logo
FITS
"M#ie"? Lângă şcoală? La doi paşi de prichindei de câţiva ani?

Nu. Nu sunt pesedist, aşa cum vă veţi fi repezit, poate, să credeţi. Şi nici după ceilalţi nu m-am dat, nicicând, în vânt. Aproape trei decenii am avut răgaz să mă tooot dumiresc. Şi să decantez batjocura de interese, promisiunea de făcătură şi vrăjeala de certitudine. Doctrina de partid, ştiu, e iscoadă pentru buzunarele de haită. 
Cu şerpii pe care unii se încăpăţânează să-i expectoreze încă încerc să mă obişnuiesc. 
 Dar când văd un individ, probabil unul înzestrat cu bun-simţ întolănit şi civism cât încape, proţăpit în centrul urbei cu o M#ie cât toate zilele detaliată în toată "splendoarea", mi-e greu să înţeleg. Ura, veninul, vehemenţa, bălăcăreala, revanşa, răfuiala, furia, învitriolarea, apetitul pentru gustul blestemului pot fi toate înghesuite într-un altfel de registru. Limba română e generoasă şi obişnuieşte să ofere peripluri şi camaraderii  fără pereche. Are luminiţe la fiecare capăt de tunel. 
La doi paşi de şcoli şi de elevii ei, mitocănia nu are ce să caute. Ăia mici citesc din clasa întâi. Pricep. Pun întrebări. Le dă ghes curiozitatea. Lăsaţi-i să descopere înjurătura mai încolo. Nu-n prispa şcolii. Nu le ciuntiţi copilăria. Lăsaţi-i să râdă. Să râdă şi să viseze. Nu-i otrăviţi. Lăsaţi-le zâmbetul să zâmbească, nu li-l ştirbiţi. Nu le surghiuniţi bucuria de a copilări. Dojeniţi-vă obsesiile cu un strop de reprimare. 
Îngăduiţi-i minţii, atâta cât mai e, să-şi tempereze alcovul şi claca lui de răutăţi. 
Individul cu "M#ia" nu-mi pare deloc la prima tinereţe. Are, mai degrabă, înfăţişare sură de bunic. Oare cum ar explica nepoţilor ce-a scris cu roşu pe pancarta aia? Ce-i spui lui Răducu, de pildă, dacă se trezeşte să-ntrebe: "Bunicule, ce-i aia M#ie?"

 






comentarii
28 comentarii

Ii explic lui Raducu ca bunicii (nu toti, e drept) ii amaneteaza viitorul pentru cativa lei la pensie si cateva galeti, sticle de ulei, etc..date in camapanie electorala. Si ca acest partid imprumuta bani pe care el va trebui sa-i plateasca cand va fi mare.
Si ii mai explic ca tati nu a putut sa-l duca in vacanta ca a trebuit sa plateasca pentru el o operatie in privat, ca sa nu se imbolnaveasca si mai rau in spital, pentru ca banii din sanatate se fura. Dupa care ii mai spun ca invata dupa manuale ferfenita si are profesori slab pregatiti si demotivati pentru ca si banii din invatamant se fura.
Cu tot respectul..nici eu nu sunt un fan al limbajului suburban. Dar cand vad nesimtirea si modul in care suntem tratati de un partid care a fost 25 de ani la guvernare si care permanent se ascunde in spatele "dusmanilor si inamicilor”...imi vine sa-l invat pe Raducu sa urle cat poate de tare "m@@e”
CitizenX
23.05.2019 21:18
Esti un dobitoc. Se poate transmite un mesaj clar si fara injuraturi sau trivialitati. Mai ales langa o scoala !
Din pacate tara este condusa de doua mizerii umane - Dragnea si Iohannis.
Mai trist este ca, in loc sa ne comportam civilizat, am ajuns sa vorbim ca acesti doi nedistinsi domni.
In mod sigur nu voi vota niciunul dintre partidele celor doi, deoarece mesajul lor unic este : celalalt e prost. Si atat.
@cetatean
23.05.2019 22:23
Ii explici ca este un cuvant urat, o injuratura si il rogi sa nu-l foloseasca.
Dar ii mai explici si ca sunt si alte injuraturi pe care cu siguranta le-a auzit deja, pe strada, de la copii si poate chiar de la tine cand erai nervos. Si ca sunt momente cand oamenii sunt suparati si injura, Si ca mai sunt oameni care sunt atat de hoti, corupti, minicinosi incat merita sa fie injurati.
Iar mai incolo, cand creste, ii explici si ce e falsa pudoare si ca e mai cinstit si corect sa spui o injuratura verde in fata decat sa minti si sa lingusesti pe cineva ca sa obtii un kil de ulei, o functie, o marire de salariu sau de pensie. Sau un vot.
Tavi
24.05.2019 09:15
Citizen X are dreptate 100%. Poate cineva sa spuna ca realitatea e alta?
