logo
Premierul Luxemburgului a venit la Sibiu cu soţul!
Rareș BIŢU
15694 vizualizari
Premierul Luxemburgului a venit la Sibiu cu soţul!

Aflat într-o vizită la Sibiu, premierul liberal din Luxemburg, Xavier Bettel, a venit însoţit de belgianul Gauthier Destenay, cel care din partener de viaţă i-a devenit soţ cu acte în regulă. Sau poate soaţă, încă nu m-am chiar dumirit. 
Însurat sau - mă rog - căsătorit cu Destenay în urmă cu doi ani, Bettel este primul lider din Uniunea Europeană care a ales un partener de acelaşi sex. 
Xavier Bettel  este prim-ministru din anul 2013 şi primul premier homosexual din istoria Luxemburgului. Cazul nu este unul singular: s-a mai întâmplat şi în Islanda unde a avut loc debutul  în 2010, an când premierul Jóhanna Sigurðardóttir s-a căsătorit cu partenera ei, scriitoarea Jonina Leosdottir. 

Foto: Sebastian MARCOVICI




comentarii
11 comentarii

Spune-mi cu cine te insotesti ca sa-ti spun cine esti- Iohanis te faci de rahat cu sodomitii aia -- acum inteleg de ce ai facut pe crestini -- fanatici religiosi -- sa-ti fie rusine -- lingi in fund pe niste --anormali -- si dai cu piciorul in -3 milioane de -ROMANI NORMALI-- DUMNEZU vede si urmeaza sa ts decoreze
furiosul
17.06.2017 21:24
50.45.192.174
@furiosul Las-o mai moale cu criticile! A fi tolerant cu cei din jur, denota educatie, bun simt si iubirea aproapelui, calitati propovaduite la crestini. Fanaticii religiosi sunt cei de teapa celor din ISIS...
Mihai
18.06.2017 07:48
5.15.76.48
Cel mai important este ce face el pentru tara lui, cum isi reprezinta interesele pentru tara lui. Despre realizarile sale pentru tara si poporul lui asta e important. Parerea mea.
sibian
18.06.2017 09:48
86.123.100.119
furiosule ai ramas in urma informeazate si tu cum merg lucrurile in lume.tarile vestice se despart tot mai mult dela biserici .dar tu si acelea 3 milioane ati ramas in urma.daca teai obosii sa comentezi sa se faca scoli gradinite,conditile la spitalele sa se imbunatteasca ari fi mai placut din partea ta.
18.06.2017 10:35
46.86.86.77
sa anuntaticind naste sotul sotiei de ducat de luxemburg9nu cind infiaza copii romani)
homalaii no muritu numa un pic so hodinitu
da jihanis ii cu voi,ca doar el vinde copii(aia din rasinari ca niici acum nu sestie daca sint in viata sau nu_ca prezident putea rezolva treba rapid da nu poate
ca a VINDUTUL a vindut
ardeo
18.06.2017 12:00
87.14.115.16
Toleranta fata de semeni e asa de importanta si in Luxemburg acesti oameni sint repectati, isi fac treaba, nu coteaza cu cine sint in parteneriat civil sau casatorie. Ce e important e ca nu fura, nu mint. Bravo lor. Au venit la Sibiu sa cinsteasca orasul , merita primti cu respect
Marin T.
18.06.2017 15:34
85.203.23.72
Pentru furiosul: Tu oi fi furios pe Iohannis acusi si geleos si zici orice numai sa critici? Atita te duce capul? Miroasa rau a ...
Traian Badea
18.06.2017 15:37
85.203.23.72
Poti face mult bine pentru tara si fara sa-ti vinzi poporul--sau constiinta . Vad multi commentind pro toleranta -- prea multa toleranta duce la rebut social -- iar Dumnezeu va -frige - tara asa cum a fript -sodoma si gomora -- Un singur vierme va distruge marul sanatos -- A distruge familia traditonala ,inseamna a distruge -- omenirea -- Pina cind -- normalitatea va conduce -- totul va fi O.K. dar daca cei -anormali vor prelua conducerea -- va fi vai si amar de cei normali -- vom traii si vom vedea cum -nerusinarea -destrabalarea -- vor namolii societatea umana - Multi nu inteleg inca --cind se vor trzii va fi prea tirziu.
mike
18.06.2017 22:17
50.45.201.101
Da, au venit poponauti sa ne tina ,,moral?" ?i s? ne vorbeasc? de ,, cultur?", iar la uni care comenta?i pe aici, nu va convine, alegetiva state pe placul vostru c?ci ave?i de unde alege
Mihai
19.06.2017 16:05
86.123.207.10
De ce ati sters comentariile de pe facebook ?! Nu va prea convin asa-i ?!?!
ha ha ha production
21.06.2017 08:03
5.13.23.206
Dragii mei tolerantzi, toleratzi, toleratori si intolerantzi etc. etc.,

crestinismul denumeste uraciune pederastia si filala copilareasca a pedofiliei. In rest, Dumnezeu cu mila! Sigur ca Leonardo da vinci, Alexandru cel Mare si multzi altzii au fost homosexuali. Nu au inventat luxemburghezii sau olandezii orientarea spre acelasi sex. Decat ca, de-a lungul secolelor, unii oameni au inteles ca optiunea lor sexuala nu este o meserie, nu constituie o breasla, nu face obiectul unei mandrii de clan cu manifestari de tip festivalier si nu trebuie recunoscut[ ;i mai ales IMPUSA OFICIAL. Practicau amorul cu acelasi sex mai "dupa perdea", cum spune poporul. De ce trebuie consfintzit prin lege un obicei neproductiv, care obliga producatorii clasici de copii, parintzii traditionali, sa doneze copii cuplurilor homosexuale? Sau sa le fie furatzi, cum se intampla in tzarile nordice ale Europei, unde copiii unor romani sunt smulsi de politzie de la sanul mamei lor spre a fi dati, despartzitzi, diverselor familii care nu au copii sau nu pot avea. In cazul cuplurilor homosexuale, sigur ca si copiii adptatzi vor primi prin educatzie orientare homosexuala. Despre asta e vorba. Nu e modernitate sau inapoiere, Lucrurile astea sunt vechi de cand lumea. Punerea lor in ecuatie, cu pretentziile acaparatoare si de smintire a asezarii firesti, naturale, a lumii - asta este problema deranjanta. Adica, daca ar veni un musulman de mana cu haremul personal, credetzi ca s-ar supara cineva? Cand ar vrea sa impuna modelul haremului la crestinii monogami cu familia formata din barbat si femeie, abia atunci ar iesi scandal.
Mick
21.06.2017 18:19