Se doreşte "hăcuirea” Muzeului Brukenthal?
Se doreşte mazilirea Muzeului Naţional Brukenthal în această iarnă. Cei care doresc să viziteze minunile expuse vor fi nevoiţi să meargă la Praga, Gdansk sau Viena, acolo unde organizatorii expoziţiilor vor duce exponatele. Asta în timp ce clădirile lăsate de baron vor fi, probabil, închise. Este un scenariu apocaliptic, dar el poate deveni realitate dacă hotărârea de guvern despre care directorul Muzeului Naţional Brukenthal a aflat că se lucrează va deveni lege. “Eu doresc să vă spun că neliniştea mea de acum câteva luni era bazată pe nişte semnale. Ei bine, ni s-a comunicat! Nu ştiu ... când ţi se comunică public de faţă cu alţii, eu cred că e oficial! NI s-a comunicat că se lucrează la o hotărâre de Guvern prin care din decembrie, muzeele naţionale din România, de sub directa îndrumare a ministerului să fie... nu găsesc cuvântul potrivit, dar cred că hăcuite”, spus directorul Muzeului Naţional Brukenthal, Sabin Luca.
Ce înseamnă acest lucru? Dacă hotărârea la care se lucrează va fi pusă în practică, Muzeul din Sibiu va pierde peste 40 de oameni. În mare parte, specialişti. În plus, fondurile pentru salariile celor rămaşi se vor diminua la jumătate. “Într-o primă etapă să ni se taie toate posturile neocupate. În cazul Muzeului Brukenthal este vorba de 28 de posturi din 168 şi, mai apoi, în a doua etapă, după ce ne taie aceste posturi, să se facă o reducere a personalului, nu a fondului de salarii, a personalului rămas. Deci... sânge, da? Reducere de 12%. Asta ar însemna o reducere totală de 40 şi ceva de posturi din cele 168. Iar la anul, fondul de salarii a structurii nou înfiinţate sau desfiinţate, după cum vrea să zică fiecare, să fie asigurat în proporţie de 50 la sută doar”, a spus directorul muzeului.
Zilele cu public, să fie gratuite
Sabin Luca spune că a auzit de existenţa unui proiect de lege depus de deputaţii PDL conform căruia duminica muzeele aflate sub egida Ministerului Culturii să fie deschise gratuit. Este un lucru de neconceput, este de părere Sabin Luca, pentru că duminica este una dintre zilele în care muzeele câştigă cel mai mult, iar banii sunt necesari mai ales în aceste condiţii în care se cere autofinanţare. “Am fost întrebat ce părere am de proiectul de lege dedpus de deputaţii PDL ca duminica toate muzeele de sub egida ministerului să fie deschise liber. Deci fără taxă. Tot ni se cere să aducem venituri proprii, autofinanţare. Dacă vor chiar să ne ucidă ca la colţul străzii, atunci să facă şi asta: să dea gratuitate, să ne oblige să servim publicul. Să ne umilim, să ne autoflagelăm, orice, că noi facem. Noi suntem disciplinaţi”, a spus, nervos, Sabin Luca.
Omul aflat la cârma Muzeului Naţional Brukenthal speră că acest scenariu nu va fi pus în practică. Nici reducerea de personal, nici cea din fondul de salarii şi că se vor putea tăia bilete şi duminica. Dar, dacă se va da o hotărâre de guvern sau un ordin de ministru, “se va face obligatoriu acest scenariu”.
Muzeul Brukenthal va fi vizitat în străinătate
Pentru ca exponatele să nu stea nevăzute de ochiul publicului, în condiţiile în care scenariul va fi pus în aplicare, directorul Muzeului spune că se va miza pe programe internaţionale de expoziţie. “Nu vom avem ce face. Vom merge pe acţiuni internaţionale, vom face expoziţii mai multe şi mai mari în străinătate. De acolo ne vom obţine suportul moral şi românii, din nefericire nu vor mai avea ce vedea. Vor trebui să meargă să vadă Muzeul Brukenthal la Gdansk, la Ruse, la Ankara, la Praga sau la Viena”, a concluzionat directorul Sabin Luca.
.
Adauga un comentariu la acest articol
Din pacte toti tampitii au ajuns ministrii ce stiu ei despre cultura,turism,agricultura...astea parca au picat din alta lume.
Sigur Basescu a anticipat reducerea de fonduri pentru muzee,punandu–l pe Kelemen Hunor ministru al culturii...
O solutie pentru iesirea din criza, domnule Luca : recuperati paltonul pe care si l–a aruncat Base in piata acum sase ani si transformati–l in exponat .Contra unei taxe modice, doritorii vor putea, in fata exponatului sa injure sau chiar sa scuipe.Ar fi si varianta datului cu pietre... Va asigur ca va umpleti de bani...
168 de angajati nu au nici muzeele cele mai mari din lume! Dl Luca nu tine cont de criza si contrar legii a facut angajari si anul acesta (rude si cunostinte) cu toate ca posturile erau blocate. Restauratorii platiti (de catre stat) pe bani multi isi vad doar de lucrarile lor particulare, lunar se fac deplasari la tot felul de "sesiuni" fara rost pe banii muzeului, achizitiile de produse si lucrari se "aranjeaza" de dl director (cu ajutorul aceluias expert care ia bani grei pe consultanta )la preturi duble sau triple (se poate verifica si dovedi !) ...
