CN masculin de baschet
În urcare
1797 vizualizari
În urcare
CSU Atlassib s-a impus cu 100-73 în faţa celor de la SCM "U" Craiova, într-un meci contând pentru prima etapă a returului sezonului regular, rezultat în urma căruia echipa sibiană a urcat pe locul secund al clasamentului.
Nou-promovata din cetatea Băniei a fost o buturugă prea mică pentru a produce surpriza, la Sibiu, sâmbătă seara. Oltenii au început nesperat de bine meciul, câştigând primul sfert la o diferenţă de un coş, după care lucrurile au intrat în normal. CSU avea, la finele primei reprize, avantaj de 14 puncte, iar în jumătatea secundă a meciului "studenţii" s-au desprins şi mai mult, având la un moment dat 30 de puncte şi impunându-se, în final, cu 100-73.
Debutul de meci a fost unul de bun augur pentru jucătorii lui Schomers, Scott şi Johnson înscriind pentru 4-0. Tomic a redus din diferenţă, după care acelaşi Scott şi Kabengele, de la linia de "libere", au făcut 8-2. Mitchell a redus din diferenţă, cu o "treiţă". Tot cu aruncări de la distanţă, două consecutive, Lekic a întors pentru moment rezultatul (12-10). Scott a egalat la 12, apoi Matthews a făcut 14-12, dar - când mai era un minut şi jumătate din sfert - oaspeţii au revenit la conducere, prin punctele lui Mitchell (15-14). Mai multe greşeli ale "studenţilor" au fost speculate din plin de craioveni, care au câştigat prima perioadă cu 19-17.
Sibienii au început în forţă sfertul 2. Crăciun a readus CSU-ul la conducere, cu o aruncare de la distanţă; apărarea "studenţilor" a funcţionat "ceas", iar Brown şi Matthews au întregit un parţial de 10-0. Paul Nicolae, antrenorul oaspeţilor, a cerut time-out, dar n-a găsit soluţii pentru a redresa echipa. Harrison a fost de neoprit, sub panoul advers, iar Matthews a făcut spectacol, înscriind de sus. Schomers n-a avut numai satisfacţii. Germanul de pe banca lui CSU s-a văzut nevoit să continue jocul fără Cristi Crăciun, accidentat în momentul aruncării de către Mitchell. Pe parchet, ”studenţii” şi-au ţinut adversarul la cel puţin 10 puncte distanţă şi, la pauza mare, aveau 48-34. Sibienii încheiaseră repriza cu o nouă fază-spectacol.
”Studenţii” ne obişnuiseră cu un sfert 3 slab, în majoritatea meciurilor de până acum. Temerile ne-au fost repede risipite, la revenirea de la cabine. Jucătorii lui Schomers nu le-au lăsat adversarilor nicio şansă, o apărare extrem de inspirată făcând ca, în prima jumătate a sfertului 3, oaspeţii să arunce la coş de doar 3 ori!. CSU, în schimb, a reuşit un parţial de 15-0, la capătul căruia diferenţa dintre cele două echipe era de aproape 30 de puncte, scor 63-34. Meciul era jucat! Jumătatea a doua a perioadei a fost una echilibrată, ultimele 10 minute urmând să înceapă de la 74-48. Harrison a fost, din nou, fără greşeală, optarul ”galben-albaştrilor” trecându-şi în cont alte 11 puncte, inclusiv ceva mai rar întâlnit, în cazul său, o ”treiţă”.
Ultimul sfert n-a mai avut nimic special. Poate doar introducerea lui Andruş, pe final de meci, acesta reuşind să marcheze două ”treiţe”, şi coşul de 3 puncte al lui Brice Kabengele, din ultima secundă, cu care CSU a făcut ”suta”. Scor final, 100-73 pentru ”studenţi”, care au programat următorul meci oficial tot în Palatul Sporturilor Transilvania, peste două săptămâni, cu codaşa CSM Oradea, după care urmează eternul derbi ardelenesc, cu ”U” Mobitelco, la Cluj.

