logo
Johann von Harteneck, din nou la Primărie
Johann von Harteneck, din nou la Primărie
* Primarul Johann Sachs von Harteneck s-a întors din nou la Primăria Sibiu, prin intermediul unei expoziţii ce marchează 345 de ani de la naşterea sa* Reproduceri după documente de arhivă punctează viaţa lui Harteneck, cel care a fost decapitat în Piaţa Mare în urmă cu trei secole*
Direcţia Judeţeană Sibiu a Arhivelor Naţionale sărbătoreşte 345 de ani de la naşterea uneia dintre personalităţile importante ale istoriei Sibiului, Johann Sachs von Harteneck, printr-o expoziţie documentară. Deschiderea acesteia a avut loc ieri în prezenţa preşedintelui CJ Sibiu, Martin Bottesch, a primarului Klaus Iohannis, a directorului Arhivelor Statului - Direcţia Sibiu, Alexiu Tatu, şi a coordonatoarei de proiect, Corina Sebişan. S-a remarcat că destinul lui Johann Zabanius, înnobilat sub numele de Sachs von Harteneck, ilustrează destinul multor saşi care au reuşit să acceadă la cele mai înalte trepte nobiliare şi administrative, precum şi faptul că viaţa politică nu a fost lipsită de frământări nici în urmă cu trei secole.

Documente de la 1700

Johann Sachs von Harteneck s-a născut în 1664, în Eperies, iar la Sibiu a ajuns în 1676, alături de familia sa. A fost primar al Sibiului, comite al saşilor şi jude regal, iar povestea sa este schiţată peste ani prin portretul unui politician vizionar şi prin decapitarea din Piaţa Mare. Astfel, viaţa şi activitatea lui Johann Sachs von Harteneck se conturează prin documente din perioada 1691-1703: acreditarea obţinută ca delegat al Împăratului Leopold I, însemnări în care Harteneck consemnează discuţii avute la Viena cu privire la libertatea Naţiunii Săseşti, rapoarte, cheia unui cifru secret, conscripţii în vederea stabilirii impozitelor, sentinţa de condamnare la moarte, cererile de eliberare din închisoare. Documentele sunt completate de reproduceri după desene ce ilustrează ceremonia de instalare în funcţie a comitelui saşilor, precum şi de o acuarelă cu decapitarea comitelui Harteneck, acuarelă provenită din colecţiile Muzeului Naţional Brukenthal.
"A fost un personaj foarte interesant: în amurgul Evului Mediu a făcut o figură foarte interesantă ca om politic. A cerut ca averile nobilimii să fie impozitate şi se pare că acest lucru i-a atras condamnarea la moarte", a arătat Alexiu Tatu. Johann Sachs von Harteneck a fost condamnat la moarte prin decapitare în 5 decembrie 1703 şi a fost executat două zile mai târziu.
Expoziţia de la Primăria Sibiu este completată de un mini-film documentar şi de o mapă documentară ce conţine 62 de planşe.




