Monica Niculescu produce surpriza la Doha: victorie în faţa Mariei Şarapova. Şi Buzărnescu e în turul 2
b.o.n.
584 vizualizari
Jucătoarea Monica Niculescu, locul 92 WTA, a învins-o, astăzi, pe rusoaica Maria Şarapova, numărul 41 mondial, cu scorul de 4-6, 6-4, 6-3, şi s-a calificat în turul secund al turneului de la Doha (Qatar), competiţie de categorie Premier 5, dotată cu premii în valoare de 2,6 milioane de dolari.

La primul meci jucat împotriva Mariei Şarapova, Niculescu şi-a adjudecat victoria în două ore şi 41 de minute de joc, într-o partidă în care a reuşit şapte break-uri şi şi-a cedat serviciul de şase ori. Românca a comis două duble greşeli şi a avut procentaje de reuşită la serviciu de 55 la sută cu prima minge şi 56 la sută cu cea de-a doua.
Următoarea adversară a Monicăi Niculescu va fi câştigătoarea dintre Fatma Al Nabhani (Oman, locul 520 WTA), beneficiară de wild card, şi Magdalena Rybarikova (Slovacia, locul 18 WTA).
Niculescu (30 de ani) şi-a asigurat un cec în valoare de 14.265 de dolari şi 60 de puncte WTA, în urma accederii în turul doi la Qatar Open. Prezenţa în optimi este premiată cu 27.790 de dolari şi 105 puncte în ierarhia de simplu.
Monica Niculescu li se alătură, astfel, Simonei Halep şi Mihaelei Buzărnescu în turul secund al turneului de la Doha. Astăzi vor evolua în runda inaugurală Irina-Camelia Begu şi Sorana Cîrstea.

Buzărnescu a scos-o pe Ţurenko
Mihaela Buzărnescu s-a calificat în runda a doua a turneului WTA de la Doha după ce a întrecut-o pe ucraineanca Lesia Ţurenko în două seturi, cu 7-5, 6-4.
Buzărnescu a început cu dreptul şi a făcut break, dar apoi Ţurenko a câştigat cinci ghemuri la rând. Buzărnescu a revenit spectaculos şi a câştigat şase ghemuri consecutive, adjudecându-şi primul set cu 7-5.
Românca a dominat actul secund, în care primul ghem l-a luat Ţurenko, dar apoi s-a desprins la 3-1, a ratat o minge de meci la 5-2, dar nu a reuşit să încheie meciul, pierzându-şi serviciul. Buzărnescu a ratat apoi alte patru mingi de meci pe serviciul adversarei. Românca a salvat o minge de break la 5-4, dar a reuşit în cele din urmă să încheie conturile, cu 6-4, după o oră şi 57 de minute.
Buzărnescu (29 ani, 43 WTA) o mai învinsese pe Ţurenko (28 ani, 40 WTA), anul acesta, în semifinale la Hobart, cu 6-2, 6-2.
Mihaela şi-a asigurat un cec de 17.325 dolari şi 60 de puncte WTA, iar următoarea adversară va fi letona Jelena Ostapenko, a şasea favorită.