Astra film
FC Hermannstadt, în sferturile Cupei României. Sibienii, nașii Voluntariului. A treia victorie într-un an cu ilfovenii
2331 vizualizari
Echipa sibiană a câștigat cu 3-0 meciul disputat, marți seara, la Tg. Mureș, cu FC Voluntari, în optimile Cupei României. ”Alb-roșii” sunt la al treilea succes consecutiv în fața ilfovenilor, după 1-0 în 16-imile competiției KO, acum un an, și 4-0 în Liga 1, în această toamnă. La FC Hermannstadt, portughezul Kuca a debutat cu gol. Pentru echipa sibiană au mai înscris Jordan N'Kololo și Petrișor Petrescu, ultimul din penalti. Pentru FC Hermannstadt urmează meciul cu Sepsi, în deplasare, contând pentru etapa a XIV-a, prima din retur, care se va disputa sâmbătă, 3 noiembrie, de la ora 18:00.

FC Hermannstadt a obținut a doua victorie consecutivă și a marcat de 5 ori, fără să primească gol. Succesul de la Iași, din campionat (2-0), a fost urmat de victoria cu FC Voluntari, din optimile Cupei României. ”Alb-roșii” sunt ”nașii” ilfovenilor, pe care i-au bătut de trei ori într-un interval de numai un an, de două ori în Cupă și o dată în Liga 1.

După un prim sfert de oră cu mai multe tentative de a pine în pericol poarta lui Dinu Moldovan, cu Blănaru, N'Kololo și Company la finalizare, sibienii și-au arătat colții (dacă tot se apropie Helloween-ul!) în a doua parte a reprizei întâi. Blănaru a jucat rolul servantului pentru N'Kololo, care a trimis în transversală ('29). Același N'Kololo nu l-a mai iertat pe goal-keper-ul Voluntariului cu 7 minute înainte de pauză. Moldovan a scăpat din mâini o minge trimisă în marginea careului mic și congolezul, pe fază, a împins-o în ”ațe”.

Kabasele le-a ușurat minca sibienilor și a înclinat și mai mult balanța în favoarea jucătorilor lui Miriuță, la 6 minute de la reluare, când a comis henț în propriul careu. Penaltiul a fost executat cu sânge rece de Petrișor Petrescu: 2-0!

Hodorogea ('67) și Balauru ('69) au căutat în zadar golul care să-i readucă în meci pe ilfoveni.

Cu 10 minute înainte de final, Miriuță l-a debutat pe Kuca, iar portughzul n-a avut nevoie de prea mult timp pentru a se face remarcat. În ultimul minut, Kuca a stabilit scorul final, reluând plasat,din fața porții, pentru 3-0.

FC Hermannstadt este prima echipă calificată în sferturile Cupei României și mai are de trecut două hopuri pentru a-și atinge performanța de anul trecut, când a jucat finala. Până atunci însă, sâmbătă sibienii au un meci extrem de greu în campionat, la Sepsi, pe terenul unei echipe rănite după ce a pierdut, weekendul trecut, tot în fața propriilor fani, cu CFR Cluj.

FC HERMANNSTADT: Toma Niga - Biel Company, Cătălin Pîrvulescu, Nemanja Mijuskovic, Ionuț Stoica, Daniel Tătar - Ilja Antonov, Petrișor Petrescu, Lucian Dumitriu - Jordan NKololo, Ștefan Blănaru. Au mai jucat: Juvhel Tsoumou, Kuca și Pedro Moreira. Pe bancă: Cătălin Căbuz, Răzvan Dâlbea, Andrei Hergheigiu, Bogdan Rusu.

FC VOLUNTARI: Dinu Moldovan - Robert Hodoroga, Ionuț Balauru, Igor Armaș, Sorin Bucurică, Marian Căpățână, Alexandru Răuță, Alexandru Ciucur, Ion Gheorghe, Alexandru Tudorie și Mwamba Kabasele. Au mai jucat: Abdelhak Belahmeur, Richard Gadze șiAissa Laidouni.  Rezerve neutilizate: Răzvan Petrariu, Ivan Zgablic, Cătălin Buliga, Geoffrey Malfleury.

