logo
USL a câştigat 8 din cele 9 mandate de parlamentar
Laura BUCIU
2908 vizualizari
USL a câştigat 8 din cele 9 mandate de parlamentar
* Raluca Turcan a câştigat un mandat de pe locul 2, având cel mai mare număr de voturi din ARD Sibiu * Viitorii senatori de Sibiu sunt Sorin Ilieşiu, Nicolae Neagu şi Viorel Arcaş, iar viitorii deputaţi sunt Ioan Tămâian, Gheorghe Roman, Ioan Axente, Gheorghe Frăticiu şi Mircea Cazan * Cel mai mare procent în USL Sibiu l-a câştigat liderul PNL, Mircea Cazan, cu peste 58 la sută din voturi în Colegiul 6, urmat de senatorul Sorin Ilieşiu, care a reuşit să convingă peste 57 la sută din locuitorii municipiului Sibiu să îi dea votul * Peste 7.850 de voturi au fost nule, iar aproape 2.800 au fost introduse în urne albe, fără să fi fost aplicată ştampila *
Rezultatele finale ale alege­rilor din 9 decembrie, comunicate luni dimineaţă, arată că USL a câştigat alegerile din 9 decembrie, având un scor pe competitori electorali de 51,74% la Camera Deputaţilor şi de 55,16% la Senat.
Potrivit rezultatelor finale comunicate de Dana Claudia Cazacu, reprezentant AEP, USL a fost aleasă, în judeţul Sibiu, de 38.912 votanţi la Camera Deputaţilor, ceea ce înseamnă un scor de 51,74%, fiind urmată de ARD cu 28.326 voturi (21,26%), de PP-DD cu 17.852 de voturi (13,4%), de FDGR cu 10.730 de voturi (4,05%) şi de PER cu 1.898 de voturi (1,42%).
USL a fost votată de 73.171 de persoane la Senat, ceea ce înseamnă un scor electoral de 55,16%, fiind urmată de ARD cu 30.141 de voturi (22,72%), de PP-DD cu 19.964 de voturi (15,05%), de UDMR cu 3.306 voturi (2,49%), de PER cu 2.401 voturi (1,81%) şi de PRM cu 2.291 de voturi (1,72%).

