Cupa României la culturism
Două medalii pentru sibianul Dan Aldea
2681 vizualizari
Sportivul de la CSŞ Şoimii s-a impus atât la categoria 80 lg, cât şi în concursul Open.
Sibianul Dan Traian Aldea, de la Clubul Sportiv Şcolar Şoimii, a cucerit două medalii de aur la Cupa României de culturism, eveniment desfăşurat la Mediaş sâmbătă, 5 octombrie, în Sala Traube. Sportivul pregătit de prof. Ioan Curtean s-a impus atât la categoria 80 kg cât şi în concursul Open.
Dan Aldea este în penultimul an de juniorat. Student în anul IV la "Electronică aplicată", secţie din cadrul Facultăţii de Inginerie a Universităţii "Lucian Blaga", sportivul de la CSŞ Şoimii are drept obiectiv, pentru 2014, să obţină o medalie la Campionatele Europene de juniori.
"Dan (n.a. Aldea) este un sportiv care are rezultate deosebite la culturism, dar şi învaţă foarte bine. Sperăm ca, la anul, să facă o ficură frumoasă la Europene", a declarat prof. Ioan Curtean, care mulţumeşte şi pe această cale pentru susţinere conducerii CSŞ Şoimii, directorului Florin Troancă şi directorului adjunct Alin Marcu.