(FOTO) BC CSU Sibiu - BC SCM Timișoara 81-73: ”Nu bate nimeni / Aicea nu bate nimeni...”!
1067 vizualizari
BC CSU Sibiu - BC SCM Timișoara 81-73 © Cristi COJOCARIU
* Baschetbaliștii sibieni rămân neînvinși pe teren propriu în acest sezon după ce s-au impus la o diferență de 8 puncte și în fața celor de la SCM Timișoara. Acesta este al optulea succes în ”Transilvania” pentru ”galben-albaștrii” din tot atâtea posibile. * La formația vizitatoare au evoluat și trei foști componenți ai lui CSU, Igor Mijajlovic, Georgian Păun și Octavian Popa Calotă. Ultimul a fost cel mai bun marcator al meciului, cu 21 de puncte. * Monyea Pratt (CSU) a reușit triple-double cu 14 puncte, 12 recuperări și 10 pase decisive. El a avut indice de eficiență 34. * În urma victoriei cu BC SCM Timișoara, CSU Sibiu ocupă locul secund în clasamentul Ligii Naționale, cu 24 de puncte. * Pentru CSU urmează deplasarea pe terenul campioanei. În tur, ”galben-albaștrii” s-au impus la limită, în Palatul Sporturilor ”Transilvania”, scor 84-83. Întâlnirea este considerată derbiul etapei a XV-a pentru că se vor afla față în față primele două clasate.
”Transilvania” rămâne teritoriu interzis pentru echipele care-i vizitează pe sibieni, în această ediție de campionat. Baschetbaliștii lui Tudor Costescu au avut aceiași soartă cu a celorlalte 7 echipe care au jucat, anul acesta, pe terenul lui CSU. ”Galben-albaștrii” au condus aproape tot timpul, sâmbtă seara, în meciul cu BC SCM Timișoara, iar la final s-au impus cu 81-73.
BC CSU Sibiu - BC SCM Timișoara 81-73
BC CSU Sibiu - BC SCM Timișoara 81-73 © Dragoș DUMITRU

Sibienii au irosit șansa de a deschide scorul, Mirel Dragoste scăpând mingea în afara terenului. Pe contraatac, Timișoara a deschis scorul prin slam-ul celui mai înalt jucător din Liga Națională, Ionuț Drăgușin (2,21 metri), ”uitat” în spațiul de 3 secunde.
Laser și Dragoste au adus-o pe CSU pentru prima dată în avantaj, apoi Kinnard a înscris din spatele semicerului (8-4).

Primul sfert a fost sărăcăcios în puncte și realizări spectaculoase. Cooper a reușit totuși să stârnească ropote de aplauze în tribune când l-a... hipnotizat de-a dreptul pe Mijajlovic, care a uitat să mai arunce la coș. Fostul jucător al lui CSU și-a luat revanșa două minute mai târziu, când a redus diferența de pe tabelă la o jumătate de coș cu o triplă, în ultima secundă de atac (14-13). Scorul primelor 10 minute l-a stabilit cel mai bun marcator al lui CSU în acest sezon, americanul Tyler Laser (16-13).

Diaz a redus din diferență în debutul actului secund, de la linia de ”libere”, după faultul lui Kinnard, apoi Burdgess a ratat șansa de a o readuce în avantaj pe Timișoara cu oaruncare de la distanță. Davis a forțat în atac și Popa Calotă, pe contră, a înfipt ”pumnalul”, 17-16 pentru oaspeți. Paliciuc n-a fost de acord și a înclinat din nou balanța în favoarea lui CSU, cu o triplă, dar Popa Calotă l-a trimis... la culcare, din fentă, pe Davis, și a egalat la 19. Jocul era ceva mai animat decât în primele 10 minute...

