CSU Sibiu, victorie DUPĂ PRELUNGIRI la Tg. Mureș!
2161 vizualizari

Baschetbaliştii sibieni au preluat din nou conducerea în întâlnirea cu BC Mureş, din primul tur al play-off-ului, după ce au câştigat, în această seară, cu scorul de 89-87 meciul al treilea. Partida a necesitat o repriză de 5 minute de prelungiri după ce, la finalul sfertului patru, tabela indica egalitate la 74.
Sibienii au condus cu 9-5 în debut dar gazdele au întors rezultatul şi au câştigat primul sfert cu 23-17. În actul secund, CSU a întors rezultatul, un rol important având cele trei triple ale lui Paliciuc. La pauza mare, "galben-albaştrii" aveau avantaj de 12 puncte (43-31).
Mureşul a redus din diferenţă în sfertul 3, unul câştigat cu 20-13, iar în finalul întâlnirii au preluat conducerea prin Reed, beneficiind şi de faptul că Dan Flerşeriu îi pierduse pe Davis şi Mijajlovic, ambii cu 5 "faule". Bogdan Popescu a trimis meciul în prelungiri, când mai erau 5 secunde.
În runda suplimentară sibienii s-au comportat exemplar de la linia de "libere", reuşind să obţină victoria după un final incendiar.
CSU Sibiu conduce cu 2-1 în întâlnirea cu BC Mureş şi, dacă va câştiga şi sâmbătă seara, tot în deplasare, se va califica în semifinalele Ligii Naţionale, unde o va întâlni pe Steaua CSM EximBank.
Pentru CSU Sibiu au marcat Bogdan Popescu (19 puncte), Mijajlovic (17), Hardy (14), Paliciuc (13), Lalovic (13), Cooper (9) şi Davis (4).