CSU Sibiu pierde dramatic primul meci la revenirea în Europa
747 vizualizari

Baschetbaliștii sibieni au pierdut, în această seară, la diferență de o jumătate de coș meciul cu cehii de la BK Pardubice, în primul tur preliminar al FIBA Europe Cup. După 40 de minute, formaţia vizitatoare s-a impus în "Transilvania" cu scorul de 79-78.
Cehii au avut iniţiativa în majoritatea timpului, în primul sfert. Pardubice a condus cu 16-10 şi 21-18, dar finalul a fost al "galben-albaştrilor", care au întors rezultatul graţie unui "run" de 8-0. Cea de-a doua perioadă a început de la scorul de 26-21. CSU a avut în două rânduri un avantaj de 8 puncte (29-21, 35-27), dar în finalul reprizei oaspeţii s-au apropiat la o jumătate de coş (37-36).
Sfertul al treilea a fost început bine de sibieni, dar apoi balanţa s-a înclinat în favoarea cehilor. O serie de erori ale "galben-albaştrilor" au fost taxate şi, cu 10 minute înainte de final, diferenţa dintre cele două echipe trecuse bariera a 10 puncte (65-54).
Riley, Pratt şi Capers au readus-o pe CSU "în cărţi", iar suporterii au răspuns pe măsură. Sibienii s-au apropiat la o singură posesie (67-65), însă Pardubice a continuat să păstreze avantaj pe tabelă până în ultimul minut, când Kinnard a pătruns pe sub inel şi a aruncat pe spate, 78-77. Mai erau 43 de secunde... Cehii au ratat atacul. La fel şi sibienii, care nici măcar n-au apucat să arunce la coş. Mai erau 2,2 secunde şi Pardubice a luat time-out, iar la reluare au întors rezultatul (79-78). A fost rândul lui Dan Fleşeriu să ceară time-out, cu 1,9 secunde până la final. Din nefericire, aruncarea lui Paliciuc n-a avut succes şi CSU a pierdut primul meci la revenirea într-o competiţie europeană.