CSU Sibiu joacă finala mare cu BK Kosice">
(FOTO) Memorialul "Elemer Tordai": CSU Sibiu joacă finala mare cu BK Kosice
920 vizualizari
(FOTO) Memorialul
CSU Sibiu - BC Mureș 70-66 la Memorialul ”Tordai” 2017 © Cristi COJOCARIU
Baschetbaliştii sibieni s-au impus, aseară, la diferenţă de două posesii, în faţa celor de la BC Mureş. După 40 de minute, "galben-albaştrii" au câştigat cu 70-66. Kevin Capers şi Monyea Pratt au fost cei mai buni marcatori ai lui CSU, cu câte 16 puncte. Astăzi, de la ora 19:00, sibienii joacă pentru trofeu cu slovacii de la BK Kosice.

CSU Sibiu a păşit cu dreptul în faţa propriilor suporteri. La primul meci disputat în "Transilvania", în această toamnă, "galben-albaştrii" s-au impus cu 70-66 în faţa celor de la BC Mureş Tg. Mureş, într-un meci din cadrul ediţiei a IX-a a Memorialului" Elemer Tordai".
CSU Sibiu - BC Mureș 70-66 la Memorialul ”Tordai” 2017

Oaspeţii au avut primii iniţiativa, conducând cu 2-0, 4-3 şi 9-6. Jucătorii lui Dan Fleşeriu şi Cătălin Vulc au întors scorul prin Riley (13-11), iar din momentul acesta, până la final, nu au mai cedat. La 19-11, Barni Szazsgaspar, tehnicianul formaţiei vizitatoare, a cerut time-out, cu două minute şi jumătate înainte d efinalul primului sfert, dar indicaţiile venite de pe bancă n-au avut efect în teren, CSU câştigând prima perioadă cu 21-14.

• Radu Paliciuc, sărbătoritul zilei, este noul căpitan al lui CSU Sibiu. El a fost premiat în pauză, alături de ceilalţi componenţi din lotul lui CSU care au fost la loturile naţionale în această vară. La final, suporterii i-au cântat "La Mulţi Ani!"
Mureşenii au avut un start mai bun în sfertul doi, apropiindu-se la 3 puncte (26-23), moment în care a fost rândul lui Dan Fleşeriu să ceară minutul de odihnă. Reveniţi pe parchet, baschetbaliştii sibieni s-au dus la 9 puncte (34-25) şi au câştigat repriza cu 40-34.
Sfertul al treilea s-a desfăşurat după acelaşi tipar, cu mureşenii reducând din diferneţă, în primele minute, apoi cu CSU desprinzându-se pentru prima dată la 10 puncte (56-46).

Ultimele 10 minute au început de la scorul de 56-48. Mureşul s-a apropiat în numai trei minute la o singură posesie (58-56). Time-out-ul luat de Dan Fleşeriu a dat roade. Cu cinci americani pe parchet, echipa sibiană a revenit, securizându-şi victoria. Ceva emoţii totuşi au fost pe final, când Mureşul s-a apropiat la 4 puncte. Oaspeţii au ratat însă şansa unui final încins şi CSU a câştigat cu 70-66.

• Cu o jumătate de oră înainte de debutul meciului, în holul Sălii "Transilvania" a fost vernisată o expoziţie de fotografii cu secvenţe de la meciurile din sezonul trecut ale lui CSU făcute de Ana-Maria Mătușoiu, Cristian Cojocariu și Adrian Bugariu.
Echipa sibiană a trecut cu brio primul test în faţa propriilor suporteri, care aproape au umplut tribunele Sălii "Transilvania". La final, fanii au plecat fericiţi spre casă, pentru că jocul noii echipe a Sibiului e dătător de speranţe. O apărare incomodă, atacuri în viteză şi destule faze spectacol, pentru această perioadă a pregătirilor.

CSU va juca în această seară, de la ora 19:00, în finala mare, cu BK Kosice.
Pentru CSU Sibiu au marcat Capers (16 puncte), Pratt (16), De Angelo Riley (11), Mirel Dragoste (10), Laser (7), Chris Cooper (5) şi Lawrence Kinnard (5).