Tribuna
Din cauza problemelor financiare, F.C. Avrig nu mai continuă în Liga 3
Din cauza problemelor financiare, F.C. Avrig nu mai continuă în Liga 3
Aşa cum mulţi au anticipat din urmă cu mai multe luni de zile, cel de-al doilea parcurs al primei echipe de seniori a ACS F.C. Avrig în Liga 3 s-a încheiat şi de această dată, destul de repede. La scurt timp după finalul campionatului 2018 – 2019, clubul avrigean nu s-a reînscris pentru viitorul sezon competiţional în Liga 3, competiţie naţională, preferând să continue activitatea în cel de-al patrulea eşalon, alături de alte echipe din judeţ.
Printr-un comunicat sec postat, în cursul zilei de 30 iulie, pe pagina de facebook a clubului, iubitorii fotbalului sunt informaţi următoarele: „Din cauza unor probleme financiare, echipa noastră, FC Avrig, nu se va mai înscrie anul acesta competițional in Liga 3, o să începem un nou drum din Liga 4. Echipa noastră va fi condusă sezonul acesta de către Simion, Bucur si Cosovanu, de pe banca tehnică cât şi din teren”. Detalii despre problemele financiare ale ASC F.C. Avrig au început să fie făcute publice încă din toamna anului trecut, când, în cadrul unei şedinţe ordinare a Consiliului Local al oraşului Avrig (principalul finanţator al structurii sportive), s-a aprobat efectuarea unei rectificări bugetare, prin care a fost suplimentat cu suma de 100.000 lei bugetul necesar susţinerii echipei de fotbal FC Avrig. La acel moment, Adrian Dumitru David, primarul oraşului Avrig, a menţionat că aleşii locali, consilierii locali, ar trebui să gandească foarte bine la situaţia echipei de fotbal şi la viitorul acesteia, „pentru că, în aceste condiţii şi cu acest buget, nu cred că Primăria oraşului Avrig îşi mai permite să continue susţinerea acestei echipe de fotbal”. Edilul şef avrigean a mai menţionat tot la acel moment că, fiind vorba de angrenarea într-o ligă naţională, cheltuielile sunt mult mai mari, bugetul alocat echipei fiind de 2,5 ori mai mare decât cel din urmă cu 2 ani. „Va trebui să luăm o decizie. Ne este corect să ne retragem din competiţie la jumătatea ei, dar trebuie să luăm o decizie şi v-aş ruga să o luaţi chiar acum: ce facem de anul viitor? Cred că avem nevoie de sport, dar, în acelaşi timp, cred că un buget undeva la 150.000 lei este unul pe care şi l-ar permite şi Primăria Avrig pentru susţinerea echipei de fotbal. Dar, un buget de funcţionare, pentru tot ceea ce presupune activarea acestei echipe în Liga 3, cred că, în acest moment, la investiţiile pe care le are Primăria Avrig, este cam mult… Dar, v-am spus, susţin să terminăm acest campionat început, ar fi păcat să ne retragem la jumătatea competiţiei, fapt care s-a mai întâmplat şi în urmă cu câţiva ani; echipa a activat în cea de-a treia ligă şi din cauza lipsei de finanţare, s-a dizolvat. Mai sunt cazuri de acest fel, nu mi le doresc… E al doilea an în care echipa activează în Liga 3, însă condiţiile din acest an, solicitările din acest an cred că sunt puţin cam mari…”, a completat Adrian Dumitru David. Se pare că presiunea financiară asupra clubului nu a scăzut deloc, în ciuda aprobării alocării unei sume de 235.000 lei din bugetul local al Avrigului pentru anul 2019, în scopul susţinerii activităţii echipelor de fotbal. Astfel, nefiind identificate alte surse de finanţare care să asigure continuarea activităţii echipei de seniori în Liga 3, reprezentanţii asociaţiei sportive au decis echipei neînscrierea în acerastă competiţie. Aşa s-a încheiat cea de-a doua prezenţă a fotbalului avrigean în competiţia naţională a Ligii 3. F.C. Avrig a mai jucat în Liga 3 şi în sezonul 2013 – 2014, dar, din cauza lipsei rezultatelor şi a imposibilităţii susţinerii financiare din partea reprezentanţilor administraţiei locale, la finalul turului s-a decis retragerea din campionat. D.F.comentarii
2 comentarii

Asta este bataie de joc! Nu mai incurcati lumea, sifonati banii de la buget altfel (borduri, sensuri giratorii, etc...)!
Eu, sibianul
02.08.2019 12:50
Același soarta o sa o ai e și FC Viitorul Selimbar
#rezist
08.08.2019 20:43
Din aceeasi categorie
sevis

targul de cariere

classic junior festival

Vacanta Eurotrip
espressor
paltinul
info
turboclima
Licitatie publica

accentmedia