
Pentru Gaz metan au înscris Washington 17 (1x3), Jucan 15 (2x3), Radmanovac 13 (3x3), T. Dumitrescu 13 (3x3), Coombs 6, Thomson 6, Marjanovic două şi Hargrave unul.

"Studenţii", din nou probleme la "libere"
Mai-vechea problemă a jucătorilor lui Schomers, aruncările de la linia de 5,85, a reapărut şi în acest meci. "Studenţii" n-au reuşit să înscrie nici măcar jumătate din "libere", obţinând doar un procentaj de 45 la sută (9 din 20). Calotă şi Matthews, mai ales, ar trebui să mai repete, fundaşul scoţând doar 42,9 la sută (3 din 7), iar americanul un procentaj de doar 40 la sută (două din 5). Nici medieşenii n-au excelat la acest capitol, cu 14 reuşite din 26 de încercări având un procentaj de puţin peste jumătate (53,8 la sută). Sibienii, în schimb, s-au "scos" la aruncările din acţiune, 68,6 la sută, aducă 35 intrate din 51 de încercări. Gazul metan a avut, la două puncte, doar 42,1 la sută (16 din 38). Medieşenii şi-au luat revanşa la "treiţe", 34,6 la sută, cu 9 din 26 intrate, unde CSU a reuşit doar 27,3 la sută (6 din 22), conform statisticii oficiale.

14. CSM Oradea 24 2 22 0 1557:2253 26
15. Rapid Bucureşti 25 0 25 0 1423:2376 25.
Legendă: L - loc; MJ - meciuri jucate; MC - meciuri câştigate; MP - meciuri pierdute; F - forfait; PM:PP - puncte marcate : puncte primite; P - puncte clasament.