FC Hermannstadt, prima victorie! Petrescu și Viera aduc primele 3 puncte Sibiului
4541 vizualizari
Echipa sibiană s-a impus, în această seară, la Tg. Mureș, cu 2-1 în fața Universității Craiova. Hermannstadt a fost condusă la pauză, dar a revenit în repriza secundă.

Meciul a început practic de la 1-0 pentru Craiova. În minutul 3, Vasile Constantin a trimis în plasă, cu capul, din centrarea lui Vlădoiu. Câteva zeci de secunde mai devreme, Pigliacelli a avut ceva probleme la un șut de la distanță, dar Yazalde n-a putut profita de gafa italianului.
Cristiano i s-a opus golului doi al oltenilor,parând mingea șutată la prima bară de Bărbuț (18).
Sibienii au înscris după exact o jumătate de oră de la debutul întâlnirii, dar reușita lui Ionuț Stoica a fost anulată, arbitrul Florin Andrei considerând că brazilianul Pires l-a faultat pe Vlădoiu. Decizia ”centralului” a fost eronată, iar ”alb-roșii” au protestat, însă în zadar. Antrenorul Costel Enache a văzut din nou ”galben”, după cel din jocul precedent de la Tg. Mureș, cu Gaz Metan, pierdut cu 2-0.
Jo Santos putea egala, cu 4 minute înainte de pauză, însă ”trasorul” său a ocolit de puțin poarta apărată de Pigliacelli.
Sibienii au ieșit de la vestiare mult mai determinați și, la 5 de la reluare, căpitanul Petrișor Petrescu a restabilit egalitatea cu un șut în forță, la colțul din dreapta lui Pigliacelli. Două minute mai târziu, Jo Santos o putea aduce pe Hermannstadt în avantaj, dar s-a opus miraculos Pigliacelli
Jucătorii lui Costel Enache au preluat conducerea pe tabelă în minutul 53, când Ousmane Viera s-a înălțat dintre fundașii olteni și a reluat în plasă, cu capul, după o lovitură de la colțul terenului.
Intrat de puține minute, Ștefan Blănaru putea aduce liniștea în tabăra Sibiului cu un sfert de oră înainte de final. Blănaru a sprintat pe dreapta, a pătruns în careu cu mingea la picior și a șutat năprasnic în transfversală.
Hermannstadt a terminat meciul în zece oameni, Viera fiind eliminat pentru al doilea ”galben”, primit în urma unui fault făcut în marginea propriului careu de 16 metri. Cicâldău a executat lovitura lideră, dar sibienii au scăpat cu fața curată, mingea trecând la o palmă de vinclu (86).

(ȘTIRE INIȚIALĂ)

Pe fotbaliștii sibieni îi așteaptă un nou examen dificil. Duminică, 4 august, de la ora 18:00, FC Hermannstadt primește vizita Universității Craiova la... Tg. Mureș.
Costel Enache, antrenorul ”alb-roșilor”, crede că jucătorii săi suferă în continuare la capitolul omogenității, având în vedere că au avut puțin timp la dispoziție pentru a se pregăti împreună. Tehnicianul este convins însă că rezultatele vor apărea și a afirmat, într-o conferință de presă, că așteaptă un joc bun împotriva oltenilor.
  • ”Nu este o perioadă care să ne aducă un echilibru mental și psihic, dar consider că grupul este unul puternic și încă în formare. Parcă, de la meci la meci, suntem mai echilibrați, arătăm ca o echipă care încearcă să joace, care a jucat de la egal la egal cu două dintre primele 3 clasate în campionatul trecut. Eu cred că, în foarte scurt timp, vom vedea fața reală a acestei echipe. Sigur, e nevoie și de rezultate pozitive, e nevoie să acumulăm puncte, pentru că asta ne dă încredere, ne dă emulație, ne aduce energie suplimentară. Prima oportunitate este jocul de duminică, un joc foarte dificil, cu o echipă puternică, o echipă echilibrată, care are maturitate de joc și jucători de mare calitate, dar eu cred în șansa noastră, cred pentru că am văzut că băieții au devenit mult mai responsabili, se lucrează bine în antrenamente și n-aș avea ce să le reproșez. Singurul lucru e lipsa de omogenitate și faptul că nu amavut suficient timp la dispoziție pentru a pune lucrurile la punct. Dar, cred că, pe zi ce trece, putem să corectăm lucrurile astea și aștept cu mare încredere bătălia de duminică. Aștept un rezultat bun”, a spus Enache.
În afara lui Cordea, care mai are de efectuat o etapă de suspendare, toți componenții lotului lui FC Hermannstadt sunt apți de joc.
Înaintea acestui meci, CS Universitatea este pe locul secund în clasament, cu 9 puncte, în vreme ce FC Hermannstadt ocupă poziția a 12-a, fără niciun punct din primele 3 etape.

Coste Enache nu mizează pe faptul că oltenii ar trebui să fie obosiți înaintea jocului de la Tg. Mureș având în vedere că, joi seara, au stat în teren mai bine de 120 de minute în returul cu Honved.
”Lucrurile se pot transforma cu vectorii în oricare din sensuri pentru că, după o asemenea calficare, se pot descătușa energii, poate veni o încredere foarte mare în cadrul lotului celor din Craiova. E o gestiune a lor și n-aș vrea să explic ce se întâmplă cu ei, aș vrea ca noi să fim pregătiți, iar ce depinde de noi să gestionăm bine, apoi vom vedea la ora jocului ce se întâmplă. Noi trebuie să fim pregătiți la ora jocului. Asta înseamnă că e nevoie de concentrare, e nevoie de o foarte bună abordare și cu responsabilitate maximă. E timpul pentru rezultate pozitive”, a mai afirmat Enache.

Ionuț Stoica: ”Aș fi preferat să nu marchez eu, dar să luăm punct la Viitorul”

Ionuț Stoica, autorul celui mai spectaculos gol din meciul cu FC Viitorul, din etapa precedentă, pierdut cu 3-2, la Ovidiu, a afirmat cu această ocazie că ar fi preferat să nu înscrie el, dar echipa să obțină un rezultat bun.
  • ”A fost o execuție de moment. Cred că, dacă ar fi acum, nu aș mai lovi mingea la fel de bine. M-aș fi bucurat mai mult să scoatem un egal, dar să nu marchez eu. Cred că ar fi fost mai bine pentru moralul nostru, dar eu zic că jocul nostru e din ce în ce mai frumos și mai plăcut. Ne mai lipsește doar un rezultat pozitiv”.
În cazul în care va fi folosit de antrenorul Costel Enache în meciul de duminică, Stoica s-ar afla față în față cu Universitatea pentru a patra oară de la venirea la Sibiu: ”Am făcut meciuri foarte frumoase împotriva celor de la Craiova. Mi-aduc aminte și meciul din retur, de acasă, chiar am avut ocazii multe, dar am pierdut pe nedrept”.