Nimic mai simplu! Simona Halep, la pas în finală, la Rogers Cup

Liderul ierarhiei WTA, Simona Halep, s-a calificat în finala turneului Rogers Cup, de categorie Premier 5, de la Montreal, după ce a trecut în penultimul act de australianca Ashleigh Barty, locul 16 WTA şi favorită 15. Românca s-a impus în două seturi, scor 6-4, 6-1, după o oră și 10 minute, iar duminică va juca pentru al treilea său trofeu din acest an.
Halep şi-a adjudecat primul set în 37 de minute după ce a făcut de două ori break, în timp ce adversara sa a câştigat o dată pe serviciul româncei. În setul al doilea, Simona Halep a fost de neoprit, impunându-se cu 6-1 după ce a reușit trei breakuri.
În finală, Halep o va întâlni pe câştigătoarea meciului Sloane Stephens (SUA, locul 3 WTA)  - Elina Svitolina (Ucraina, 5 WTA). Simona Halep conduce cu 6-2 în confruntările directe cu Stephens şi are 2-4 la general cu Svitolina, conform news.ro.
Pentru Simona Halep este a cincea finală din acest an, după cele de la Shenzhen, Roland Garros (ambele câştigate), Australian Open şi Roma.
Anul trecut, Halep a jucat în semifinale la Rogers Cup, când competiţia s-a disputat la Toronto. Ea a câştigat ediţia din 2016 a acestui turneu, tot la Montreal, iar în 2015 a pierdut în finală, în faţa elveţiencei Belinda Bencic, după ce a abandonat în decisiv.

(ȘTIRE INIȚIALĂ)

Simona Halep s-a impus într-o oră şi 29 de minute în disputa cu numărul 6 mondial, Caroline Garcia, şi va juca a patra sa semifinală consecutivă la Rogers Cup. În 2015, la Toronto, a abandonat în finala cu elveţianca Belinda Bencic, în 2016, la Montreal, a învins-o în finală pe americanca Madison Keys, iar anul trecut a pierdut semifinala cu ucraineanca Elina Svitolina, după ce în sferturi trecuse chiar de Garcia, cu 6-4, 6-2. Românca are acum 5-1 în meciurile directe cu Garcia, în faţa căreia a mai câştigat în 2018 în sferturi la Roma, cu 6-2, 6-3.
Halep a început cu break partida, dar apoi şi-a pierdut serviciul şi s-a mers cap la cap până la 5-5, când Simona a reuşit un nou break, încheind setul cu un ghem alb (7-5).
În actul secund, Garcia a început cu dreptul, la serviciu, dar apoi Halep a evoluat impecabil şi nu i-a mai lăsat nicio şansă, reuşind şase ghemuri la rând (6-1).
Halep va juca în penultimul act cu australianca Ashleigh Barty (22 ani, 16 WTA), cap de serie numărul 15, victorioasă în sferturi cu 6-3, 6-1 în faţa olandezei Kiki Bertens.