Comisie de anchetă pentru Berceanu
Până ieri, doar PSD şi PNL au făcut propuneri pentru a desemna reprezentanţi în această comisie. Din partea social-democraţilor sunt propuşi senatorii Marius Bota, Dan Şova şi Cosmin Vasile Nicula. Liberalii i-au propus la rândul lor pe Titus Liviu Paşca şi Marius Petre Nicoară.
Potrivit Regulamentului Senatului, la cererea unei treimi din numărul membrilor săi, Senatul poate hotărî înfiinţarea unei comisii de anchetă. Raportul comisiei se depune la Biroul permanent, care îl include pe ordinea de zi a plenului Senatului în cel mult 15 zile.
Comisia de anchetă nu-l vizează pe ministrul Transporturilor, Radu Berceanu, ci modul în care se derulează contractele de la Ministrul Transporturilor în ultimii ani, inclusiv din perioada guvernării comune PSD-PD-L..
Adauga un comentariu la acest articol






