Chestia e ca daca Raducu nu-l vede pe dl. acela respectabil care nu se uita la antena 3 si gandeste cu capul lui, Raducu tot o sa auda peste 5 minute, 5 ore sau 5 zile, cuvinte deochiate fie la terenul de fotbal , fie la colegii mai mari , etc. Pesedizarea asta ce sterge orice valoare se poate extinde dincolo de cat am putea banui prin inactiunea noastra, iar Raducu , daca nu si parintii lui nu vor avea decat optiunea de a pleca din tara, lasandu-i pe toti cei ce n-au avut curaj sa spuna m**e psd sclavii coruptilor "patrioti”.
Cand cineva iti intra in casa si iti da in cap sa te fure (practic asta se intampla dar indirect) , tu ii spui civilizat te rog frumos opreste-te si pofteste afara? Sau pui si tu mana pe ceva si te aperi ?
M**e psd nu e limbaj suburban, e doar refularea minim necesara dupa cate trebuie sa suportam de la nimicurile actualmente la putere, asa ca: M**e PSD !
cetateanul Y
24.05.2019 09:35
@CitizenX @Y si @Tavi - articolul atinge foarte bine subiectul insa voi (va prefaceti ca) nu intelegeti. Limba romana (daca o cunosti cat de cat) iti permite sa te exprimi mult mai clar, dur si la obiect fiind in acelasi timp si cuviincios cu ceilalti, fara sa le zgarii auzul cu mizerii. Din pacate sunt multi cei ca voi care considera ca astfel de exprimari suburbane sunt cele mai potrivite exprimari in astfel de imprejurari. Parerea mea este ca fie cunostintele voastre de limba romana sunt cam cat negru sub unghie, fie manierele va lipsesc cu desavarsire. Cu injuraturi nu s-a "construit" nimic in lumea asta.
...
24.05.2019 09:48
Cred ca te grabesti sa judeci si sa dai verdict asupra cunostintele de lb. Romana a concetatenilor tai (sau mai abitir asupra manierelor lor), judecand doar dupa comentariile de mai sus. Noi nu am fi vrut sa se ajunga aici, si nu cred ca cine a comentat aici sau dl. din poza articolului sunt persoane ce abuzeaza de limbaj suburban in viata de zi cu zi. Dar zi-mi tu mie ce s-a rezolvat in 2 ani de proteste pasnice gen "flower power” ?
Nu vezi ca se ridica oameni de pe strada doar pt ca indraznesc sa protesteze pasnic ?
600.000 de oameni cuviinciosi in strada = zero pt ei, dar la un simplu m**e PSD nimicurile tresar imediat.
Cetateanul Y @ ....
24.05.2019 10:48
Scuze. am cedat ispitei si am folosit limbajul lor. Retrag cuvantul "nimicurile”. Il inlocuiesc cu: impostorii
cetateanul Y
24.05.2019 11:00
@Y nu cred ca m-am pripit cu ce am scris, imi mentin parerea. Protestele trebuie sa fie pasnice si constructive orice ar fi. Oamenii civilizati pot spune lucruri dure si adevarate fara a recurge la scurtaturi lingvistice ale suburbanilor. Nu subscriu la asa un mod de a protesta. Si daca tot esti asa un avocat al acestui mod de protest cu injuraturi, spune-mi ce anume a rezolvat asta comparativ cu protestele pasnice? Iti spun eu ce a rezolvat, i-au coborat pe cei care foloseau lozinca la nivelul celor pe care ii blameaza. La nivelul de semi-analfabet al primului ministru. Nu cred ca era nevoie sa ne tavalim impreuna cu ei in noroiul limbii romane de dragul protestului.
...
24.05.2019 11:01
Ok, e drept ca lucrurile pot fi spuse si cum zici tu.
Nu pot contrazice partea cu noroiul, asa ca ... imi pun speranta in Dumininca, la vot si sper ca dupa 27.05 sa putem "parca” cuvantul acela din 4 litere in Dex.
Y
24.05.2019 11:26
Stimabile anonim care esti de parere ca imi lipsesc cunostintele de limba romana si/sau manierele.
Ceea ce faci se cheama atac la persoana, iar asta din punct de vedere al unei dezbateri civilizate este echivalentul unei injuraturi. Dezbaterea se face cu argumente nu cu pareri despre persoane,
Cu alte cuvinte, ne-ai dat un exemplu de cum se poate injura "manierat" si cu cuvinte frumoase.
Tavi
24.05.2019 11:49
ATAT POT CEI DIN USR SI PNL ! DOAR SA INJURE IN MOD JEGOS !!!!!! NU VIN CU PROGRAME DE GUVERNARE. POLITICA LOR E INJURATUL SI ATAT !!!
Costi
24.05.2019 11:59
Imaginea fidela opozitiei PNL, niște frustrați fatarnici care nu vor sa fie civilizați. Asta e campania lor: ÎNJURĂTURI, JIGNIRI, AMENINȚĂRI, DENATURAREA ADEVĂRULUI,în încercarea disperata de a ne capta atenția spre ceva,oricealtceva numai sa nu ii vedem ca ei sunt mai penali ca PSD-ul. Fatarnici adică vor sa para ce nu pot fi : corecți !
nerusinatilor
24.05.2019 13:08
ce gluma buna ! "mai penali ca PSD"
nu exista domnule asa ceva! Nu exista impostor mai mare decat dragnea si sleahta lui de banditi.
