Gaz Metan - FC Botoşani 0-0: Primele puncte pierdute acasă
1678 vizualizari
Fotbaliştii medieşeni n-au obţinut decât o remiză, în această seară, cu FC Botoşani. În cele 90 de minute niciuna dintre echipe n-a reuşit să înscrie.
Gaz Metan a pierdut primele puncte pe teren propriu în urma remizei din această sseară cu FC Botoşani. La capătul unui joc modest, cele două echipe au încheiat la egalitate şi fără gol.
Oaspeţii au început tare meciul şi Golofca a fost aproape să deschidă scorul încă din minutul 3. Llullaku a cerut penalti la henţul lui Patache, dar n-a primit nimic ('4). Cea mai mare situaţie de gol a fost cea a lui Astafei, de la jumătatea reprizei, dar Greab a avut un reflex de zile mari. O situaţie bună a avut şi Alex Munteanu, dar nu i-a ieşit driblingul ('33).
În repriza secundă, prim-planul l-au avut medieşenii, dar golul a întârziat să apară. Radu Zaharia a irosit o ocazie monumentală, reluând în transversală din doar doi metri ('58). Eric şi Alex Munteanu au greşit ţinta, din afara careului. Mai precis a fost Miron, care a reluat aiurea, mingea se ducea sub transversala propriei porţi, dar a intervenit Iliev.
Botoşaniul putea pleca acasă cu toate cele 3 puncte, în prelungiri Matulevicius reluând cu genunchiul, din apropiere, dar Greab şi-a mai salvat o dată echipă. S-a încheiat 0-0, un rezultat care îi mulţumeşte pe botoşăneni, dar care aruncă Mediaşul la minus în clasamentul adevărului.

Gaz Metan - FC Botoşani, minut cu minut
'3 - Golofca îl driblează pe Greab, dar intră în unghi, centrează din flancul drept în careul mic, portarul Gazului Metan scapă mingea din braţe, dar Susnjar respinge acrobatic, pe spate;
'4 - mingea trimisă în marginea careului de 6 metri pentru Llullaku îi sare în cot lui Patache, apoi fundaşul dreapta al Botoşaniului îndepărtează pericolul;
'12 - Vaşvari trimite peste transversală dintr-o lovitură liberă de la 27-28 de metri;
'19 - Valentin Creţu trimite pe lângă bară, la colţul lung, de la 25 de metri uşor lateral dreapta;
'21 - Golofca trimite mult peste transversală din interiorul careului mare;
'22 - Astafei profită de greşeala lui Trtovac şi scapă singur cu Pleşca, şutează din dreptul punctului cu var, dar goal-keeper-ul medieşean scoate în corner;
'29 - Axente trimite peste transversală, din întoarcere, de la 22-23 de metri, lateral dreapta;
'33 - pe contraatac, Alex Munteanu primeşte în marginea careului mare advers, dar ratează driblingul în faţa lui Vaşvari şi pericolul e îndepărtat;
'34 - Vaşvari trimite cu boltă, peste transversală, un balon respins de Susnjar în urma unui corner;
'42 - Bordeanu şutează imprecis, din prima, de la 18 metri;
'46 - schimbare Andrei Herghelegiu - Andrei Patache (FC Botoşani);
'46 - cartonaş galben Radu Zaharia (Gaz Metan), pentru o lovitură cu cotul în figură la Bordeianu;
'56 - Trtovac respinge în corner, cu capul, din faţa lui Herghelegiu, în marginea careului mic;
'58 - Radu Zaharia reia în transversală, cu latul, din doar doi metri, un balon centrat de Llullaku din flancul stâng;
'61 - Alex Munteanu şutează în blocaj, apoi Miron îndepărtează pericolul din careul mic;
'66 - schimbare Cristian Gavra - Mircea Axente (Gaz Metan);
'67 - Eric trimite mult peste poartă, din voleu, de pe 16 metri, în urma unei pase a lui Gavra;
'70 - cartonaş galben Valentin Creţu (Gaz Metan), pentru un fault la Herghelegiu;
'72 - schimbare Ciprian Petre - Eric de Oliveira (Gaz Metan);
'72 - schimbare Deydias Matulevicius - Lorand Fulop (FC Botoşani);
'76 - Iliev reţine fără probleme mingea şutată de Alex Munteanu din flancul stâng;
'80 - Iulian Cristea reia alături, cu capul, din centrarea lui Buzean;
'84 - Iliev reţine de sub transversală un balon respins defectuos de Miron;
'87 - schimbare Ovidiu Bic - Azdren Llullaku (Gaz Metan);
'90 - cartonaş galben Florin Plămadă (FC Botoşani);
'90+1 - Gavra trimite peste transversală de la 14 metri, lateral dreapta;
'90+2 - Greab reţine mingea reluată acrobatic, cu genunchiul, de Matulevicius, din marginea careului mic;
'90+3 - schimbare Alexandru Ichim - Cătălin Golofca (FC Botoşani).

GAZ METAN 0 - 0 FC BOTOŞANI
Gaz Metan: Greab - Val. Creţu, Susnjar, Trtovac, Buzean - I. Cristea, R. Zaharia - Al. Munteanu, Eric de Oliveira (C. Petre '71), Llullaku (Bic '87) - M. Axente (Gavra '66). Antrenor: Cristian Pustai.
FC Botoşani: Iliev - Patache (Herghelegiu 46'), Miron, Plămadă, Muşat - Vaşvari, Bordeianu - Dimitrov, L. Fulop (Matulevicius 72'), Astafei - Golofca (Ichim 90+3'). Antrenor: Leo Grozavu.
Arbitri: Popa Cătălin (Piteşti), Grigoriu Mircea Mihail (Bucureşti), Velicu Bogdan (Bucureşti); Coza Ionuţ (Cernica).
Observatori: Nica Cristian (Ploieşti); Alexandru Eduard (Ploieşti).
Cartonaşe galbene: Zaharia 46', Creţu 70' / Plămadă 90'.