Liga Florilor: Măgura, victorie la debut. Araujo și Ada Moldovan, câte 7 goluri
b.o.n.
1281 vizualizari
Echipa din Cisnădie a început sezonul cu o victorie la diferență de 3 goluri, la Slatina.

Măgura a intrat cu bine în noul an competițional. Echipa pregătită de Alex Weber și Bogdan Nițu s-a impus la o diferență de 3 goluri la Slatina, după ce a condus cu 13-11 la pauză.
Gazdele au avut un debut de meci mai bun, ajungâd să conducă cu 3-0 după 3 minute. CSM-ul a avut supremație pe tabelă până în minutul 20, când Mariana Costa a egalat la 9. Cynthia Tomescu a adus pentru prima dată Măgura în avantaj, iar la jumătatea întâlnirii cele două echipe erau despărțite de două goluri, balanța înclinând în favoarea Cisnădiei (13-11).
Oltencele au întors rezultatul la reluare (14-13), iar echilibrul a persistat o vreme. La jumătatea reprizei, de la 17-16 pentru CSM, cisnădiencele au prins o serie de 5 goluri consecutive, ajungând să conducă cu 21-17. În final, Măgura s-a impus cu 22-19.
Pentru formația din Cisnădie au marcat Ada Moldovan, Larissa Araujo (câte 7 goluri), Deonise Fachinello (4), Larissa Inae Da Silva (două), Mariana Cosma și Cynthia Tomescu (câte unul).