:))))))))))))))))))
24.05.2019 13:17
eu daca vin la pnl sau usr si scriu m...e pnl/usr etc.........................ce ziceti?
oricum gestul e naspa da asa e omul ala carunt din foto!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!sa fie sanatos
adi3
24.05.2019 16:14
sunteti siguri ca puteti M..ie, ca la cum sunteti de batrani ,frustrati si plini de ura,cred ca de fapt, nu puteti, de aceea tot va tot manifestati cu atacuri asa virulente !?
haha
24.05.2019 17:11
Ce bine ii sade mosucului cu pancarta! La cate renunta el pt. democratie! in loc sa mearga sa vada cum sta cu tensiunea, cu colesterolul, cu prostata, el sta cu pancarta in brate... Apropo... Citixen X asa cum esti sigur ca unii bunici au amanentat viitorul nepotilor pt. ceva alimwente, n-ar putea fi si invers?Si moosucul sa fi luat pancarta in brate pt. cativa euroi si nu din convingere?
@@@
24.05.2019 22:18
Chisalita, la doi pasi de scoala ai dreptate ca mitocania nu are ce cauta. Sediul psd trebuie mutat urgent de acolo
@
25.05.2019 09:19
Sa mute nerusinatii care înjură și fac ca toate lighioane, nu sediu psd ! Adică relocati pe cei care s-au comportat civilizat,iar pe needucați ii țineți pe brate? Tipic PNL! Sa va fie rușine și sa va judece Dumnezeu !
25.05.2019 09:33
Ia sa mute fdgr de tot ,la ei in Germania nazista. A dat Johanis hitleristilor toate imobilele istorice. Stiti ca le-a reparat pe toate toate pe fonduri de la statul Roman,de la noi toti adica,si le-a predat violatorilor de copii, catolicilor?
Hail Hitleristi
25.05.2019 12:00
'' Pe baza sentinţei iresponsabile a Judecătoriei Sibiu nr. 2790 din 28 mai 2007, la dosar nr. 1672/306/2007, care a admis calitatea de succesor al organizaţiei naziste Grupul Etnic German pentru FDGR, această organizaţie etnică nici măcar nu mai trebuie să se judece prin instanţe, atunci când doreşte să obţină un imobil. După 28 mai 2007 era suficientă doar o decizie a primăriei semnată de primarul Iohannis pentru ca imobilul respectiv să devină proprietatea FDGR-ului, unde preşedinte, la nivel naţional, e… tot Iohannis! ''
''...''
25.05.2019 16:51
Eu ma intreb daca acest mosuc n-ar fi trebuit amenandat pt. ultraj contra bunelor moravuri sau cum ar cataloga legea gestul lui indraznet si de fronda... Dar, chair daca l-ar amenda, l-ar recompensa hastagistii si l-ar proclama martor pe viata...
gigi contra
25.05.2019 17:51
Ma tot uit si inteleg ca pesedeul isi merita soarta daca nu sunt in stare nici macar sa-si curete gunoiul de la intrarea in sediu...
///
25.05.2019 17:53
Ce vorbești! ? Pai de veneau și psdiști ieșeau bătăi de strada, de aia se fac manifestațiile astea în momente și locații diferite.Asa e data legea tocmai ptr a evita incidentele. Iar promovați violenta și anarhia,mai pnl/Fdgr?
Fii atent
25.05.2019 20:38
rusinos mod de a protesta pentru un om ajuns la varsta intelepciunii, mai ales ca este urmas al unor mari intelectuali ai tarii asteia si a si trait intr-o tara civilizata, spre deosebire de noi ceilalti.
2cents
28.05.2019 11:14
#MUIE TRIBUNA ȘI AUTORULUI NESEMNAT AL ARTICOLULUI!
Johann Kasapul
29.05.2019 18:52
@Johann Kasapul : La urmatoarele proteste ma lipsesc bucuros de ajutorul tau. Nu de alta dar chiar avem nevoie de oameni care sa lege mai mult de 2 cuvinte...
...
29.05.2019 19:00
Nu am observat daca a mentionat cineva in comentarii ca acest cuvant MUIE in DEX inseamna GURA !!
Alin
30.05.2019 11:13
Chiar ti se pare ca are sens ce spui? Poate pentru cineva strain care trebuie sa caute in dictionar cuvantul o sa insemne si asta desi nu va avea sens ce scrie pe sacosa bunicului. Dar pentru restul romanilor (te includ si pe tine aici) inseamna cu totul altceva. Sunt convins ca daca ti-ar zice cineva acum "-Gura!!" folosind " sinonimul asta, nu ti-ar pica deloc bine si ma intreb de ce
@Alin