Gaudeamus
BC CSU Sibiu s-a calificat în finala Cupei României
1180 vizualizari
"Galben-albaştrii" au învins-o pe Dinamo Ştiinţa Bucureşti, în această seară, scor 82-78, în BT Arena din Cluj-Napoca. CSU va juca, joi seara, cu trofeul pe masă.

Baschetbaliştii sibieni s-au calificat în finala Cupei României după ce au câştigat la o diferenţă de două posesii meciul din această seară, din BT Arena, cu Dinamo Ştiinţa Bucureşti. Mâine seară, jucătorii lui Dan Fleşeriu şi Cătălin Vulc o vor întâlni în ultimul act al competiţiei KO pe învingătoarea dintre CSM CSU Oradea şi "U" BT Cluj.
Primul sfert al meciului cu Dinamo a fost echilibrat, în cele din urmă CSU câştigându-l cu 21-17. În actul secund, "galben-albaştrii" s-au desprins la 10 puncte, conducând la pauza mare cu 43-33.
În cel de-al treilea sfert, bucureştenii s-au apropiat la 3 puncte (57-54). Dinamo a câştigat perioada la diferenţă de o posesie (21-19), iar în actul decisiv a ameninţat succesul "studenţilor" noştri (65-64), însă în cele din urmă CSU s-a desprins în câştigătoare (82-78).
Pentru BC CSU Sibiu au marcat Justas Tamulis (24 puncte), Monyea Pratt (13), Chris Cooper (12), Isaiah Philmore (11), Randal Falker (10),, Daniel Ewing Jr. (7), Lucas Tohătan (4) şi Mirel Dragoste (unul).