FC Hermannstadt şi Gaz Metan au pierdut primele amicaluri susţinute în cantonamentul din Spania. Ambele cu formaţii din Elveţia!
1228 vizualizari
Atât echipa sibiană, cât şi cea pregătită de Vasile Miriuţă au cedat în primele jocuri din acest an. Gaziştii au fost învinşi de Lausanne cu 3-1, iar Hermannstadt, de altă formaţie din Elveţia, Winterthur, cu 2-1.

Atât FC Hermannstadt, cât şi Gaz Metan au pierdut amicalele susţinute ieri, în cantonamentul din Spania, de la Marbella. Medieşenii au cedat la o diferenţă de două goluri (3-1), în vreme ce "alb-roşii" au cedat la limită (2-1), primind al doilea gol în ultimul minut.
Gaz metan a întâlnit-o pe Lausanne Sport, liderul eşalonului secund din Elveţia. Conform gaz-metan-mediaş.ro, formația elvețiană a deschis scorul în minutul 28 prin Anthony Koura, care a înscris cu un șut din interiorul careului mare, stabilind rezultatul primei reprize. Lausanne și-a dublat avantajul la 5 minute de la reluare dintr-o lovitură de pedeapsă transformată de Christian Schneuwly.
În minutul 76, elveţienii au făcut 3-0, în urma unui contraatac. Golul a fost marcat tot de Anthony Koura.  Gaz Metan a marcat golul de onoare în minutul 89 prin Paul Costea.
Antrenorul Edward Iordănescu a început partida cu "unsprezecele" Răzvan Pleșca - Romeo Roberto, Juel Thomas Nielsen, Marius Constantin, Mihai Velisar, Mickael Diakota, Neluț Roșu, Stephan Drăghici, Ioan Hora, Dumitru Cardoso, Sergiu Buș. În repriza secundă, Iordănescu a trimis în teren următoarea formulă de echipă: Ricardo Batista - Marian Pleașcă, Răzvan Popa, Ionuț Larie, Răzvan Trif, Fofana Boubacar, Lukas Droppa, Paul Costea, Sergiu Ciocan, Nasser Chamed, Ely Fernandes.
În celălalt meci, FC Hermannstadt a cedat cu 2-1 în faţa altei echipe din Elveţia, Winterthur, locul 4 în primul eşalon. După 0-0 la pauză, elveţienii au deschis scorul prin Taipi, în minutul 62. Sthepjan Plazonja a egalat cu 4 minute înainte de final, dar acelaşi Taipa a stabilit rezultatul final la ultima fază a meciului.
Vasile Miriuţă a început partida cu "unsprezecele" Cristiano - Srdjan Luchin, Ousmane Viera, Kevin Rimane, Raul Opruţ, Petrişor Petrescu, Romario Pires, Afonso Taira, Lucian Dumitriu, David Caiado, Yazalde Gomes. Rezerve au fost Emanuel Novo, Sorin Buşu, Răzvan Dâlbea, Ionuţ Stoica, Andrei Cordea, Daniel Offenbacher, Alexandru Vodă, Lucian Buzan, Loren Niţă, Andrei Sîntean, Stephjan Plazonja şi Biel Company.