(FOTO) Gaz Metan, noul lider al Ligii 1. Medieșenii, prima victorie cu Dinamo în ultimele 6 întâlniri directe
1184 vizualizari

După 3 etape scurse din noul sezon Gaz Metan e liderul clasamentului Ligii 1. Medieșenii au câștigat, în această seară, cu 3-2 meciul disputat pe teren propriu, cu Dinamo, după ce au fost conduși cu 2-1. Echipa din Mediaș e singura cu 7 puncte din primul eșalon. Gaziștii sunt urmați de FC Botoșani, CFR Cluj, Astra și Dunărea Călărași, toate cu câte 5 puncte.
Darius Olaru a deschis repede scorul, din pasa lui Sergiu Bușu (7). Diogo Salomao a egalat în minutul 32, la capătul unei faze în care assist-ul a fost dat de Sergiu Popoviciș, fostul jucător al Gazului Metan.
La două minute de la reluare, Robert Moldoveanu a adus-o pe Dinamo în avantaj, bine servit de Salomao, dar bucuria ”câinilor” a fost de scurtă durată. La capătul unei faze fixe, Popovici a degajat direct în Mihai Popescu, din acesta mingea ricoșând în propria poartă (56), iar Carlos Fortes, două minute mai târziu, a oferit o nouă ”bijuterie”, făcându-l pe Penedo să scoată pentru a treia oară mingea din plasă.
GAZ METAN: Batista - VAL. Creţu, M. Constantin, Diallo, Buşu - I. Cristea, Fofana - D. Olaru (p. Costea '84), Chamed (Coimbra '74), Caiado (Ely Fernandes '46) - Fortes. Antrenor: Mihai Teja.
DINAMO: Penedo - Corbu, M. Popescu, Katsikas, Sg. Popovici - Hanca (Neicuţescu '69), Mahlangu, D. Nistor - Pesic (D. Sorescu '79), R. Moldoveanu (M. Axente '84), Salomao. Antrenor: Florin Bratu.