ASA Tg. Mureş - Gaz Metan 0-0: Fotbal cu pipeta
1034 vizualizari
La fel ca majoritatea meciurilor din play-out, cel de la Tg. Mureş, de pe terenul ultimei clasate, a avut parte de puţine ocazii la cele două porţii. Pe parcursul celor 90 de minute niciuna dintre echipe n-a reuşit să înscrie. Medieşenii au ratat astfel posibilitatea de a reveni pe primul loc.
Ultima clasată, echipă care a schimbat antrenorii ca pe şosetele murdare, în acest sezon, încăpută acum pe mâinile lui Ionel Ganea, un tehnician preocupat mai degrabă să facă scandal decât de binele jucătorilor săi, şi Gaz Metan au făcut un spectacol modest, sâmbătă, pe arena din Tg. Mureş. Cu şanse mici de a mai scăpa de... matineu, ASA-ul pare mai degrabă un cimitir al ”elefanţilor”, Nicoliţă, Marius Constantin, Emil Dică, Ferfelea, Mendy şi Gabi Mureşan fiind doar câţiva dintre ei, în vreme ce ”lupii negri” şi-au cam pierdut motivaţia de a mai lupta după ce au ratat play-off-ul, în ciuda obiectivului personal al antrenorului Pustai, primul loc în play-ot.
Nicoliţă l-a încercat pentru prima dată pe Greab după mai bine de 10 minute de la debutul întâlnirii ('13). Medieşenii au declanşat imediat contraatacul şi Alex Munteanu a trimis de la distanţă, încercând să-l surprindă pe Pap, ieşit dintre buturi, dar mingea s-a scurs pe lângă bară ('14).
Sin a cerşit penaltiul, la o fază în care Danci era ”umbra” lui, dar n-a fost nici fault, nici în interiorul careului, iar ”centralul” Coza s-a felicitat pentru decizia luată, aceea de a lăsa jocul să curgă ('33).
Pap şi-a salvat echipa în două rânduri, cu 4 minute înainte de pauză. Mai întâi i s-a opus şutului direct din lovitură liberă al lui Eric, după care l-a blocat pe Sikorski. Goal-keeper-ului ASA-ului i-a stat însă inima-n loc la lobul lui Vali Creţu. Pap era bătut, dar norocul lui a fost că mingea s-a scurs la două palme de bară ('43).
Brazilianul Eric a vrut să se convingă încă o dată dacă Pap iese pe centrare sau rămâne între buturi, trimiţând direct pe poartă, din lovitură liberă. Goal-keeper-ul nu s-a lăsat nici de data asta păcălit, iar Buzean a ratat reluarea, din apropiere ('48). Acelaşi Eric a trimis în careu, dintr-o altă lovitură liberă, însă Trtovac a trimis în braţele lui Pap ('56). Fotbalistul ”cariocas” a trecut apoi la finalizare, dar şutul său a şters transversala ('80), după care a încercat să-l servească pe Buziuc, dar portarul a plonjat la picioarele celui din urmă şi şi-a mai salvat o dată echipa ('81).
 În ultimele 10 minute a fost rândul lui Greab să facă pe eroul. Mai întâi a parat ”capul” lui Rus, din careul mic ('83), după care s-a opus şuturilor lui Nicoliţă şi Lemnaru ('87).
În prelungiri, atât Pap, cât şi Greab şi-au atârnat de stâlpii porţilor pancarta cu ”Nu deranjaţi!”, ca la hotel, astfel că cele două echipe şi-au împărţit punctele. Rezultatul nu o avantajează nici pe ASA, nici pe Gaz Metan. Pentru unii, parcă acest final de sezon e mai degrabă o corvoadă...

ASA Tg. Mureş - Gaz Metan Mediaş, minut cu minut
G '7 Ionuţ Buzean (Gaz Metan);

