Victorie, sau locul 4!">
(FOTO) Medaliile de bronz se dau la Cluj. CSU Sibiu egalează situația în finala mică, 93-90 cu ”U” BT!
2030 vizualizari
Baschetbaliștii sibieni au câștigat, în această seară, a diferență de o posesie meciul doi al seriei cu U” BT Cluj, campioana en-titre. Astfel, ocupanta locului al treilea, la finalul acestui sezon, se va stabili sâmbătă seara, în Polivalenta din orașul de la poalele Feleacului. Monyea Pratt a marcat aproape o treime din punctele lui CSU (28).

CSU Sibiu și ”U” BT sunt la egalitate în finala mică, după două meciuri. ”Galben-albaștrii” au câștigat, în această seară, cu 93-90, după ce, în urmă cu trei zile, cedaseră la Cluj cu 94-89. În aceste condiții, baschetbaliștii sibieni rămâ ”în cărți” pentru obținerea unei performanțe mai bune decât cea din sezonul precedent, și anume obținerea medaliilor de bronz. Anul trecut, jucătorii lui Dan Fleșeriu și Cătălin Vulc au terminat pe 4 după ce au pierdut finala mică î fața celor de la Oradea.
Primele 10 minute au fost echilibrate. Kuti a deschis scorul, cu o aruncare de la distanță, Pratt și Kinnard au adus primul avantaj pentru CSU (6-3), iar Rasic a egalat la 6. Egalitatea avea să persiste pe tabelă și la finalul primului sfert (17-17).
CSU s-a desprins pentru momnt, în debutul actului secund, la 6 puncte (25-19), dar Clujul a revenit și, la jumătatea perioadei, de la linia de ”libere”, Watson a întors rezultatul (29-28). Oaspeții au mai cedat avantajul o singură dată până la pauză, Pratt înscriind pentru 41-40, dar senegalezul Barro a stabilit scorul primei reprizei, 42-41 pentru ”U” BT.
Clujenii au început mai bine repriza secundă (48-41). Laser și Pratt au egalat la 48, apoi campioana en-titre a preluat din nou inițiativa, având avantaj până în ultimele secunde al sfertului trei, când Williams a marcat coșul prim care fixa scorul la 63-61 pentru CSU, înaintea ultimei perioade.
Sibienii au avut avantaj pe tabelă pe tot parcursul actului decisiv, au condus și cu 8 puncte (82-74), dar finalul a fost unul încins. În cele din urmă CSU s-a impus cu 93-90, trimițând seria în decisiv.
Pentru CSU au marcat Pratt (28 puncte), Kinnard II (17), Williams (13), Laser (10), Davis (9), Dragoste și Cooper (câte 8).

BC CSU Sibiu - ”U” BT Cluj 93-90
BC CSU Sibiu - ”U” BT Cluj 93-90 © Emoții Galben - Albastre / Cristi COJOCARIU

(ȘTIRE INIȚIALĂ)

BC CSU Sibiu joacă astăzi, de la ora 18:00, ultimul meci de pe teren propriu, din acest sezon. "Galben-albaștrii" au neapărată nevoie de un sucses pentru a rămâne în lupta pentru medaliile de bronz. În caz contrar, "U" BT va ocupa locul al treilea la finalul acestei ediţii de campionat, pentru că, în primul meci, disputat weekedul trecut, a câştigat sub Feleac cu 94-89.
Dan Fleşeriu, antrenorul lui CSU, susţine că atmosfera în rândul jucătorilor săi nu este una tocmai bună. Tehnicianul speră într-o victorie care să ducă seria în meciul decisiv.
”Băieții sunt supărați și oarecum îngândurați pentru că au simțit că putem câștiga la Cluj. Am fi putut să câștigăm dacă am fi putut duce ritmul până la sfâșitul meciului. Mă aștept ca mâine (n.a. astăzi), toți jucătorii care vin de pe bancă să depună un efort mai mare și să aducă mai multe puncte bune în jocul nostru. Nu neapărat pe tabelă, dar o apărare mai bună și câteva intercepții sau recuperări ne-ar ajuta foarte mult. Cred că acolo am pierdut, în primul rând meciul de la Cluj. Mă aștept ca atitudinea generală să fie pozitivă și să ne luptăm așa cum am făcut-o tot sezonul pentru că este ultimul meci acasă și ar fi dezamăgitor să oferim medaliile Clujului, la noi în sală. Sper să ajungem la meciul trei și acela să fie un meci de totul sau nimic”, a spus Dan Fleșeriu.