logo
FITS
Gigi Becali, condamnat la 3 ani de închisoare cu executare!
Gigi Becali, condamnat la 3 ani de închisoare cu executare!

Gigi Becali a fost condamnat definitiv, ieri, de instanţa supremă la 3 ani de închisoare cu executare în dosarul schimbului de terenuri cu MApN, iar fostul ministru Victor Babiuc şi fostul şef al Statului Major General Dumitru Cioflină au primit câte 2 ani de închisoare, tot cu executare.
Potrivit deciziei luate ieri, completul de 5 judecători al instanţei supreme l-a condamnat pe Becali la 2 ani de închisoare pentru complicitate la abuz în serviciu în formă calificată şi continuată.
În cazul finanţatorului echipei Steaua - condamnat anterior la 3 ani de închisoare cu suspendare în dosarul privind sechestrarea de persoane - instanţa a revocat suspendarea executării acestei pedepse. Judecătorii au reindividualizat pedepsele de câte 3 ani de închisoare primite de Becali în acel dosar şi le-au contopit cu pedeapsa de 2 ani de închisoare pentru fapta din dosarul privind schimbul de terenuri.
După recontopirea pedepselor, au arătat judecătorii, Gigi Becali urmează să execute pedeapsa cea mai grea, respectiv de 3 ani de închisoare cu executare, din care instanţa a dispus să fie scăzută perioada 2 aprilie - 17 aprilie 2009, în care omul de afaceri a fost reţinut şi arestat preventiv pentru faptele din dosarul sechestrării de persoane.
Tot în dosarul schimbului de terenuri Becali-MApN, fostul ministru al Apărării Victor Babiuc şi fostul şef al Statului Major General Dumitru Cioflină au fost condamnaţi la câte 2 ani de închisoare cu executare pentru abuz în serviciu în formă calificată.



comentarii
14 comentarii

Livia
21.05.2013 08:17
bai la cit au furat 90 la suta dintre politiceni trebuiau puscari in toate judetele lati gasit tap ispasitor pe nea gigi de bine de rau omul asta a mai facut si bine la multi amarasteni din tara asta bogata si cu oameni foarte saraci dar basescu ,boc ,anastase etc cind vor fi condamnati pentru genocidu facut inpotriva pensionarilor
becali
21.05.2013 08:27
daca l-au inchis tocmai pe Becali care a ajutat atata lume necajita atunci numai la nivel de sibiu ar trebui sa-i inchizi pe viata sau sa-i impusti pe f multi care nu-si vad decat de afacerile lor personale pe banii oamenilor si a baniilor europeni fara sa le pese de cineva profitand de pozitia lor politica
Daca ar mai fi Ceausescu toti ar fi la canal la munca nu la furt si afaceri necurate din banii publici in vazul tuturor
Astia scapa ca sant intr-o caractita italiana sinu le este frica de nimeni uitand ca de judecata si pedeapsa lui Dumnezeu nu au cum sa scape pana la urma
ION TEPES
21.05.2013 09:23
Pacat de omul asta.
david
21.05.2013 09:36
Pacat, imi pare rau de el! Deci, altfel spus, ,,l-au decapitat." Omul acesta cu adevarat a facut ceva pentru cei necajiti si stia sa vada pe unde calca, nu ca alti mari vinovati care calca pe cadavre de 23 de ani si sunt liberi...Bunul Dumnezeu sa-l ajute sa-si poata duce crucea cu rabdare...Sa ne rugam pentru el...
MARIA
21.05.2013 10:34
Facerea de bine-i futere de mama, nu BECALI trebuia inchis, ci aia 300 sau mai multi de baieti destepti si "oameni de afaceri" adica mafioti, poate poate veti primi ce meritati coruptiilor
nelu cu toba
21.05.2013 11:18
ar trebui impuscati toti si confiscata averea tuturor mafiotilor nu trimisi la parnaie sa cheltuiasca statul alti bani dupa curu lor imutit. ce sa iti povestesc, acum il ve-ti plange pe cioban, nu mai puteti voi dormi noaptea
Alina
21.05.2013 11:47
Esti fata, pacat de tine cat de urat vorbesti si cat de prost scrii... Cate clase ai terminat, sau, mai bine zis, de cate ori ai ramas clasa? (Si abia apoi da-ti parerea...)
MARIA, pt. Alina
21.05.2013 12:47
dreptate e numai pt unii !da lasa ca iasa nea GIGI...
super steaua
21.05.2013 12:56
Mie unul imi pare rau de unii romani care gandesc sentimental si emotional si sunt sensibil la cazuri de coruptie ,hotie si furt ,da ce a facu acest personaj pentru Romanika asta asa cum arata ea acuma ...nimic,Romania e plina de plagiati .corupti ,hoti de la BISERICA SI PANA IN PARLAMENTUL ROMANIKAI ,da a construit adaposturi (case),biserici ,dar toate aceste lucruri(bune???)s-au facut prin inselaciuna .hotie ,adica din bani nemunciti , adica prin hotie si escrocherie ,cum poti sa plangi acest personaj jidan ,hot ,un om cu scaun la cap nu face asa ceva ,sa faci pomeni ,sa dai de pomana din bani nemunciti numai in Romanika se intampla .dIN ANII 90 DE CAND IL CUNOASTE ROMANII SI PANA ASTAZI SA DEVI MULTIMILIONAR ,DIN CIOBAN IN 10-13 ANI INTR-O TARA SARACA SA PLANGI ACEST PERSONAJ ,MIE MIE LEHAMITE ,SI CA ACEST PERSONAJ ,IN PARLAMENTUL ROMANIKAI SUNT 80% CORUPTI SI HOTI CARE AR TREBUI SA IL URMEZE ---PACAT ACA ASA GANDESC SI JUDECA ROMANII UN PERSONAJ CARE PENTRU ROMANII DESTEPTI SI INTELECTUALI ,NU REPREZINTA NIMIC.
hotu
21.05.2013 17:10
URMATORII PUSCARIABILI --------- FENECHIU,VOICULESCU,ANTONESCU, DIACONESCU, DRAGNEA,HREBENCIUCI,PONTA(PLAGIATORU)---DEMISIA,REGII ASFALTURILOR DIN ROMANIKA,SI TOTI AFACERISTI RUMANI CARE4 AU FACUT AFACERI CU STATUL ROMAN,VADIM TUDOR , SOVA .N-AR FI ATATA URA DACA NON -VALORILE NU AR MAI FI PROMOVATE,CHIAR SI BISERICA AR PUTEA ADOPTA O ALTFEL DE ATITUDINE INDREPTATA SPRE COMUNITATE SI NU SPRE ABSOLVIREA PACATELOR PRIN SIMPLUL ACT DE A MERGE LA SPOVEDANIE.AVEM O SOCIETATE BOLNAVA,IAR MINTILE LUMINATE ORI NU POT IESI LA SUPRAFATA DIN CAUZA NON -VALORILOR,ORI SUNT PE ALTE MELEAGURI SI ISI MUSCA LIMBA CAND LI SE FACE DOR DE TARA.
hotu
21.05.2013 17:24
ROAMNII NU INTELEG CA PENTRU A SCAPA DE SARACIE TREBUIE SA SCAPAM DE HOTIE.
hotu
21.05.2013 17:30
ai dreptate in toate dar cu oameni ca maria care judeca pe altii. nu se face primavara in ROMANIA....
@hotu