(FOTO) BC CSU SIBIU - BC TIMBA 98-70. Un fleac! I-am ciuruit! Aproape suta cu ”urșii” din Banat
2274 vizualizari
BC CSU Sibiu - BC Timba 98-70 © Dragoș DUMITRU
* Baschetbaliștii sibieni s-au impus fără problme în fața unei echipe aflate în suferință, care s-a despărțit recent de mai mulți jucători, inclusiv Bogdan Popescu, pivotul care s-a întors la Sibiu, săptămâna asta. După o primă repriză mai puțin convingătoare, ”galben-albaștrii” s-au desprins în sferturile 3 și 4. * Tyler Laser a fost din nou cel mai bun marcator al lui CSU, cu 18 puncte. Americanul va suferi în următoarele zile o intervenție chirurgicală. * Campionatul se întrerupe 3 săptămâni pentru acțiunile echipei naționale. Din lotul lui CSU este convocat căpitanul Radu Paliciuc, dar prezența acestuia la lot este pusă sub semnul incertitudinii deoare este accidentat. El nu a evoluat în meciul cu BC Timba. * Bogdan Popescu, ultimul transfer al lui CSU, nu a jucat îmotriva fostei sale echipe. Fanii au salutat revenirea jucătorului de 39 de ani la Sibiu.

CSU s-a impus la o diferență de aproape 30 de puncte în fața antepenultimei clasate, o echipă pentru care Liga Națională pare să fie, încă o dată o ”căciulă” mult prea mare. Bănățenii au o singură victorie din 6 meciuri și sunt pe 10, singurele echipe situate sub aceștia fiind o altă nou-promovată, Politehnica Iași, și Dinamo.
BC CSU Sibiu - BC Timba 98-70

Dan Fleșeriu și Cătălin Vulc au început meciul cu doar trei străini pe parchet, Andrei Ene fiind trimis în teren din primul minut, alături de Mirel Dragoste. Laser a deschis scorul cu o aruncare de la distanță. Bamba a egalat, tot cu o triplă, apoi Cooper a făcut 6-3, tot cu o reușită din spatele semicercului. Monyea Pratt, în schimb, s-a chinuit degeaba să înscrie de 3 puncte, irosind două aruncări. Laser, Pratt și Dragoste au marcat alte trei coșuri la rând și CSU conducea cu 12-4 după două minute și jumătate. Începutul era promițător, dar în scurt timp ”vulturii” și-au pierdut elanul și Timba a egalat la 16, cu două minute înainte de prima pauză.
Kinnard a readus-o pe CSU în avantaj, cu o triplă, iar Brosser a fixat diferența, la finalul sfertului întâi, la două posesii (21-17).

Belgianul De Thaey și Florveus au egalat încă o dată, în debutul actului secund, la 21. Reacția sibienilor nu a întârziat și, la capătul unui ”run” de 9-0, conduceau cu 30-21. Laser, de departe cel mai în formă jucător al lui CSU, a înscris încă o dată de la distanță, iar Marcel Davis și-a trecut în cont primele 4 puncte.

• CSU Sibiu este lider în clasamentul Ligii Naționale în urma victoriei de vineri seara. ”Galben-albaștrii” au puține șanse însă să fie primii și după ultimele 3 meciuri ale etapei a VI-a. Pe sibieni i-ar putea depăși campioana ”U” BT Cluj, care joacă acasă, sâmbătă seara, cu Politehnica Iași, penultima în Liga Națională, dar și BCM ”U” Pitești și câștigătoarea dintre CSM CSU Oradea și SCM ”U” Craiova”. Argeșenii joacă pe terenul ”lanternei” Dinamo.

Pentru prima dată în meci sibienii s-au dus la peste 10 puncte când mai erau 3 minute din prima repriză, prin tripla lui Brosser (39-27). Finalul sfertului doi a fost însă al bănățenilor, care au înscris 7 puncte consecutiv, repriza încheindu-se doar cu 43-36 pentru CSU.
Timba s-a ținut aproape și în primele minute din repriza secundă. De la 50-46 însă sibienii au ”evadat”, asemeni unui atlet pe ultimele sute de metri în proba de 10.000. Cu un ”run” de 14-1, CSU s-a desprins la aproape 20 de puncte. Kinnard a fost de neoprit de la semidistanță, iar Laser a lăsat impresia că poate înscrie din afara semicercului și dacă îl trezești la 3 dimineața, după o seară lungă. De data asta a ”lovit” cu o aruncare curată, din zero grade, mingea trecând prin inel fără să scuture plasa măcar.

