FC Hermannstadt, eșec la limită pe terenul fostei campioane, FC Viitorul. Ianis Hagi, gol decisiv, din penalti
1036 vizualizari

Echipa sibiană rămâne fără punct obținut în deplasare, în acest sezon, după ce a cedat, în această seară, la Ovidiu, cu scorul de 1-0, în fața echipei lui Gică Hagi, FC Viitorul. Unicul gol a fost marcat de Ianis Hagi dintr-un penalti tot de el obținut în urma unei intervenții a lui Claudiu Pamfile (29).
După pauză, constănțenii au mai irosit câteva situații de a mai puncta, dar portarul Cătălin Căbuz a intervenit salvator de fiecare dată.Pe final, sibienii puteau da lovitura, însă Jordan N'Kololo a șutat în plasa laterală din poziție favorabilă.
La FC Hermannstadt a debutat, în această seară, Tiberiu Serediuc. Mijlocașul a evoluat titular, fiind înlocuit în minutul 60 cu Juvhel Tsoumou.
Antrenorul Alexandru Pelici a folosit următoarea formulă de echipă: Cătălin Căbuz - Daniel Tătar, Nemanja Mijuskovic, Ionuț Stoica, Claudiu Pamfile - Răzvan Dâlbea (cpt.), Ilja Antonov (Ștefan Blănaru '84) - Tiberiu Serediuc (Juvhel Tsoumou '60), Bruno Chalkiadakis (Luis Ali '71), Jordan N'Kololo - Bogdan Rusu.
În urma acestui meci, FC Hermannstadt continuă să ocupe locul 12, cu 7 puncte și un golaveraj -2, 7-9.
În etapa a IX-a, echipa sibiană întâlnește, la Tg. Mureș, pe Stadionul ”Trans-Sil”, pe CFR Cluj, campioana en-titre. Partida va avea loc sâmbătă, 22 septembrie, de la ora 15:00.