'13 - Greab reţine mingea reluată din voleu de Nicoliţă, de la 12-13 metri, lateral dreapta;
'14 - Alex Munteanu trimite pe lângă stâlpul din dreapta lui Pap, din alergare, de la 30 de metri;
'22 - Ciolacu primeşte de la Nicoliţă şi reia în blocajul lui Danci, din centrul careului;
G '28 Andrei Sin (ASA Tg. Mureş);
'33 - Andrei Sin pătrunde în careu pe stânga şi se prăbuşeşte după un contact cu Danci, dar arbitrul Coza nu acordă nimic;
'41 - Pap se opune şutului lui Eric dintr-o lovitură liberă de la 30 de metri, lateral dreapta, apoi îl blochează pe Sikorski, mingea iese în corner;
'42 - Ciolacu reia mult peste transversală de la 13-14 metri, lateral stânga;
'43 - mingea lobată de Vali Creţu, de la 25 de metri, la colţul lung, trece de puţin pe lângă bară; Pap era ieşit dintre buturi;
G '47 Gaston Mendy (ASA Tg. Mureş);
'48 - Pap parează mingea trimisă direct pe poartă de Eric de Oliveira, dintr-o lovitură liberă de la 25 de metri, lateral dreapta, iar Buzean ratează devierea, din apropiere;
S '52 Alexandru Buziuc - Daniel Sikorski (Gaz Metan);
'56 - Pap reţine la reluarea cu capul a lui Trtovac, în urma unei lovituri libere executate de Eric; mingea nu ar fiprins oricum cadrul porţii;
'59 - Ovidiu Bic şutează peste transversală de la 18 metri, după ce a trecut în dribling de doi adversari;
G '66 Marius Constantin (ASA Tg. Mureş), pentru un fault la Buziuc;
'67 - Alex Munteanu şutează mult peste transversală dintr-o lovitură liberă de la 25 de metri;
S '71 Ciprian Rus - Andrei Sin (ASA Tg. Mureş);
S '73 Sabin Lupu - Alexandru Curtean (Gaz Metan);

'80 - mingea reluată din voleu de Eric, de la 7-8 metri, şterge transversala;
'81 - Pap reţine de la picioarele lui Buziuc, în urma unei centrări a lui Eric, din flancul stâng;
'83 - Greab parează mingea reluată de Rus, cu capul, de la 3-4 metri, în urma unei lovituri de la colţul terenului;
S '85 Florin Dulap - Emil Dică (ASA Tg. Mureş);
'87 - Greab parează mingea şutată din prima de Nicoliţă, de la 18 metri, apoi reţine la şutul lui Lemnaru, din flancul stâng;
S '90+2 - Bernard Itoua - Ovidiu Bic (Gaz Metan).
Legendă: G - cartonaș galben; S - înlocuire.

ASA TG. MUREŞ 0 - 0 GAZ METAN MEDIAŞ
ASA Tg. Mureş:
Pap - Velayos, M. Constantin, Al. Tudose, Mendy - E. Dică (Dulap '84), Gorobsov, Ferfelea - Nicoliţă, Ciolacu (Lemnaru '65), A. Sin (C. Rus '71). Antrenor: Ionel Ganea.
Gaz Metan: Greab - Val .Creţu, Trtovac, Buzean, Rugasevic - Danci, Ov. Bic (Itoua '90+2) - Al. Munteanu, Eric de Oliveira, Al. Curtean (S. Lupu '73) - Sikorski (Buziuc '53). Antrenor: Cristian Pustai.
Arbitru: Ionuţ Coza (Cernica).
Asistenţi: Ovidiu Artene (Vaslui), Gero Szabo (Cluj-Napoca).
Rezervă: Marius Avram (Bucureşti).
Observatori: Marian Salomir (Cluj-Napoca), Eduard Alexandru (Ploieşti).
Cartonaşe galbene: Sin '28, Mendy '47, M. Constantin '66 / Buzean '7.
Cartonaşe roşii: - / -.
Stadion: "Trans-Sil" Tg. Mureş.

Pustai: ”Rezultat echitabil! Dacă nu dai gol, trebuie să te mulţumeşti cu un punct!
Antrenorul Gazului Metan, Cristi Pustai, s-a declarat mulţumit la final de punctul obţinut pe terenul ASA-ului. Tehnicianul crede că, dacă jucătorii săi ar fi fost mai atenţi, ar fi putut
câştiga partida.
”A fost un meci de luptă, pe terenul unei echipe unde se obţine greu victoria. Pot spune că suntem mulţumiţi cu acest punct, mai ales că veneam după o înfrângere, iar acest punct ne menţine acolo sus. Dacă eram mai atenţi în repriza secundă, cred că puteam totuşi obţine victoria, deşi trebuie să recunosc că tot aşa de bine puteam şi pierde în ultimele minute, când Greab a avut intervenţii salvatoare la două faze. Părerea mea este că ASA pare o echipă în revenire, s-a văzut acest lucru şi în meciul de la Iaşi. Poate şi starea terenului a influenţat jocul, unele execuţii ale jucătorilor ambelor echipe au lăsat această impresie, dar la urma urmei, consider rezultatul echitabil. Dacă nu dai gol trebuie să te mulţumeşti cu un punct”, a declarat Pustai, sâmbătă seara, la finalul întâlnirii de la Tg. Mureş.