Cooper și Pratt au completat seria triplelor lui CSU și, înainte cu 10 minute de final, sibienii aveau un avantaj liniștitor, de 22 de puncte (72-50).
În actul decisiv, ”galben-albaștrii” au continuat să înscrie la foc automat. Numele lui Brosser a fost rostit de announcer-ul sălii mai des decât de obicei, iar Andrei Petică a debutat cu bine la Sibiu. În final, Fleșeriu a preferat să joace cu rezervele, ”suta” cerută de fani trecând în plan secund. CSU a încheiat meciul cu 98 de puncte și un ”cinci” inedit, sută la sută românesc, Dragoste, Dragoș Gheorghe, Petică, Brosser și Ene.

Laser, 18 puncte. De Thaey, marcatorul meciului

Pentru a treia oară consecutiv americanul Tyser Laser a fost cel mai bun marcator al lui CSU. Dacă, în precedentele două partide de campionat, a înscris câte 30 de puncte, acum decarul sibienilor și-a trecut 18 în cont. Laser a marcat patru triple în cele 27 de minute jucate, a reușit 4 recuperări și a dat două pase decisive.

Peste 10 puncte pentru CSU au mai înscris alți 4 jucători. Marcel Davis și Wilhelm Brosser au marcat câte 15, iar Chris Cooper și Kinnard II și-au trecut în cont 14, respectiv 13. Cooper a făcut double-double după ce a reușit 10 recuperări, dintre care 6 defensive.
Pentru CSU au mai marcat Monyea Pratt, Mirel Dragoste (ambii câte 8 puncte), Andrei Petică (5) și Daniel Gheorghe (două).
Timba a dat, în schimb, cel mai bun marcator al meciului, Thomas De Thaey trecându-și în cont 20 de puncte. De la formația vizitatoare s-au mai remarcat Florveus și Mario Lazar cu 12, respectiv 11 puncte.

”Pope” n-a jucat împotriva fostei sale echipe

Ultimul jucător transferat de CSU, veteranul Bogdan Popescu, nu a redebutat în tricoul galben-albastru împotriva fostei sale echipe, BC Timba. Acest fapt nu a surprins, antrenorul Dan Fleșeriu anunțând cu o zi înainte de acest meci de campionat că ”Pope” nu va juca. Cu toate acestea, suporterii lui CSU i-au scandat în mai multe momente numele, salutând reîntoarcerea pivotului de 2,00 metri la Sibiu.
În sezonul trecut, Bogdan Popescu a evoluat în 39 de meciuri pentru CSU și a acumulat medii statistice de 12,5 puncte, 4,6 recuperări și 1,2 pase decisve.

Paliciuc ar putea rata meciurile cu Italia și Olanda

Radu Paliciuc se numără printre cei 15 jucători convocaţi la naţionala mare de noul selecționer, macedoneanul Zare Markovski, pentru meciurile cu Italia şi Olanda, programate la finalul acestei luni, în grupa D a calificărilor pentru Campionatul Mondial din 2019. Căpitanul lui CSU nu a jucat împotriva celor de la BC Timba, nefiind refăcut complet după o accidentare. El ar putea rata și cele două jocuri din preliminariile CM 2019.
”Radu va merge la lotul național, dar rămâne de văzut dacă va fi reținut pentru cele două meciuri, deoarece este încă accidentat”, a declarat, la finalul meciului cu Timba, antrenorul Dan Fleșeriu.

Laser, pe masa de operație

O altă problemă cu care se confruntă în această perioadă staff-ul tehnic al lui CSU este legată de cel mai bun marcator din ultimele 3 meciuri, Tyler Laser. Acesta urmează să se opereze la unul dintre brațe, în aceste zile. ”El va suferi o intervenție chirurgicală și încă nu știm cât va lipsi”, a mai spus Fleșeriu.
Laser nu este singurul jucător din lotul lui CSU care va ajunge pe masa de operație în această toamnă. Recent, Kevin Capers a suferit o intervenție chirurgicală la ligamentele genunchiului stâng, în SUA.

Fleșeriu: ”Am intrat prea relaxați”

Antrenorul principal al lui CSU, Dan Fleșeriu, a recunoscut, la final, că jucătorii săi și-au luat adversarul de sus, dar s-a declarat bucuros că, în repriza secundă, și-au revenit și au reușit să se desprindă.
  • ”Am avut un meci mai greu decât ne așteptam, în prima lui parte. Am intrat prea relaxați. Știam că de la Timba lipsesc câțiva jucători importanți. Timișorenii au venit cu gândul de a-și vânde scump pielea. Deși le-am cerut și le-am explicat jucătorilor mei că este periculos dacă începem așa, tot nu s-au putut motiva, chiar dacă, de alergat în apărare, au alergat, dar nu au făcut fazele până la sfârșit și de aceea am luat atât de multe puncte. Mă bucur că în sfertul trei au înțeles, au jucat 5-6 minute bine, ne-am dus la 20 de puncte, iar de acolo a fost simplu. Vom vedea ce va urma după pauza competițională, dacă vom putea juca mult mai bine, pentru că trebuie să jucăm mult mai bine cu Galațiul și cu Craiova, următoarele două meciuri”, a declarat Fleșeriu.