Poli Iași - FC Hermannstadt 1-1. Ionuț Stoica salvează Sibiul
1510 vizualizari

Echipa sibiană continuă parcursul bun în campionat. FC Hermannstadt e neînvinsă de 3 etape, în care a acumulat 5 puncte. Astăzi, ”alb-roșii” au terminat la egalitate pe terenul Politehnicii Iași, scor 1-1, la capătul unui meci cu puține ocazii la cele două porți.
Moldovenii puteau deschide scorul în debutul jocului, dar transversala s-a opus voleului lui Cioinac (18). Nascimento a făcut 1-0 pentru Poli în minutul 64, dintr-un penalti produs de Mijuskovic. Ionuț Stoica a egalat cu 4 minute înainte de final, reluând în plasă, din apropiere.
În urma acestui rezutat, FC Hermannstadt acumulează 24 de puncte și se menține pe locul 6 în clasamentul play-out-ului.
FC Hermannstadt joacă, în etapa a XII-a, pe Stadionul ”Municipal”, marți, 21 mai, de la ora 18:30, cu FC Botoșani.
Poli Iaşi: Rusu - Gallego, Mihalache, Frăsinescu, Sin - Qaka (Gardoş ’76), Cioinac, Nascimento - Platini (Zaharia ’67), Sanoh (Garros ‘56), P.Petre. Antrenor: Flavius Stoican.
FC Hermannstadt: Căbuz - Serediuc, Mijuskovic, Dandea, Stoica, Tătar - Offenbacher (Jazvic ’66), Antonov (Abdurahimi ’74), Dumitriu - Lendric (Blănaru ’60), Tsoumou. Antrenor: Vasile Miriuţă.