Mai bine ati tacea ca s–a saturat lumea de voi...
Mai bine ati tacea ca s–a saturat lumea de voi...
I–ti vine sa inebunesti cand vezi cata prostie si invidie exista in capul unora,cum sa faci asa ceva unei institutii cu care te mandresti.Domnul Luca a reusit sa faca la muzeu ce altii nu au facut in o suta de ani.Domnul Luca este un OM de o calitate extraordinara si va spun asta deoarece il cunosc am fost studentul dansului
Reducerea fondului de salarii cu 50 % nu inseamna ca fiecare salariu va fi redus astfel. Nu vor mai fi doar zeci de directori la muzeu,ci doar cati trebuie. 50 % reduceri se formeaza din scaderea sporurilor fostilor directorashi plus salariile celor 14 care pleaca.
Cand vrei sa distrugi o natiune ai trei cai – pasnice – desfiintezi cultura, invatamantul si sanatatea. Este foarte simplu, scenariul asta se aplica la noi. Cine este interesat? Parca mai conteaza, poporul roman pierde incet incet tot ceea ce–l defineste valoric. Unii chiar si–au vandut tara pe o functie de partid.
Pentru tine Sorine... la asa OM MARE... asa MARE student... se vede ca ai slujit pe meterezele stiintei impreuna cu MARELE OM... dar, mai intai, o sugestie – mars la cursul de limba romana, in speta gramatica..."I–ti vine sa inebunesti" cand citesti CUM scrie un student, ma rog, fost... De fapt, de ce ma mir ? TOTI cei angajati de MARELE OM la Muzeu scriu la fel. In rest, numai de bine.
"Pentru ca exponatele să nu stea nevăzute de ochiul publicului, în condiţiile în care scenariul va fi pus în aplicare, directorul Muzeului spune că se va miza pe programe internaţionale de expoziţie" – cat de ciudata este bunavointa asta, ca pe la romani nu prea exista. Nu cumva se mizeaza pe niste banutzi in toata afacerea asta? Pe aici e criza, deci cine stie, poate,poate pica ceva de la strainezii cu conturi consistente.
Sasii care au luat cu japca muzeul, dupa ce a fost renovat de statul roman, ce fac? Daca habar nu au sa–l administreze , de ce s–au grabit sa puna labele pe el?
HMMMMMM kelemen hunor, cseke atilla, unguri pusi sa futa neamul romanesc, cred ca se observa cu ochiul liber, de ce nu–i paliti in cap mai romanasilor si o sa vedeti ca va fi foarte bine dupa aceea...........................
Pare mai mult ``ministrul inculturii``, decat al culturii !Cred ca ar trebui scos de sub tutela nationala si trecut in cea locala !
Alo .... Care Muzeu ca eu stiu ca s–a retrocedat de multi ani biserici Evanghelice care acum a iesit la cersit ca nu o mai sponsorizeaza statul german . Am eu un lapsus sau au cei care au scris articolul .
180 de angajati este un numar foarte mare. Cunoscandu–l bine pe Sabin Luca, in calitate de coleg ge breasla (numai ca el este cam in urma cu conceptul de muzeu...asa a fost si cand preda la catedra dupa manuale depasite deoarece nu avea nici atunci asa cum nu are nici acum acces la limbi straine si astfel s–a multumit cu ce a gasit) si nu pot decat sa ii transmit ca ar fi bine sa se uita la el insusi la pseudo–specialistii pe care i–a format in facultate, pe cand era cel mai "documentat" neolitician (la acest capitol se pricepe) si apoi se reflecteze asupra mediocritatii profesionale care predomina in muzeu.
Baronul Brukenthal ar mai muri cel putin de doua ori daca ar vedea pe mana cui a ajuns destinul celui mai vechi muzeu din Transilvania.
Baronul Brukenthal ar mai muri cel putin de doua ori daca ar vedea pe mana cui a ajuns destinul celui mai vechi muzeu din Transilvania.
Prietene care i–mi reprosezi mie faptul ca am studiat istoria cu Luca nu reusesti sa depasesti cu minic nivelul de gandire romanesc. Ce zici de faptul ca muzeul a fost premiat de Comisia Europeana,de faptul ca anul trecut la Paris expozitia romaneasca a avut un numar record de vizitatori etc........din pacate asta este societatea romaneasca tot ce e de valoare trebuie sa dispara pentru ca toate javrele sa–si faca jocurile in liniste
168 de angajati sunt multi pentru toate cele 6 muzee din subordinea Brukenthal? Ia mai uitati–va voi pe site–urile altor muzee din tara si vedeti (gen Astra, Muzeul National de Arta etc). Sau...nu se cunoaste ca Brukenthal nu inseamna doar Palatul Brukenthal, ci si Galeria de Arta Romaneasca, Galeria de Arta Contemporana, Muzeul De Istorie și cele de Istorie Naturala, Farmacie, Vanatoare.
Cei care nu cunoasteti realitatile, mai bine nu va mai dati cu parerea....iar cei care credeti ca le cunoasteti, mai informati–va!!!!!
Cei care nu cunoasteti realitatile, mai bine nu va mai dati cu parerea....iar cei care credeti ca le cunoasteti, mai informati–va!!!!!





