(LIVETEXT)

'90, 3-0 - Kuca debutează cu gol, potughezul îl învinge pe Moldovan cu o reluare din centrul careului;

'85 - al patrulea cartonaș galben într-un interval de numai câteva minute; l-a primit Hodorogea; înainte au mai fost avertizați Armaș și Răuță de la oaspeți, Pedro Moreira de la Hermannstadt;

'82 - Miriuță a făcut a făcut și a treia schimbare; debutează portughezul Kuca, în locul lui Dumitriu;

'70 - Pedro Moreira intră în locul lui Blănaru la echipa sibiană;

'69 - Balauru șutează alături de la distanță,

'68 - a treia schimbare la Voluntari, Laidouni în locul lui Căpățână;

'67 - Hodorogrea reia alături, cu capul, în urma unei centrări din flancul stâng a lui Bucurică;

'60 - schimbare și la Hermannstadt, Tsoumou intră în locul lui N'Kololo;

'59 - dublă schimbare la FC Voluntari,Belahmeur și Gadze intră în locurile lui Ciucur, respectiv Kabasele;

'52, 2-0 - Petrișor Petrescu execută impecabil penaltiul și majorează diferența;

'51 - Kabasele face henț, în urma unui corner, iar ”centralul” Coza dictează penalti;

'38, 1-0 - Dinu Moldovan scapă din mâini, la picioarele lui Blănaru, un balon centrat din flancul stâng, și Jordan NKololo urmărește și trimite în plasă din apropiere;

'29 - NKololo trimite în transversală, cu capul, din centrarea de pe dreapta a lui Blănaru;

G '26 Ionuț Balauru (FC Voluntari), pentru o intrare la Dumitriu;

G '24 Ilja Antonov (FC Hermannstadt), pentru un fault de joc în jumătatea adversă de teren;

'16 - Căpățână reia din prima peste transversală, de la 14 metri;

'15 -  Biel Company trimite imprecis, la colțul scurt, de la 14 metri, lateral dreapta;

'6 - NKololo trage alături de la 22 de metri;

'3 - Dinu Moldovan reține fără probleme mingea reluată cu capul de Blănaru de la 14 metri;

Vasile Miriuță începe cu ”unsprezecele” Toma Niga - Biel Company, Cătălin Pîrvulescu, Nemanja Mijuskovic, Ionuț Stoica, Daniel Tătar - Ilja Antonov, Petrișor Petrescu, Lucian Dumitriu - Jordan NKololo, Ștefan Blănaru. Pe bancă sunt Cătălin Căbuz, Alexandru Dandea, Andrei Hergheigiu, Bogdan Rusu, Juvhel Tsoumou, Kuca și Pedro Moreira.
De cealaltă parte, Ioan Andone s-a oprit asupra următoarei formule de echipă; Dinu Moldovan - Robert Hodoroga, Ionuț Balauru, Igor Armaș, Sorin Bucurică, Marian Căpățână, Alexandru Răuță, Alexandru Ciucur, Ion Gheorghe, Alexandru Tudorie și Mwamba Kabasele. Rezerve sunt Răzvan Petrariu, Ivan Zgablic, Cătălin Buliga, Abdelhak Belahmeur, Richard Gadze, Geoffrey Malfleury și Aissa Laidouni.
La Tg. Mureș, pentru moment, este soare, dar curând se va aprinde nocturna. În tribunele arenei ”Trans-Sil” sunt aproximativ 300 de spectatori. Partida va fi arbitrată de Ionuț Coza din Cernica, la centru, Gero Szabo (Cluj) și Adrian Popescu (Craiova) la cele două linii.

(ȘTIRE INIȚIALĂ)

FC Hermannstadt dă din nou peste Voluntari. Într-un intervat de numai un an, cele două echipe s-au întâlnit atât în Cupa României, cât şi în campionat. Anul trecut, în toamnă, pe "Municipal", Răzvan Dâlbea făcea diferenţa, cu un gol înscris în prelungiri. Sibienii produceau surpriza, eliminând-o din competiţia KO, încă din 16-imi, pe deţinătoarea Cupei României şi a Supercupei.

Acum două luni, FC Hermannstadt şi FC Voluntari s-au aflat din nou faţă în faţă, de data asta la Tg. Mureş, în Liga 1. Sibienii au făcut o veritabilă demonstraţie de forţă, impunându-se cu un sec 4-0.

Astăzi, "roş-albii" vor încerca să mai treacă o dată de ilfoveni. Hermannstadt şi Voluntariul se întâlnesc, de la ora 16:30, tot la Tg. Mureş, în optimile de finală ale Cupei României. Întâlnirea este prima din cele 8 programate în această fază a competiţiei. Sibienii sunt obligaţi să facă pasul în sferturi, dacă ţinem cont de faptul că, în precedenta ediţie, au disputat finala, pe "Arena Naţională", pierdută în faţa Universităţii Craiova cu 2-0.

CS Mioveni - Sepsi OSK Sf. Gheorghe (16:30);

Universitatea Cluj - Astra Giurgiu (19:00)

Gaz Metan Mediaş - CFR Cluj (21:45)

Joi, 1 noiembrie

AFK Csikszereda - Dinamo Bucureşti (19:00)

Dunărea Călăraşi - FCSB (21:45).

Toate meciurile vor fi transmise în direct de Digi Sport 1, Telekom Sport 1 şi Look Plus.

În caz de egalitate după 90 de minute de joc, se procedează la prelungiri şi, după caz, la executarea loviturilor de departajare.