Senatul, câştigat de USL

La Sibiu, Colegiul 1 Senat a fost câştigat de repre­zentantul USL, Sorin Ilieşiu, care a fost votat de 31.251 de persoane, reprezentând 57,37% din sufragii, urmat de fostul ministru al Economiei, Ion Ariton, care a fost votat de 14.877 de persoane, adică de 27,31% din electorat. Ion Ariton poate spera să prindă un mandat suplimentar, dat fiind faptul că are un procent bun comparativ cu scorul naţional al ARD-ului.
Colegiul 2 Senat a fost câştigat de Viorel Arcaş (USL) care a fost votat de 23.418 persoane (53,94%), fiind urmat de Oliviu Fufezan (ARD) care a fost votat de 8.631 de persoane (19,88%) şi de reprezentantul PP-DD, Mihai Borceanu, votat de 7.957 de persoane (18,33%).
Colegiul 3 Senat a fost câştigat de USL prin Nicolae Neagu, acesta fiind votat de 18.502 persoane (53,22%), urmat de Pavel Rădiţă de la PP-DD votat de 6.740 de persoane (19,38%) şi de Ioan Gligor de la ARD, votat de 6.633 de persoane (19,08%).
Ei sunt deputaţii
La Camera Deputaţilor, în Colegiul 1 a câştigat Ioan Tămâian (USL), cu 52,85%, reprezentând 14.284 de voturi, fiind urmat de Cornel ştirbeţ (ARD) cu 20,17% (5.452 de voturi) şi de Dincă Mihalache (PP-DD) cu 6,43% (1.738 de voturi).
Reprezentantul Forumului Democrat al Germanilor din România, Ovidiu Ganţ, a obţinut în Colegiul 1 Sibiu 4.394 de voturi (16,25%).
În Colegiul 2, în care a candidat vicepreşedintele PDL, Raluca Turcan, a câşti­gat Florin Orlăţan, care nu a reuşit, însă o majoritate consistentă, el fiind votat de 13.645 de persoane (48,51%), Raluca Turcan fiind votată de 7.393 de persoane (25,28%). În Parla­ment merge Raluca Turcan, care câştigă la re­distribuire un mandat, al treilea, dat fiind faptul că are cel mai mare număr de voturi.
Ovidiu Ganţ (FDGR) a obţinut în Colegiul 2 un scor electoral de 14,25%, fiind votat de 4.036 persoane.
În Colegiul 3 din Camera Deputaţilor, reprezentantul USL, Gheorghe Roman a fost votat de 11.521 de persoane (50,48%), fiind urmat de Cristian Marian de la ARD, votat de 5.847 de sibieni (25,62), de Adrian Rus, de la PP-DD, votat de 2.962 de persoane (12,97%).
Ovidiu Ganţ (FDGR) a fost votat de 680 de persoane din Colegiul 3 (2,97%).
În Colegiul 4, Ioan Axente a fost votat de 10.565 de per­soane (51,96%), fiind urmat de Iacob Puşcaş (PP-DD), votat de 4.633 de persoane reprezentând 22,78% şi de Florin Neag, care a fost votat de 3.486 de persoane (17,14%). Ovidiu Ganţ (FDGR) a fost votat în Cole­giul 4 de 376 de persoane (1,84%).
În Colegiul 5 Camera Deputaţilor, Gheorghe Frăti­ciu (USL) a fost votat de 9.797 de sibieni (50,94%), urmat de Dumitru Vasile Lepşa, de la PP-DD, votat de 4.237 de sibieni (22,03%) şi de Ilie Creţu, de la ARD, votat de 2.769 de persoane (14,39%). Candidatul PER, Gheorghe Limbăşan a obţinut 4,12% din sufragii - 793 de voturi, în timp de candidatul FDGR, Ovidiu Ganţ a obţinut 861 de voturi - 4,47%.
În Colegiul 6, deputatul Mircea Cazan, liderul PNL Sibiu, a obţinut mandatul, fiind ales de 9.100 de per­soane (58,15%), fiind urmat de Constantin Şovăială, de la ARD, care a fost votat de 3.379 de persoane (21,59%) şi de Magdalena Ţiţonea, de la PP-DD, care a fost votată de 2.315 persoane (14,79%). Ovidiu Ganţ (FDGR) a fost votat, în Colegiul 6 de 383 persoane (2,44%).
Potrivit rezultatelor finale, la alegerile din 9 decembrie, la Sibiu au fost 3.891 de voturi nule la Camera Deputaţilor şi 3.961 de voturi nule la Senat.
De asemenea, au fost numărate 1.159 de voturi albe la Camera Deputaţilor şi 1.632 de voturi albe la Senat.

loading...
comentarii
34 comentarii

Imi pare rau pentru Romania, la primavara o sa moara lumea de foame - NU SUNT BANI, SACUL ESTE GOL SI PROMISIUNILE NU COSTA NIMIC.
Trist
11.12.2012 01:16
70.199.106.99
Pt. Ponta si Antonescu
FELICITARI pentru castigarea alegerilor.
Acum astept, Asa cum ati promis, sa faceti urmatoarele:

1) Marirea pensiilor si salarii bugetarilor co 30%
2) Marirea investitiilor in Agricultura co 50%
3) Autostrazi, infrastructura.......etc.....

