LIGA FLORILOR / CORONA - MĂGURA 24-25 Ce nebunie! A cincea victorie consecutivă!
677 vizualizari
Echipa din Cisnădie a obţinut, vineri seara, în oraşul de sub Tâmpa, al cincilea succes la rând în campionat. Măgura s-a impus la diferenţă minimă pe terenul Coronei, ocupanta locului 3 din sezonul precedent. Jucătoarele lui Weber şi Niţu sunt pe locul 4 în clasament şi au posibilitatea de a ajunge în imediata vecinătate a liderului CSM Bucureşti dacă vor câştiga, miercuri, 15 noiembrie, acasă, cu SCM Craiova. La Braşov, Ivana Bozovic a marcat 9 goluri.

Măgura face senzaţie în Liga Florilor! Echipa din Cisnădie nu se mai opreşte din victorii şi, în urma succesului de la Braşov, al cincilea consecutiv, şi-a consolidat locul pe podium. Măgura e pe 4 după 9 etape, cu 18 puncte, unul mai puţin decât SCM Craiova, următorul adversar al fetelor pregătite de Alex Weber şi Bogdan Niţu.

Prima repriză a fost echilibrată. Corona a deschis scorul prin Laura Chiper şi a avut în permanenţă un avantaj de una sau două lungimi în faţa Măgurii. În câteva momente cisnădiencele au reuşit să egaleze, ultima dată la 11, însă Hotea şi Marilena Neagu au stabilit scorul primei reprize, 13-11.
Măgura a întors rezultatul în prima parte a reprizei secunde. De la 14-12 pentru Corona, jucătoarele echipei oaspete au marcat de patru ori la rând - două goluri Larissa Da Silva, Ivana Bozovic şi Roxana Gatzel, câte unul - şi Cisnădia avea 16-14. Gazdele au preluat din nou iniţiativa şi, la jumătatea reprizei, aveau un avantaj de două goluri, 20-18.
Finalul a fost electrizant. Golurile marcate de Ada Moldovan şi Ivana Bozovic au readus-o pe Măgura în avantaj (25-23). Corona n-a reuşit decât să reducă din diferenţă, prin Neagu, din 7 metri.
Pentru Măgura au marcat Ivana Bozovic (9 goluri), Ada Moldovan (6), Roxana Gatzel (3), Larissa Da Silva (3), Oana Apetrei (3) şi Larissa Araujo (unul).