FC Voluntari - FC Hermannstadt 2-0 / Duș rece!
657 vizualizari
După 5 meciuri de campionat în care au obținut 13 puncte din 15 posibile, sibienii au pierdut surprinzător tocmai pe terenul ultimei clasate. Sâmbătă, la Tg. Mureș, FC Hermannstadt primește vizita dinamoviștilor.
Semnalul de alartă tras de antrenorul Vasile Miriuță n-a prea fost luat în serios de sibieni. ”Alb-roșii” au ratat, la Voluntari, cele mai mari ocazii ale primei reprize, dar după pauză au fost taxați de două ori și au pierdut primul meci din ultimele 6 de campionat.
Prima situație de gol a fost a gazdelor, însă moldoveanul Armaș n-a cadrat bine, cu capul, mingea trimisă în fața porții dintr-o lovitură de la colțul terenului ('5). Jocul s-a mutat repede la buturile lui Vâtcă și experimentatul portar l-a blocat pe Blănaru ('6).
Ilfovenii au făcut risipă de șuturi din afara careului, dar în majoritatea cazurilor au trimis în blocaj, iar când mingea a trecut de defensiva condusă de Dandea, fie a trecut peste transversală - Răuță ('12, '44), fie Căbuz a fost pe fază, la reluările lui Ion Gheorghe ('12, '40).
Mai periculoși au fost tot sibienii. Petrișor Petrescu i-a așezat mingea pe cap lui Blănaru, cu o centrare perfectă, din alergare, însă atacantul a trimis milimetric pe lângă bară de pe 6 metri ('29).
Un mare plus pentru prestația din prima repriză merită și arbitrul de centrul, bucureșteanul Mladenovici, care a judecat corect mai multe faze sensibile. În top a fost duelul dintre Acsinte - aflat la primul joc pentru Hermannstadt - și Bucurică, în careul sibienilor. Ilfovenii au cerut penalti, dar Mladenovici a luat decizia bună, fault în atac, chiar la jumătatea reprizei întâi.
O eroare în defensiva Sibiului a fost taxată de Gadze, la 7 minute de la reluare. Tudorie i-a așezat perfect mingea, la o centrare din flancul stâng, și ghanezul l-a executat sec pe Căbuz.
Petrișor Petrescu a fost la câțiva centimetri de egalare, mingea trimisă de el în careu, din lovitură liberă, lovind bara, sub ochii indecisului Mijuskovic, care ar fi putut relua cu capul, din apropiere ('63).
Pe contraatac, Gadze a trimis în centru, pentru Căpățână, care ar fi scăpat singur cu Căbuz, dar Dandea a împins mingea în corner cu vârful ghetei ('64).
Căpățână a egalat scorul la șuturi în bară, trimițând de pe loc, din marginea careului mare, sub privirile unui Căbuz rămas impasibil, pe linia porții, surrins de reluarea ilfoveanului ('65).
Eforturile gazdelor au fost răsplătite la faza imediat următoare, când Gadze a fost uitat în careul mic, la un nou corner, și a pus latul pentru 2-0 ('66).
Congolezul N'Kololo ar fi putut relansa meciul, însă Vâtcă a fost pe fază și a scos de la vinclu ('74). Nici Bogdan Rusu n-a avut mai mult noroc. Golgeterul echipei sibiene din sezonul precedent a primit de la Hergheligiu, în centrul careului, a preluat și a șutat acrobatic, însă mingea s-a scurt pe lângă vinclu ('86).
Bogdan Rusu a fost urmărit e ghinion și în ultimul minut, astfel că rămâne fără gol marcat în Liga 1. N'Kololo a combinat cu Tsoumou, în flancul stâng, acesta din urmă i-a trimis lui Rusu, care a tras din prima, Vâtcă a respins până la același jucător, care a mai reluat o dată, de data asta la colțul lung, dar și de data asta goal-keeper-ul ilfovean și-a salvat echipa.
Ar fi putut fi foarte bine și 3-0, dar Căbuz a scos de sub transversală mingea lui Kabasele. Hergheligiu a pus capăt jocului cu o nouă ratare, în prelugiri. După 5 meciuri consecutive din care au luat punct sau puncte, Hermannstadt s-a înclinat, aseară, tocmai pe terenul ”lanternei”, care își ia astfel revanșa pentru cele trei înfrângeri de până acum în meciurile directe.