Sper sa nu veniti cu motive ca nu sunt bani, ca atunci cand erati in opozitie tipati ca stiti voi de unde sa luati banii.
ASTEPTAM! (mult si bine).
Tot inainte!
Bogdan
11.12.2012 02:39
70.199.106.99
Numai antonescu cu ponta ne pot salva impotriva capitalistilor! Mi-e sa nu doarma antonescu cand o sa vina sa ne fure, ca fara el suntem pierduti!
Mai aveti acolo la USL pastilele alea tari de la moscova? Sa-l punem pe voicu la usa SI mazare la geam sa fim in siguranta!
Bum
11.12.2012 03:28
70.199.106.99
Nu inteleg de ce atitia( gura casca platiti- BABAN -) parlamentari.????????????????????. Ce mama smeului fac atiti gargaristi---sint multi de parca ei tin globul pe umeri lor ---chiar ca nu inteleg nimic. Sau trebue sa recunosc ca sint un inapoiat???? or I have to be on update??
mike
11.12.2012 04:16
50.39.160.17
Cu cateva zile inainte de 9 decembrie, PM Victor Ponta anunta ca pensiile vor fi platite incepand cu 7 decembrie. A trecut si 10 decembrie si nici urma de pensii. Au ramas pensionari cu buzele umflate, dar USL a castigat alegerile. Nici nu stiu daca este cazul sa rad sau sa plang. Probabil si acum este de vina Basescu si Boc!
Silviu
11.12.2012 04:19
70.199.106.99
Ma intreb daca astia(parlamentarii) ar fi platiti ca si amaritii aia de la companiile private, citi sar mai inghesui la pomana??( am aflat ca un parlamentar de aici din diaspora are un salar de 17 mii de Euroi pe luna ) de parca asta ar minca cu 20 de guri,
mike
11.12.2012 04:42
50.39.160.17
80 DE PARLAMENTARI IN PLUS, PE BANII ROMANILOR FRAIERI. PACAT CA CEI CARE AU VOTAT USL NA PRICEPUT CUM VINE TREABA CU PARLAMENTUL SI REDUCEREA CHELTUIELILOR CA SA INTELEAGA CA DE FAPT EI AU VOTAT RISIPA, HOTIA, MINCIUNA, PUSCARABILII, TRADATORII, TURNATORII, ANALFABETII SI PROFITORII. SI, AU FACUT ASTA PUNAND PE UMERII ROMANILOR ALTE POVERI, ALTE BIRURI CARE SA LE FACA VIATA SI MAI GREA.
UN Sibian
11.12.2012 05:30
70.199.106.99
Cine e Sorin Iliesiu? un regizor...Ce stie sa faca ptr.Sibiu? Regie?!Bravo sibieni!Pe Ariton l-ati acuzat mereu ca e oltean .Acum ati votat tot un venetic.Dar deh, e regizor!!
sibian
11.12.2012 06:35
109.101.249.107
Macar Basescu a spus ca-i austeritate!! Ponta ne-a promis ca nu va fi austeritate in Ro.
Credeti ca masura luata de Ponta este un semn de iesire din criza??
Sper
11.12.2012 06:36
70.199.106.99
O sa ne plangem de mila, dar de, a iesit USL-ul! Sa-i vedem acum, ce o sa faca bravii nostri USL-isti,pana la urma asta meritam!O sa le ajunga oare, functiile ce le au de impartit?
cititor
11.12.2012 08:05
82.77.42.207
Va vaitati ca niste babe chioare ce asteapta printul sa le aleaga. Au pierdut toti pe mana lor, asa ca gata, altii au acum de indreptat niste lucruri! Pacat ca minunea blonda a intrat iar in Parlament! Stiti ce, m-am cam saturat de blonde, dive cu poseta!
ARD-eti aiurea
11.12.2012 08:15
82.208.156.103
TREZIREA ROMANI ADEVARATI DACA MAI SANT DE ACEIA . Chiar nimeni nu si-a dat seama s-au nu au vrut sa vorbeasca , Basesu a fost lasat ln offside atat de lideri de la Bucuresti ai P.D.L.ui cat si de majoritatea liderilor din teritoriu . De cativa ani ln Romania a lnceput sa functioneze statul de drept cat si separarea puterilor ln stat . Acest lucru nu le-au convenit grei partidelor , D.N.A.-ul nu a facut selectie a luat de la cel cu biberonul pana la cel cu saxofonul si atunci sa facut un front comun din umbra , de ce credeti ca a afirmat Blaga ca l-ar avantaja iesirile lui Basescu stiind de ce val de antipatie ,,beneficiaza" Basescu ma mira faptul cum de nu si-a dat seama Presedintele . Chiar nimeni nu si-a dat seama de ce nu a fost atatacat Blaga ln mass media pana nici antena 3 nu si-a permis sa-l critice . Sa te fereasca Dumnezeu de de razbunarea prostimi (prin vot), se pare ca de data aceasta nu ne-a ferit .
omul din umbra