”Kevin” i-a mai făcut o dată pe cei din tribune să ofteze, egalând la 23, la capătul unei super-pătrunderi. Ca în vremurile lui bune...
Igor Mijajlovic a mai egalat o dată, cu o ”treiță” (la 28), apoi a făcut-o Drăgușin, la 30, de la linia de ”libere”. Laser a fost la fel de precis, după faultul lui Mijajlovic (32-30). Mai erau 35 de secunde când Costescu a cerut time-out. Timișoara avea atacul, dar Diaz l-a faultat pe Paliciuc. ”Galben-albaștrii” mai aveau 17 secunde pentru a se desprinde, însă Laser n-a reușit să transforme ultimul atac al reprizei în puncte, astfel că, la jumătatea întâlnirii, CSU avea avantaj numai de o posesie.

Pratt și-a continuat recitalul...

... și în repriza scundă, pe care a început-o cu o triplă (35-30). Timișorenii n-au depus armele și Jeremic a anulat încă o dată avantajul gazdelor cu o aruncare din spatele semicercului (37-37). Tabela a mai indicat egalitate la 39, apoi la 42, marcase același Jeremic, tot de 3 puncte, dar imediat CSU a reacționat prin Kinnard și Pratt, care au înscris din spatele semicercului (48-42), în vreme ce Popa Calotă, tot mai individualist, în încercarea de a rezolva de unul singur meciul, a început să fie fluierat din tribune, spectatorii ștergând cu buretele parcă trecutul în galben și albastru al fundașului.
Ecartul dintre cele două echipe a început să crească spre finalul sfertului trei, asta și datorită altor două triple, ale lui Kinnard și Laser. Cu 10 minute înainte de final CSU conducea cu 57-48.

Pentru prima dată diferența a trecut bariera a 10 puncte în debutul actului decisiv, a marcat Davis (59-48). Mijajlovic a replicat cu încă un coș de 3 puncte, imitat câteva secunde mai târziu de Bogdan Popescu (62-51).

Evadarea din ultimul sfert

Jocul s-a ”rupt” definitiv după un ”run” de 10-0 al lui CSU (72-55). Timișorenii mai aveau la dispoziție 6 minute să caute o minune, dar încercările lor țineau mai degrabă de domeniul fantasticului, cu toate eforturile lui Popa Calotă, care le-a dat ceva bătaie de cap sibienilor, înscriind alte 9 puncte. Fostul căpitan al lui CSU a terminat însă jocul mai devreme, după ce a comis al cincilea fault, la Laser. Timișorenii, între timp, reușiseră să se apropie la 8 puncte (79-71), dar finalul a fost unul liniștit pentru jucătorii lui Dan Fleșeriu și Cătă Vulc, care s-au impus cu 81-73, în vreme ce suporterii cântau: ”Nu bate nimeni / Aicea nu bate nimeni...”.

CSU a egalat la unu în meciurile directe, dar succesul de sâmbătă seara nu a fost la fel de clar ca cel al echipei lui Tudor Costescu, în tur (92-78), astfel că, la egalitate de puncte, înaintea trecerii la jocurile din grupele valorice, SCM Timișoara ar fi în avantaj.

Triple-double pentru Pratt
Americanul Monyea Pratt continuă să crească de la meci la meci, iar în întâlnirea cu SCM Timișoara a fost MVP. Șesarul lui CSU a făcut de toate, reușind un triple-double (14 puncte, 12 recuperări, dintre care 9 defensive, și 10 assist-uri). În urma acestor cifre, Pratt - singurul jucător care a stat pe parchet 40 de minute - s-a ales cu un indice al eficienței de 34.

Cel mai bun marcator al lui CSU a fost Laser (18 puncte), acesta trecându-și în cont și 4 recuperări. Lawrence Kinnard II a înscris 17 puncte și a reușit câte 3 recuperări și pase decisive. Pentru CSU au mai evoluat Mirel Dragoste (11 puncte, 3 recuperări), Marcel Davis (9 puncte, o recuperare, o pasă decisivă), Radu Paliciuc (4 puncte, două recuperări), Bogdan Popescu (4 puncte, o recuperare) și Chris Cooper (4 puncte, 8 recuperări, două assist-uri).

Din cealaltă tabără s-a remarcat, în primul rând, Octavian Popa Calotă (21 puncte, 3 recuperări, două assist-uri). Jeremic și Mijajlovic au înscris câte 14 puncte, iar Ionuț Drăgușin a ieșit în evidență, ca de obicei, la recuperări (10).