CSU Sibiu, înfrângere pe terenul campioanei
984 vizualizari

Baschetbaliștii sibieni au cedat, în această seară, la Oradea, în fața campioanei en-titre, CSM CSU. La finalul celor 40 de minute, jucătorii lui Cristi Achim s-au impus cu scorul de 84-72.
Oradea a condus cu 12-2 după 4 minute. În jumătatea secundă a sfertului întâi ”galben-albaștrii” s-au apropiat la o posesie. După 10 minute, gazdele aveau 16-14.
Davis a adus pentru prima dată Sibiul în avantaj în debutul actului secund (18-16). Doar pentru puține secunde, pentru că gazdele au revenit la conducere și au câștigat repriza cu 39-34.
Oradea s-a desprins în sfertul 3, având la un moment dat 17 puncte peste CSU (57-40), iar cu 10 minute înainte de final tabela indica scorul de 66-51.
Actul decisiv a fost adjudecat de sibieni, însă doar la 3 puncte diferență, astfel că, în final, Oradea a câștigat cu 84-72.
Pentru CSU Sibiu au înscris Paliciuc (15 puncte), Cooper (14), Mijajlovic (13), Davis (9), Dragoste (9), D. Gheorghe (4), Lalovic (4), Hardy și Tincu (câte 3).