11.12.2012 08:30
5.15.71.220
Nu pot sa cred ca VITA merge iar in parlament !
L.I. Venin
11.12.2012 09:00
109.166.135.19
Mai VITA ca tine nu e nimeni Lenin , nici nu ai caderea sa treci prin fata lui Raluca Turcan
SIBIAN
11.12.2012 09:08
5.15.71.220
Rezultatele la Alegerile Parlamentare 2012 arată că în noul legislativ se va constituii un grup semnificativ de senatori şi deputaţi cercetaţi sau trimişi în judecată de către DNA. gândul a contabilizat până în prezent, doar pe baza rezultatelor preliminare, că din noul Parlament ar urma să facă parte 15 politicieni cu dosare penale sau urmăriţi penal. Dan Voiculescu, Liviu Dragnea, Relu Fenechiu, Monica Iacob Ridzi, Teodor Atanasiu sunt printre "penalii" din noul legislativ. Ei vor vota şi vor decide asupra unor legi care privesc şi Justiţia în faţa căreia trebuie să-şi dovedească nevinovăţia. Acestora li se va adăuga un alt contingent de deputaţi cu probleme de integritate.Pe acestia ii sustineti,dragi sibieni ?
Iarasi
11.12.2012 09:17
188.27.140.143
Dar de ce sa nu treaca, prin fata moldovencei imputite?scobitoarea, a fost adusa de stolojan ca era poate mai este amanta lui...tit sibianul stie asta...si uite ca acum se declara sibiana...v a prostit rau parasuta.
alt sibian
11.12.2012 09:20
109.100.148.99
trag nadejde ca domnul Presedinte sa faca propunerea cea mai buna pentru prim ministru, cum a spus dansul, o persoana care nu este corupta , puscariabila,plagiatista si parca mai era ceva. Deci eu il propun pe Crin Antonescu. Oare citeste cineva ce am scris??? In felul acesta as sta si eu in fata televiozorului si mi-as mai descretii fruntea ( de obicei rad la glumele mele)
ovi
11.12.2012 09:22
194.169.191.115
Ați pus votul pe Viorel, Crinuț, și âla micu, ok vă respect dorința sunteți majoritatea, ACUM LA MUNCĂ, gratis nu vine nimic.
Guvernatorul Transilvaniei
11.12.2012 09:33
5.15.70.129
Ce sa mai inteleg de la USL ? La suspendarea presedintelui,spuneau ca in romania sunt 16 milioane de alegatori,iar acum pe liste,la alegerile parlamentare,au fost 18 milioane.A crescut natalitatea in Romania asa de mult in ultimile 4-5 luni ?
Cat reprezinta USL-ul dintre alegatori ? Din 18 milioane,au votat 40%,ceea ce inseamna ca la vot s-au prezentat 7.2 milioane.Iar din cei prezenti la urne,au votat cu USL-ul 50-60%,ceea ce inseamna,4.320.000.milioane de alegatori.Diferenta de 13 milioane,inseamna ca nu a votat deloc,sau alte partide.Pe cine reprezinta USL-ul ? Romania ? In nici un caz.
Iarasi
11.12.2012 09:56
188.27.140.143
Mai avem un hop.Sa il anihilam pe Basescu si scapam de cei mai infumurati politicieni pe care i-am avut in ultimi 8 ani. Cei care au castigat sa nu uite ca peste un an îi luam la puricat sa vedem ce au facut pentru binele acestui popor năpăstuit.
sibian
11.12.2012 10:06
92.85.216.246
prostilor sunteti cumparati cu umbrele brichete mititei nu vedeti ca ne conduc tot ei de la revolutie si pana acum nu au facut nimic au furat si or sa mai fure scimbare inseamna alti voi ce ati facut ati ingropat tara rusine nu vedeti ce averi au dormi romane nu desteaptate
mircea
11.12.2012 10:41
5.15.71.119
Rxista un blestem spurcat al naibii:
-Va doresc numai binele: SA AVETI PARTE MEREU NUMAI DE CONDUCATORII PE CARE SINGURI si NESILITI de NIMENI VI-I ALEGETI...
Georg
11.12.2012 10:41
188.105.143.136
Eu am sunat la Posta si mi s-a spus ca s-a anuntat in tara intradevar ca incepe sa se dea pensile in data de 7 decembrie 2012 dar depinde de judete.
La noi incepe din 11 - 12 decembrie 2012 asa mi s-a spus.
mia
11.12.2012 11:49
5.15.79.175
Prosti au fost cei din Marginime cand au pus stampila pe betivul de Neagu (traseist politic)!
Vipera
11.12.2012 12:33
5.15.229.191
uite ca v-am mai prostit o data si am mai prins un fotoliu caldutz; dar ce avetzi cu posetutza mea, pupa-v-as pe fortofel