comentarii
24 comentarii

Asta ne mai lipsea!!!Ar mai trebui un manual de istorie a sasilor, obligatoriu de studiat la scoala.Nu sunt bani in administratie si ...editam carti, pliante, receptii etc. Azi, maine, aflam ca al nostru Johanis ori Botesch e descendent al personajului din articol!!! Alo, desteptarea! Tara arde si ...sasii sarbatoresc. Nu gasiti prin arhive si vreo bulibasa, campion la ciordit?
vasilica
24.06.2009 06:55
Mai Vasilica ,cand ai aterizat in Sibiu? Este istoriaa noastra ,a sibienilor,indiferent de etnie.
silviu
24.06.2009 07:20
Pe cand un documentar si o expozitie cu lupta de la Selimbar si cum le-a tras-o Mihai Vioteazu in bot sasilor si aliatilor lor unguri, dupa care l-au primit cu onorurile cuvenite in cetate?
joe
24.06.2009 07:27
prostia la patrat. pe langa faptul ca habar nu aveti de istorie va bagati si ca musca in lapte. Deci dupa voi sa nu se mai intample nimic in oras pentru ca este criza. ne intoarcem inapoi la epoca de aur
vasilica+joe
24.06.2009 07:37
care istorie, asta fabricata la comanda FDGR, cu sasii stapani si romanii iobagi? slugi ati fost, slugi ati ramas, tradatori nenorociti!
joe
24.06.2009 07:43
de ce arhiva? de ce consiliul jedetean? nu mai exista un muzeu de istorie in Sibiu sau e sub obroc, cu bariera la poarta si preturi echivalente in euro?
abtzibildus
24.06.2009 08:07
Este bine de stiut ca un parc din SIBIU purta numele lui HARTENEC. De ce azi numele parcului a fost schimbat, sau nu se mai foloseste?
LOCALNIC
24.06.2009 08:08
E vorba de istoria locala, a noastra a sibienilor. Oricum nu se stie suficient despre istoria locala, s-a mai discutat subiectul asta de n ori, de introducere in programa la istorie si a unui curs de istorie locala... E inadmisibil sa stai intr-un loc si sa nu sti nimic despre istoria locului respectiv. Sigur, azi intereseaza mai degraba cancanurile de la TV.
sibian
24.06.2009 08:25
Au fost si personalitati romanesti de valoare care s-au aniversat anul acesta dar au trecut neluate in seama de administratia sibiana, de ce? pentru ca nu erau sasi. Stiati ca una din aceste personalitati, al carui nume il poarta cel mai prestigios liceu sibian, care are o statuie izolata intr-un colt din Piata Mare, a avut anul acesta 230 ani de la nastere? Nu s-a vazut nimic in Sibiu, nici in Tribuna, in afara de, bineanteles, micul eveniment pe care i l-au facut consatenii. Acestia nu l-au uitat desi au primar sas.
sibian lazarist
24.06.2009 08:31
Deci...a fost primar, sas, mare personalitate in Sibiu....n-a mai fost primar, a fost decapitat in Piata Mare....frumos...istoria se poate repeta????
ro
24.06.2009 09:50
misto ultimul comentariu...ar fi misto si istoria repetata!
lol
24.06.2009 09:52
VASILICA, LAZARISTULE, RO, LOL, JOE, LASATI-NE, VOI AVETI O PROBLEMA MARE, INVIDIA E MARE.
pt toti ofticosii
24.06.2009 11:13
Harteneck a fost decapitat chiar de sasii lui.
Asa ca va rog CHIAR sa mai cititi istortie...
poate nu stiti
24.06.2009 11:45
zau, gogule, pai scrie in articol cine i-a taiat capatana, asa ca nu te mai da cult!
si pe sasul asta parat, de-si zice 'johannis', tot sasii il vor "decapita"...
xxx
24.06.2009 11:54
Curand se va goli tara asta de oamenii de calitate, o sa ramaneti voi cu manele, miros de transpiratie, bere si ragaituri. O sa va simtiti bune intr-un oras plin de gunoaie(de tot felul), nu va mai fi cine sa va bata la cap cu chestii ca bun simt, cultura ...
pentru toti 'neosii' de mai sus
24.06.2009 14:28
Corect era "neaosii", mai cultule!M-am saturat de trogloditi, care cred ca daca au vazut o piesa de-a lui Chiriac jucata cu femei despuiate, asta gata, automat, i-a facut culti si ne pot vorbi cu un aer de superioritate.Apropos de cultura sasilorsi bunul simt. L-am vazut pe Johannis scuipand cu nesimtire in Piata mare, la fel cum, cu aceeasi nesimtire, parcheaza BMW-ul tot acolo! Asa ca, lasa-ne!
pt. "omul de calitate"
24.06.2009 14:33
Ai gasit o litera lipsa si te-ai repezit.
Ce atarna mai greu: o litera lipsa la mine sau ploaia de calificative + sovinismul la tine.
Cand vezi un individ pe strada care isi sufla nasul intre degete direct pe trotuar mai intai il legitimezi si daca e sas il apostrofezi?
Si ce zici de perspectiva sa ramana in tara asta numai romani care se usureaza pe unde apuca?
tot eu
24.06.2009 15:09
Actuala strada a CETATII,cu turnurile olarilor,archebuzierilor,etc,se numea mai demult HARTENECK... in prezent,singura strada sibiana care-si mai pastreaza denumirea originara este HOCHMEISTER.
ION
24.06.2009 20:43
Ar fi bine ,de asemeni,ca Pasajul Scarilor sa-si recapete vechea denumire de FINGERLING...un Sibiu fara denumiri sasesti e ca o nunta fara lautari.
ION
24.06.2009 20:48
Amanunte in legatura cu Harteneck,in SCRISORI BANATZENE,de CORA IRINEU.
ION
24.06.2009 20:52
bai nenorocitilor pt. voi cel mai bine ar fi ca Sibiul sa fie faRA ROMANI, CA IN eVUL mEDIU. gUNOAIELOR!
Adolf
24.06.2009 22:49
Cel care semneaza ADOLF nu e decat un scoler valah,deloc emininke...mai degraba o loaza fara aplicatiune...silentium ,magarilor !
ION
27.06.2009 10:43
Cine vrea sa cunoasca Sibiul,musai sa cunoasca istorie ,musai sa aiba acea ratiune jermana si sa skie a judeca ca Kant.
marius
27.06.2009 18:37
Copy-Paste:[...]Johann Sachs von Harteneck a fost condamnat la moarte prin decapitare
Georg Schoenpflug von Gambsenberg