FC Hermannstadt - Dinamo 0-0 Remiză albă între alb-roșii
2474 vizualizari
FC Hermannstadt și Dinamo au terminat la egalitate, în această seară, pe Stadionul ”Municipal”. Ocaziile mai mari au fost ale sibienilor, dar în cele din urmă remiza e echitabilă.

Stadionul ”Municipal” a fost încă o dată neîncăpător la un meci al echipei Hermannstadt. Cele 4.000 de locuri au fost ocupate până la unul de fanii dornici de fotbal, mai ales că pe arena din Sub Arini a venit Dinamo.
Autorul golului din victoria cu Concordia, din etapa precedentă, Ștefan Blănaru, a trecut pe lâgă gol în minutul 17. Atacantul a sprintat pe lângă Ciobotariu dar a tras alături, din alergare. Sibienii au controlat jocul în prima parte, au avut câteva cornere, dar de fiecare dată fără rezultat, în vreme ce dinamoviștii  au amenințat rar careul advers.
Austriacul Offenbacher a ratat cea mai mare ocazie din prima repriză. Mijlocașul a reluat din apropiere, cu capul, dar mingea a ocolit de puțin poarta lui Mandanda.
Sibienii au trecut din nou pe lângă gol la 7 minute de la reluare. Mâțel a centrat pentru Blănaru, care a fost însă incomodat de Mandanda și a ratat deschiderea scorului.
Dinamoviștii au reacționat târziu, golgeterul Montini trimițând pe spațiul porții lui Căbuz, însă fără probleme pentru goal-keeper.
Sibienii au avut emoții la o lovitură de colț,cu două minute înainte de final, ”capul” lui Nadir Jaadi trecând de puțin peste transversală.
FC HERMANNSTADT: Cătălin Căbuz - Alexandru Mățel, Alexandru Dandea, Ionuț Stoica, Tiberiu Serediuc - Răzvan Dâlbea, Lucian Dumitriu - Filip Jazvic, Daniel Offenbacher, Sergiu Popovici - Ștefan Blănaru. Antrenor Vasile Miriuță.
DINAMO: Parfait Mandanda - Deian Sorescu, Linas Klimavicius, Denis Ciobotariu, Elvis Kabashi - Ioan Filip - Mattia Montini, Ionuț Șerban, Dan Nistor, Nabil Jaadi - Alexandre Cristovao.

(ȘTIRE INIȚIALĂ)
Meciul dintre FC Hermannstadt și Dinamo se va disputa cu casa închisă. În tribuna ”Municipalului” sunt așteptați peste 4.000 de suporteri ai ”alb-roșilor” noștri - pentru că și ”câinii” lui Rednic evoluează în aceleași culori - care să împingă de la spate echipa sibiană pentru obținerea celui de-al doilea succes consecutiv în Liga 1, după cel cu Chiajna, scor 1-0.
”Întâlnim cea mai bună echipă din play-out”, a declarat Vasile Miriuță, antrenorul lui Hermannstadt, în conferința de presă de astăzi.
Tehnicianul le-a mulțumit încă o dată suporterilor pentru încurajările de la meciul cu Concordia și speră ca, și cu Dinamo, aceștia să fie ”al 12-lea jucător al echipei”.
”Părerea mea e că vom întâlni cea mai bună echipă din play-out. A demonstrat-o și în etapa trecută, când i-a bătut fără drept de apel pe cei de la Mediaș. Venim după o victorie obținută cu greu, cu Chiajna, chiar dacă am avut multe ocazii. Până la urmă s-a terminat 1-0. A fost o victorie muncită, de băieți în primul rând. Îi mulțumesc încă o dată publicului, a fost al 12-lea jucător. Sper, de fapt sunt sigur că și mâine suporterii vor fi alături de băieți, vor fi al 12-lea jucător, pentru că avem nevoie de ei. Știu că vor fi momente, în meciul de mâine, când vom suferi contra lui Dinamo, dar sper ca și în momentele alea grele suporterii să fie alături de noi. Și, sunt sigur că vor fi!”, a declarat Miriuță.
Antrenorul lui Hermannstadt nu va putea conta pe serviciile lui Daniel Tătar și Florin Acsinte, care sunt suspendați, primul pentru cumul de ”galbene”, iar Acsinte, după ce a fost eliminat în meciul cu Chiajna, deși nu se afla pe teren.
În plus, Cătălin Pîrvulescu este în continuare accidentat.
Înaintea acestui meci, Dinamo ocupă locul al doilea în clasamentul play-out-ului, cu 37 de puncte, în vreme ce FC Hermannstadt este pe 6, cu 22 de puncte.

• ”Îl respect mult pe Mircea Rednic. Am mai spus-o, venirea lui la Dinamo a fost de bun augur, a cristalizat echipa, a adus niște jucători buni. Părerea mea e că, la ora actuală, este între primii 3 antrenori aflați în activitate. Îl respect foarte mult. Dinamo are jucători de valoare”.
                                                                                                                      Vasile Miriuță

Blănaru: ”E foarte frumos să joci cu atâta lume în tribună”

Ștefan Blănaru, autorul golului decisiv cu Concordia, speră să își treacă și de data asta numele pe lista marcatorilor. Vârful de atac a vorbit și despre atmosfera din tribună la meciul din etapa precedentă.
”Știam că ne așteaptă un meci greu (n.a. cu Concordia), cu o contracandidată. Mă bucur că am marcat, sper să o țin pe aceiași linie, dar mai importante sunt cele 3 puncte. Urmează o confruntare cu Dinamo, o echipă bună, probabil cea mai bună din play-out. Acel gol marcat de mine a venit în urma unui joc bun al întregii echipe. A contat mult și publicul. E foarte frumos să joci cu atâta lume în tribună. Și dacă pierdeai o minge, te încurajau, parcă aveai altă energie”, a afirmat Blănaru, cel care, pe lângă gol, a mai șutat în bară, în două rânduri.