ralucutza turcutza
11.12.2012 13:17
5.15.76.153
Coborâţi din braţele unor familii cunoscute în afaceri sau în politică, Alin Petrache, Vlad Cosma, Gabriela Firea, Elena Uioreanu ţin capul de listă a celor mai mari procente cu care s-a intrat în noul parlament. Un succes similar a avut şi Cătălina Ştefănescu, fosta secretară a lui Liviu Dragnea, aleasă cu un procent mai mare chiar decât al mentorului său. La fel, şi Oana Mizil.
Fiii lui Mircea Cosma şi Adrian Petrache, deputaţi USL de 70%.
"Puteam să-i fac un bar, dar are înclinaţii politice". Aşa îşi recomanda Mircea Cosma, şeful Consiliului Judeţean Prahova, fiul la startul campaniei. Chiar dacă în numele său a vorbit doar tatăl în afara perimetrului strict al colegiului de la Mizil, Vlad Cosma (USL) a intrat fără probleme în parlament, cu 71,81%, recordul la nivel de judeţ. Fost consilier al lui Adrian Năstase, Cosma jr. va fi succesorul acestuia în colegiul din Prahova, la nici 30 de ani.Gandul
Iarasi
11.12.2012 14:47
188.27.140.143
Pe 9 decembrie sa votat cu gandul la burta nu cu mintea dar ce o sa va chioraie burtica . . .
sibian
11.12.2012 16:02
5.15.81.176
Sa vezi tu Vipero cat bea Cazan ca te sperii.Neagu e copil din acest punct de vedere.Dar sa-i vedem cum se achita de promisiuni si apoi sa-i criticam.
un alegator
11.12.2012 16:06
92.84.11.190
mai bine " castiga " Turcana locul lui Claudiu Spinu...
parere
11.12.2012 16:26
82.137.15.11
Concluzia e simpla,nu conteaza cine si cum voteaza,important e cine numara voturile.Si sa nu existe dubii,s-a ajuns la un procent halucinant.
Sami-Sibiu
11.12.2012 16:47
5.15.72.45
INDIGNARE ROMANII au votat in 2009, la referendumul pentru Parlament unicameral si pentru reducerea numarului de parlamentari la 300, prezenta la vot fiind mai mare de 50% plus unu. Atunci, 88, 84% dintre romanii care au votat la referendum – adica 7.765.573 – au spus „DA” reducerii numarului de parlamentari. Pentru Parlament cu o singura camera au votat 77,78%. Acesta a fost un referendum in interes national, cu o prezenta la vot de 50,95%, pe care nici pana acum USL nu a vrut sa-l puna in aplicare, desi a fost validat de Curtea Constitutionala. Ce fac acum acesti antiromani??? DUBLEAZA numarul parlamentarilor, facandu-ne pe noi sa platim inca multe zeci de milioane in plus pentru ghiftuirea lor si culmea acum in parlamentul marit....s-au inmultit numarul parlamentarilor cu dosare penale care se ascund acolo de JUSITIE si care sigur la o asa majoritate o sa puna botnita si catuse JUSTITIEI cu ajutorul mafiotilor, securistilor si vechilor turnatori notorii. Asa ca ce rost mai are VOTUL??? De aceia vor ca Presedentia Romaniei sa nu mai fie aleasa de popor ci...tot de EI. Urmarea......cei cu ceva venituri si spirit de afaceri, meseriasii, doctorii, oamenii de stinta,...in general toti oamenii destepti, vor parasii tara si PROSTII si ceei fara posibilitati vor ramane sclavii mafiei penalilor...pe mana lor, prin votul lor inconstient. Ma ingrozesc ce vremuri vor veni pentru Romania din cauza prostiei....romanilor .
Iarasi
11.12.2012 17:02
188.27.140.143
,,sint total de acord cu comentariul anterior,,,acum doar o minunne cereasca ,Providenta,,, poate salva Romania,,,cum spunea istoricul Juvara ,,,totdeauna Providenta a salvat poporul roman ,,,speram si ne rugam ,,,pentru copiii nostri ,,,
VM
11.12.2012 17:27
91.115.163.166
iate de mana cu Turcana ...legea nu a vrut sa o aplice PDL si slugoii lor de la curtea constitutionala
@ iaras esti o VITA
11.12.2012 17:51
82.137.15.182
decat sa-l ling in dos pe Cacarau,ca doar o sa primesc si eu un rest de ciolan,mai bine imi exprim parerea asa cum cred eu,umflatule!
@82.137.15.182
11.12.2012 20:55
5.15.71.197
Din aceeasi categorie


Filarmonica Sibiu

Energy

Eurotrip Rekze
Fundatia APT
APM

Biteco