logo
Răşinariul reinvie traditia
Tramvaiul reporneste din iunie!
Andra MARINESCU
6704 vizualizari
Tramvaiul  reporneste din iunie!
La 12 km de Sibiu, la 20 de minute cu maşina sau - poate - o oră cu bicicleta, este Răşinariul sau - după cum este cunoscut - singurul sat din România cu tramvai. Ieri, autorităţile locale ne-au informat că "tradiţia" localităţii va reveni şi că tramvaiul Sibiu - Răşinari va reporni la începutul lunii iunie.

Primăria Răşinari a închiriat de la Tursib două tramvaie. A accesat fonduri europene şi doreşte să construiască un nou depou. Astfel, în prima lună a verii, administraţia locală speră să îşi primească musafirii cu o călătorie din Sibiu în Răşinari, admirând priveliş­tea din tramvai. "Cele două tramvaie de la Răşinari sunt pro­prietatea Tursib. Linia de tramvai, de la Dumbrava Sibiu­lui la Răşinari, a fost preluată de Primăria Răşinari de la Primăria Sibiu. În momentul de faţă, preluăm transformatorul şi staţia de redresare de la Tursib, pe care le montăm la Răşinari. Am preluat cele două tramvaie pe care le-am dus la Răşinari, urmând ca în pe­rioada următoare să facem formele finale de achiziţie a lor", a spus Bogdan Bucur, primarul Răşinariului. urmare din pag.1 De altfel, a adăugat că pentru conservarea tramvaiului s-a realizat un proiect ce presupune accesare de fonduri europene, cu o finanţare de 130.000 de euro. "Totodată, am depus proiectul pentru construirea unui nou depou la Răşinari, pe fonduri europene. Sperăm ca în luna iunie tramvaiul să poată circula din nou în scop turistic, sâmbăta, duminica şi ^n sezonul estival", a completat primarul. Proiectul a fost depus prin GAL Mărginimea Sibiului. În iunie, tramvaiul va funcţiona din Răşinari până în zona Pădurii Dumbrava. Linia care era până la Cimitirul Municipal Sibiu a fost anulată.

Răşinari, unic în România

Potrivit istoricului Răzvan Pop, directorul Direcţiei Judeţene pentru Cultură Sibiu, oraşul de pe Cibin este cel de-al doilea oraş european cu tramvai, la începutul secolului al XX-lea. "El lega nu numai principalele zone ale oraşului, dar şi Răşinariul (de fapt, şi astăzi este unicul tramvai ce leagă două localităţi în România). El trecea pe principalele străzi ale Sibiului, Victoriei - Piaţa Unirii - Bălcescu - Piaţa Mare - Magheru - Piaţa Gării", a adăugat acesta pe www.razvanpop.ro. Regimul comunist a decis desfiinţarea lui, ulterior, rămânând doar menţinerea legăturii cu Răşinariul. În ceea ce priveşte piesele de teatru, de-a lungul timpului tramvaiul din Răşinari a servit drept scenă actorilor. În continuare, primăria spune că va fi deschisă unor astfel de propuneri. "Suntem dispuşi în continuare să acceptăm solicitările Teatrului Naţional, să joace piese de teatru", a conchis Bogdan Bucur.





comentarii
16 comentarii

Bravos!
Ghita sibianul
15.04.2014 00:05
"Burduf expres"
goguta
15.04.2014 00:11
Baietii astia isi bat joc de noi? Linia de tramvai a fost scoasa, probabil dusa la fier vechi..acum baga bani in alta linie? Pe banii nostri, evident.
un bou
15.04.2014 07:32
Tramvaiul va circula, dupa stiinta mea, intre Dumbrava si Rasinari, nu se monteaza nici o linie noua. Depoul va fi in Rasinari
Echili Bratu
15.04.2014 08:33
Ce zice Cindrea? Pentru ca el si cu prefectul vor pista de biciclete. De un an. Nu s-a facut nici macar 1 m. Totusi se pare ca pista de biciclete va fi suspendata, ca autostrada lui Oprescu din Bucuresti.
ghici
15.04.2014 08:53
intr-adevar, esti UN BOU !
@un bou in 15.04.2014 07:32 ( 5.15.126.229 )
15.04.2014 09:47
Faraone, analfabetule, mai treci pe la scoala....
Pune mana pe-o carte de gramatica !
@FARAON in 15.04.2014 09:47 ( 5.15.101.171 )
15.04.2014 09:50
tremvaiul sa fie brand al rasinarului
mocanita sibiu agnita brand al jud sibiu
dara
15.04.2014 10:35
Felicitari pentru pastrarea pitorescului nostru tramvai!
maria
15.04.2014 10:54
Faliment la 3 zile dupa deschidere! Ce ratati, noi am dat rabla asta imputita afara dn satul asta mizer plin de tiganii sclavi ai europei, pardon...romani si ei l-au preluat ca fraierii :))) LOL
Klaus W. Johannis
15.04.2014 11:56
Mocanita? ce facem cu Mocanita de pe Valea Hartibaciului? de ce nu se implica CJ mai mult... Uitati-va in MM ce efecte a avut repunereea in functiune a mocanitei...
constantin
15.04.2014 11:57
De ce stergeti comentariile?N-am jignit pe nimeni;am aratat doar ca domnul Pop dezinformeaza si mi-ati sters comentariul.Sa va fie rusine!
@Tribuna
15.04.2014 14:30
In afara de Festivalul de Teatru de la Sibiu, tramvaiul nu va fi folosit de nimeni, doar daca biletele se vor da gratis. Tursibul l-a desfiintat pentru ineficienta si functionare cu pierderi. Consider ca ce face primarul din Rasinari este o greseala facuta comunitatii locale si asta doar pentru Festivalul de Teatru, care dureaza 10 zile. Acest mijloc de transport nu are practic nici o utilitate. Ce zic rasinarenii, dupa scandalul cu canalizarea? BRAVOS.
cucu bau
15.04.2014 15:42
o ruta care merge de nicaieri pana nicaieri...ce-i cu anuntul asta? si pana acum(ca si acum) tramvaiul poate fi inchiriat de turisti strainashi toba de carte, istorie, cultura,traditie,arhitectura etc. anuntul vrea sa informeze in legatura cu o noua ruta de transport in comun? cine merge din centru pana la hilton cu bus-ul apoi sa astepte tramv. pana la rasinari? nimeni ! acum pot lua bus-ul din centru si face pana in rasinari 15 min, asta in timp ce tramvaiul facea(si va face) 30 min. UNDE ESTE UTILITATEA??? utilitate era daca acum pe calea dumbravii sens unic(deci ar fi loc)s-ar fi extins linia de tram. macar pana la fac. de drept/piata vlaicu. dar limitatii astia au scos si linia care a mai ramas pe raza municipiului. deci dezamagire pe...toata linia
mmm
15.04.2014 16:13
tramvaiul a fost al rasinarenilor si suntem mandri ca s-a pastrat chiar fara utilitate cum zici tu ! apropo; STII CA PE BAZA TRAMVAIULUI PRIMARIA RASINARI A INFIINTAT TRANSPORTUL IN COMUN PE RUTA SIBIU-RASINARI IN ANUL 2013 ?
NU AI DE UNDE STI PENTRU CA NU TE DUCE MANSARDA !
pt cucu-bau de la un Rasinarean
15.04.2014 19:11
Vaile Sadean
20.04.2014 15:24
Din aceeasi categorie
sevis

brukenthal

Arhicuzic

Vacanta Eurotrip
espressor
sport
info
filarmonica
Licitatie publica

accentmedia