(FOTO) ”Aici nu bate nimeni!” Victorie dramatică pentru CSU cu Oradea, scor 93-92. Sibienii, 15 din 15 victorii acasă!
2328 vizualizari
BC CSU Sibiu - CSM CSU Oradea 93-92 © Dragoș DUMITRU
CSU Sibiu se menține neînvinsă pe teren propriu după ce a câștigat dramatic meciul cu CSM CSU Oradea. La finalul celor 40 de minute ”galben-albaștrii” s-au impus la limită, scor 93-92. Acesta este al 15-lea succes din tot atâtea posibile pentru jucătorii lui Dan Fleșeriu și Cătălin Vulc în Palatul Sporturilor ”Transilvania”, în acest sezon.

Baschetbaliștii sibieni au început dezamăgitor meciul și, după 3 minute, Oradea conducea deja cu 11-2. Diferența a continuat să crească, iar la prima pauză CSU avea -15 (27-12). La reluare, sibienii s-au apropiat la 10 puncte, moment în care Cristi Achim, antrenorul oaspeților - simțind pericolul - a cerut time-out. Cea mai mică diferență din sfertul doi a fost ce acu 3 minute înainte de pauza mare (41-33), dar la jumătatea reprizei Oradea conducea totuși cu 45-35, după ce ”galben-albaștrii” câștigaseră perioada cu 23-18.
Sibienii au continuat cursa de urmărire o bună perioadă și în sfertul trei și, după 27 de minute,pentru prima dată în meci, CSU avea avantaj (57-58). Totuși, înaintea actului decisiv, balanța înclina tot în favoarea Oradiei (65-64).

BC CSU Sibiu - CSM CSU Oradea 93-92

Jucătorii lui Dan Fleșeriu și Cătălin Vulc au făcut un sfert 4 senzațional. Triplele lui Laser și Bogdan Popescu au dus diferența la două posesii mari în favoarea lui CSU, la jumătatea perioadei, forțându-l pe Achim să ia un nou time-out.
Cu 21 de secunde înainte de final CSU avea avantaj de 5 puncte, când a marcat Denison. Laser s-a complicat sum propriul panou, a profitat Mandache și Oradea s-a apropiat la o jumătate de coș (91-90). Finalul a fost unul nerecomandat celor cu probleme cardiace. Laser a avut două ”libere”, a intrat doar una (92-90), apoi Cooper a comis a a cincea greșeală personală și Gajovic a trecut la linia de la 5,85, egalând la 92. Mai erau 9 secunde și Dan Fleșeriu a cerut time-out, sibienii având atacul.

La reluare, Valeika l-a faultat pe Kinnard. Americanul a trasformat prima ”liberă”, pe a doua a ratat-o, dar a recuperat Williams, care a fost imediat faultat de același Valeika. Williams a trecut la linia de ”libere”, dar le-a ratat pe ambele!!! Mai erau 5 secunde, sub panoul Oradiei s-a creat un meleu, dar niciun jucător n-a reușit să prindă mingea și să arunce, cele 5 secunde s-au scurs și Sibiul a obținut victoria cu 93-92, în timp ce galeria cânta ”Nu bate nimeni / Aicea nu bate nimeni!”

CSU Sibiu este la a 15-a victorie pe teren propriu din tot atâtea posibile în acest sezon și se menține pe rimul loc în clasamentul Ligii Naționale.
Pentru CSU Sibiu au marcat Laser (32 puncte), Kinnard II (17), Bogdan Popescu (12), Cooper (10), Pratt (9), Davis (7) și Williams (6).
În pauza meciului, CSU i-a premiat pe frații gemeni Paul și Victor Bogdan, componenți ai echipei U18 a clubului, pregătită de Alex Kovacs. Cei doi își serbează astăzi majoratul, iar din tribune li s-a cântat ”La Mulți Ani!”