Mai mulţi şomeri
La 1 martie 2010 în evidenţele Agenţiei Judeţene pentru Ocuparea Forţei de Muncă Sibiu erau înscrişi 15.965 şomeri (din care 6.336 femei), rata şomajului fiind de 8,6%. Faţă de 1 februarie 2010, numărul şomerilor a crescut cu 240 persoane, iar rata şomajului a înregistrat o creştere cu 0,2 puncte procentuale.
În profil teritorial, situaţia şomajului sibian se prezintă astfel: Agenţia Locală pentru Ocuparea Forţei de Muncă Sibiu – 7.588 şomeri, ALOFM Mediaş – 4.060 şomeri, Unitatea Locală Avrig – 1.222 şomeri, Unitatea Locală Agnita – 1.457 şomeri, Punctul de lucru Dumbrăveni – 1.029 şomeri şi Punctul de lucru Cisnădie – 609 şomeri înregistraţi. Din punct de vedere socio-profesional, datele statistice edidenţiază 11.552 muncitori, 3.170 persoane cu studii medii şi 1.243 persoane cu studii superioare. Din totalul şomerilor, 11.671 sunt beneficiari de indemnizaţii şi 4.294 sunt şomeri neindemnizaţi. Pe categorii de vârstă, cele mai multe persoane (4.503) au între 40-50 ani, urmează apoi grupa de vârstă 30-40 ani, cu 4.437 şomeri înregistraţi. Cei mai puţini şomeri (969) au vârsta de peste 55 ani. De asemenea, din punctul de vedere al mediului de provenienţă, 9.149 şomeri aparţin mediului urban, iar 6.816 şomeri provin din mediul rural.
"În luna februarie 2010 - declară Ioan Hămbăşan, director coordonator al AJOFM Sibiu - 629 persoane au fost încadrate în muncă prin măsurile active implementate de agenţie. Dintre acestea, 171 s-au angajat ca urmare a acordării serviciilor de mediere a muncii realizate de agenţiile locale din cadrul AJOFM Sibiu, 328 persoane s-a angajat în urma beneficierii de servicii de informare şi consiliere profesională, iar alţi 14 şomeri s-au încadrat ca urmare a absolvirii cursurilor de formare profesională".
De asemenea 97 şomeri au beneficiat de alocaţii pentru că s-au încadrat în muncă înainte de expirarea şomajului şi 16 absolvenţi de instituţii de învăţământ au beneficiat de prima de încadrare în muncă.
Noi disponibilizări
În cursul lunii martie, AJOFM Sibiu a primit înştiinţări privind intenţia de a efectua disponibilizări colective din partea a 4 agenţi economici, urmând a fi astfel afectate în total 132 persoane. Domeniile de activitate ale acestor firme cuprind reparare, întreţinere, instalare maşini şi echipamente, fabricarea produselor ceramice, transporturi terestre şi fabricarea articolelor de îmbrăcăminte. Menţionăm că de la începutul anului şi până în prezent, alte 10 firme au anunţat concedierea colectivă a 227 persoane.
Reamintim că în cursul anului 2009, au fost disponibilizaţi 3.544 de sibieni de către 73 de agenţi economici din judeţ.
.
Adauga un comentariu la acest articol
genocid instalat, lent dar sigur, atentie parohii mariti cimitirele ca vineeeeeeeeeeee...............
Sa traiti bine cu sperante si minciuni,viitorul nostru luminos,ne va duce pe cele mai inalte culmi ale civilizatiei si progresulu,avem si vom avea o tara asa cum ne–am dorit.Traiasca conducatorii nostri iubiti si votati in continuare trandafirii, caci cu ei vom duce din ce in ce mai bine ,asta vo spune un somer care are dej o vechime de un an. Traiasca Traiasca Traiasca conform doctrinei lui Tov Lenina.