"Am primit cam multe puncte"
Peter Schomers, antrenorul grupării studenţeşti sibiene, era de părere că CSU a primit cam multe puncte, sâmbătă seara, punând această situaţie pe fondul unei relaxări premature a jucătorilor săi. "Am primit cam multe puncte. În ultimele minute am jucat mai relaxat, iar adversarul a profitat din plin de acest fapt. Au marcat mai mult. Sunt mulţumit de rezultat. Am avut un început de meci mai slab, dar ne-am revenit pe parcurs. În prima repriză n-am avut destulă viteză, dar am rezolvat această problemă după pauză. Ne-am încălzit mai greu", a afirmat Schomers, în conferinţa de presă de la finalul întâlnirii.
Altfel, Schomers e mulţumit de faptul că, în debutul returului, CSU Atlassib are parte de meciuri cu adversari mai puţin valoroşi, dar şi pentru că, pentru "studenţi", urmează o pauză de două săptămâni. Conform programului iniţial, echipa sibiană ar fi trebuit să joace, la finele acestei săptămâni, la Rm. Vîlcea, dar această echipă s-a retras din campionat înainte de debutul sezonului. "Pentru noi, este mai bine că avem meciuri mai uşoare în debutul returului, pentru că avem timp să ne pregătim şi să ne intrăm în formă. Pauza de săptămâna viitoare ne va prinde bine, iar după aceea avem un meci relativ uşor, cu CSM Oradea, la Sibiu. Avem timp să pregătim următorul meci, cel de la Cluj", a mai spus Schomers.

Matthews şi Harrison, câte 21 de puncte
Cei mai buni marcatori ai lui CSU Atlassib în meciul de sâmbătă seara au fost americanii Harrison şi Matthews, ambii cu câte 21 de puncte, primul inclusiv cu o "treiţă". Pentru echipa sibiană au mai marcat Brice Kabengele 15 (3x3), Scott 12, Johnson 10 (1x3), Andruş 6 (2x3), Popa Calotă 5, Brown 4, Crăciun 3 (1x3) şi Ban 3.
Cel mai bun marcator al jocului a fost însă unul din jucătorii formaţiei vizitatoare, Tomic, cu 28 de puncte. Pentru SCM "U" Craiova au mai punctat Holmes 13, Lekic 11 (3x3), Mitchell 9 (1x3), Lepădat 5 (1x3), Albu 4 şi D. Răducanu 3 (1x3).

Probleme cu tabelele
Niciuna dintre cele două tabele ale sălii sibiene n-a mai funcţionat, la jocul cu SCM "U" Craiova. Ambele au indicat, pe tot parcursul jocului, doar ora. În aceste condiţii, timpul de joc a fost afişat doar pe cele două tabele mici, de pe panouri, în vreme ce Sebastian Muntean, crainicul sălii, s-a văzut nevoit să anunţe fiecare schimbare de scor şi numărul greşelilor jucătorilor.

Foarte bine la 3 puncte, slab la "libere"
Dacă sibienii au reuşit să înscrie 44 la sută din aruncările de la distanţă (8/18), aceştia au lăsat de dorit când a fost vorba de cele de la linia de 5,85. CSU a avut, la ”libere”, doar 41,7 la sută (10/24). Procentajul l-a stricat Matthews, cu 8 ratări din 13 aruncări, însă americanul s-a revanşat pe altă parte, fiind principalul marcator al echipei sibiene. CSU a avut, la aruncările din acţiune, de asemenea un procentaj bun, aproape 70 la sută (33/48), Harrison - absolut genial (9/11) – fiind secondat de Matthews (8/12).
De cealaltă parte, formaţia din Craiova a avut 68,4 la sută (13/19) la ”libere”, 48,8 la sută la aruncările din acţiune (21/43) şi 40 la sută la cele de 3 puncte (6/15).

Holmes, 15 recuperări
Americanul Holmes, din lotul lui SCM ”U” Craiova, a reuşit nici mai mult, nici mai puţin decât 15 recuperări, dintre care 10 defensive. Din tabăra sibienilor, Harrison a reuşit 10, câte 5 în apărare, respectiv ofensivă. Ambii jucători şi-au trecut în cont un double-double. Per total, oarecum surprinzător, echipa din Craiova a dominat bătălia recuperărilor, scor 37-27.

BC Tîrgovişte - Gaz metan Mediaş 84-76
"U" Mobitelco Cluj - Rapid Bucureşti 107-58.
14. CSM Oradea 15 1 14 0 918:1480 16
15. Rapid Bucureşti 15 0 15 0 780:1400 15.
Legendă
MJ - meciuri jucate; MC - meciuri câştigate; MP - meciuri pierdute ; F - forfait; PM:PP - puncte marcate:puncte primite; P - puncte clasament.