Atentat īn Pakistan
Şase persoane au fost ucise şi 30 rănite de explozia unei bombe, produsă la o manifestaţie a minorităţii şiite, în Pakistan. Manifestanţii marcau “Ziua al-Qods” /Ierusalim/, propalestiniană şi antiisraeliană, a indicat sursa citată.
Pe de altă parte, trei pakistanezi au fost ucişi şi şase răniţi, tot ieri, în nord-vestul Pakistanului de explozia provocată de un kamikaze, care a fost împiedicat în ultimul moment de la comiterea unui atentat, într-o moschee frecventată de o altă minoritate religioasă, au indicat surse ale poliţiei locale, citate de Xinhua.
Un kamikaze a încercat să intre într-un lăcaş de cult al sectei ahmadi, dar a fost interceptat de forţele de pază, provocând explozia în afara moscheei, în districtul Mardan, o mică localitate din nord-vestul Pakistanului.
În mai, două moschei frecventate de ahmadi au fost atacate de kamikaze, în Lahore, estul Pakistanului, provozând moartea a 82 de credincioşi.
Adauga un comentariu la acest articol






















