Simona Halep, în optimi la Rogers Cup. Victorie cu Pavliucenkova în trei seturi și peste trei ore
700 vizualizari
Liderul clasamentului WTA a obținut calificarea în fața numărului 28 mondial la capătul unui meci care a început miercuri, dar a fost întrerupt la 4-3 pentru rusoaică, în primul set, din cauza ploii.

Simona Halep s-a calificat în optimile de finală ale Rogers Cup după ce a învins-o pe rusoaica Anastasia Pavliucenkova, locul 28 WTA, în trei seturi. Românca a avut nevoie de mai bine de trei ore pentru a obține victoria.
Numărul unu mondial, acceptată direct în turul al doilea la turneul de categorie Premier 5, a început ezitant sezonul pe hard. Pavliucenkova a profitat și, după ce și-a câștigat serviciul, a făcut break-ul (2-0). Niciuna dintre jucătoare n-a reușit să-și fructifice serviciul în următoarele trei ghemuri,iar la 3-2 pentru rusoaică Halep i-a cerut sfatul lui Darren Cahill. La reluare, Pavliucenkova a făcut 4-2. Și românca și-a câștigat serviciul, după care ploaia a pus capăt meciului, la 38 de minute de la debutul acestuia.
Astăzi, Simona Halep a mai prins ceva culoare în obraji, însă nu îndeajuns încât să mărșăluiască spre o victorie rapidă și categorică. Până la 5-5 nu au mai fost break-uri. La acest scor, românca a câştigat pe serviciul adversarei, dar Pavliucenkova a egalat imediat cu rebreak şi a trimis setul în tie-break. Rusoaica a condus cu 5-3 şi a avut o minge de set, la 8-7, dar n-a profitat de ea.
Halep și-a exasperat și ea fanii, ratând primele trei mingi de set avute, dar în cele din urmă a luat setul cu 7-6 (9), după 76 de minute, în două zile, profitând și de ”cadourile” oferite de Pavlicenkova.
Liderul ierarhiei WTA a evoluat slab şi în setul secund, unul în care doar un break a făcut diferenţa, de data aceasta în favoarea rusoaicei. Pavlicenkova a câştigat ghemul al nouălea pe serviciul româncei, apoi setul (6-4), trimițând meciul în decisiv.

Probleme cu bătăturile
Înaintea celui de-al treilea set, Simona Halep a avut nevoie de intervenția medicului, plângându-se de bătăturile apărute pe talpa piciorului drept.
Pavlicenkova a început cu un break actul decisiv, după care, până la 4-3, fiecare jucătoare și-a câștigat serviciul. Halep a reușit în cele din urmă să egaleze la 4, cu un break. Un nou break, la 6-5, avea să-i aducă în cele din urmă victoria Simonei, după 3 ore și 7 minute.
În faza următoare, Halep va evolua cu Venus Williams, locul 14 WTA şi cap de serie numărul 13, care a eliminat-o pe Sorana Cîrstea, locul 54 WTA, cu 7-6 (4), 6-4, în turul al doilea.
Calificarea în optimi la Rogers Cup este recompensată cu un premiu de 29.010 dolari şi cu 105 puncte WTA.
Anul trecut, Halep a jucat în semifinale la Rogers Cup, când competiţia s-a disputat la Toronto. Românca a câştigat ediţia din 2016 a acestui turneu, tot la Montreal.