Debut de senzaţie pentru România la Europeanul Under21 chiar de ziua lui Căbuz
1936 vizualizari

"Tricolorii" mici au câştigat cu 4-1 primul meci disputat la turneul final al Campionatului European U21. În această seară, echipa lui Mirel Rădoi s-a impus cu 4-1 în faţa Croaţiei.
În minutul 8, la o fază în careul croaţilor, mingea şutată de Puşcaş s-a dus în mâna lui Benkovic. Arbitrul a solicitat intervenţia VAR, iar apoi a acordat lovitură de la 11 metri, transformată tot de George Puşcaş.
În minutul 14, Ianis Hagi a împins mingea în poartă, după o fază la care a contribuit şi George Puşcaş.
Vlasic a redus din diferenţă în minutul 18, stabilind scorul primei reprize.
Tudor Băluţă a refăcut diferenţa de două goluri în minutul 66, iar în prelungiri Adrian Petre a făcut 4-1, golul fiind validat după intervenţia VAR.
Succesul "tricolorilor" mici a fost obţinut chiar în ziua în care Cătălin Căbuz, portarul lui Hermannstadt, aflat în lotul României U21, a împlinit 23 de ani.
România a început meciul în formula I. Radu - Cr. Manea, Nedelcearu, Paşcanu, Fl. Ştefan -T. Băluţă, Cicâldău - Man, I. Hagi, A. Ivan - 9. Puşcaş. Au mai intrat Fl. Coman, medieşeanul Darius Olaru şi Ad. Petre.