(FOTO) Ecuație rezolvată! Matematic, Sibiul e în Liga 1! FC Hermannstadt, a treia promovare din 2015 încoace!
8516 vizualizari
Chindia Tirgoviste - FC Hermannstadt 1-1 © Răzvan PĂSĂRICĂ
* Echipa sibiană a obținut, la Tîrgoviște, în derbiul cu Chindia, punctul de care avea nevoie pentru a promova în primul eșalon, cu 4 etape înainte de finalul sezoului. Sabin Lupu a deschis scorul cu o execuție de efect, dar gazdele au reușit să egaleze până la pauză. Meciul s-a terminat nedecis (1-1). ”Alb-roșii” se îndreaptă cu pași repezi spre Liga 1, acolo unde ar putea ajunge și adversarul lor din această etapă, dacă va trece de barajul cu ocupanta locului 6 din play-out-ul primei divizii. * Fotbaliștii sibieni vor putea sărbători alături de suporteri ultimele două performanțe, calificarea în finala Cupei României și promovarea în Liga 1, cu ocazia meciului din etapa viitoare. Miercuri, 16 mai, de la ora 16:30, FC Hermannstadt joacă pe Stadionul ”Municipal” cu Metaloglobus București.

Sibiul revine pe harta Ligii 1 după o absență de câțiva ani. FC Hermannstadt și-a obținut dreptul de a juca, din sezonul viitor, pe prima scenă, deși mai sunt de disputat 4 etape din actuala ediție de campionat. De un punct mai aveau nevoie ”alb-roșii” pentru a promova matematic. L-au obținut, la finalul derbiului cu Chindia, și au încheiat en-fanfare o săptămână în care reușiseră să treacă de Gaz Metan și să se califice în finala Cupei României.
Chindia Tirgoviste - FC Hermannstadt 1-1

La mai puțin de 72 de ore de la semifinala cu medieșenii, fotbaliștii sibieni au început meciul de la Tîrgoviște în forță și, după numai patru minute, Alex Curtean a trimis cu efect în careul advers, pe colțul lung, de unde Sabin Lupu a reluat în plasă, cu călcâiul.
Treptat însă, ”alb-roșii” au redus turația, permițând gazdelor să alerge după egalare. Căpitanul Cherchez a primit la limita ofsaidului de la Liviu Mihai și a scăpat singur cu Toma Niga, încercând să trimită în plasă printre picioarele acestuia, de la 9-10 metri, dar goal-keeper-ul a parat, apoi Radu Crișan a îndepărtat pericolul ('14). Același Cherchez a șutat, de data asta din celălalt flanc, Radu Crișan a deviat până la Pencea mingea care se ducea spre poartă, dar ultimul a fost prins pe picior greșit și a ratat din doar doi metri ('27).

Cosmin Neagu putea aduce liniștea, cu 8 minute înainte de pauză, dar a șutat imprecis din marginea careului mare, după un contraatac purtat în viteză de Blănaru și Bogdan Rusu.
Gazdele au reușit totuși să egaleze până la pauză, centrarea lui Liviu Mihai găsindu-l scăpat din marcaj pe Cherchez, care a reluat în plasă de la 8-9 metri ('41).
Repriza secundă a fost mai săracă în faze de poartă. Ar fi putut fi 2-1 pentru Chindia la 8 minute de la reluare, dar Ciobotariu și Florea au ratat din careul mic, la centrarea din corner a lui Cherchez. Foarte bine ar fi putut fi 2-1 și pentru Hermannstadt, cinci minute mai târziu. Lucian Dumitriu a trimis o ”torpilă” de la 30 de metri, mingea a luat pământul și l-a surprins pe Aioani, care ar fi vrut să o prindă, dar a sfârșit prin a o respinge cu dificultate în corner.
Finalul a fost liniștit, oboseala resimțindu-se mai ales în tabăra sibienilor. Remiza obținută la Tîrgoviște e ”pașaportul” acestora pentru Liga 1, acolo unde speră să ajungă, după mai multe încercări eșuate, și Chindia, care va juca barajul.

CHINDIA TÎRGOVIŞTE - FC HERMANNSTADT 1-1 (1-1)
Au marcat: Cristian Cherchez '41 / Sabin Lupu '4.
CHINDIA: Marian Aioani - Mădălin Martac, Marian Vătavu, Denis Ciobotariu, Denis Dumitraşcu - Alin Pencea (Alin Nisipeanu '74), Liviu Mihai, Daniel Rogoveanu, Crinel Stoica (Rafael Licu '89) - Daniel Florea, Cristian Cherchez (cpt.) (Rafael Licu '84). Antrenor: Nicolae Croitoru. Rezerve neutilizate: Meilă, Neicuţescu, Ad. Ioniţă, Acasandrei.
FC HERMANNSTADT: Toma Niga - Mihai Stancu, Radu Crişan, Cătălin Pîrvulescu, Daniel Tătar (cpt.) - Cristian Danci (Bogdan Rusu '31), Lucian Dumitriu - Sabin Lupu (Petrișor Petrescu '83), Cosmin Neagu (Robert Boboc '55), Alexandru Curtean - Ştefan Blănaru. Antrenor: Alexandru Pelici. Rezerve neutilizate: Căbuz, Monea, Dâlbea, I. Stoica.
Stadion: ”Eugen Popescu” Tîrgovişte.
Arbitru: Cătălin Buşi (Rm. Vîlcea).
Asistenţi: Florin Păunescu (Rm. Vîlcea), Stelian Slabu (Braşov).

”Ne bucurăm că am reușit să obținem punctul de care aveam nevoie pentru a rezolva și din punct de vedere matematic promovarea în Liga 1. Îi felicit încă o dată pe băieți, le mulțumesc pentru tot ce au făcut până acum. De asemenea, cu toții le mulțumim celor care ne sunt alături, de la cei din conducerea clubului la suporteri.
Jucătorii au resimțit o oarecare stare de oboseală la Tîrgoviște, după ce au fost în teren și joi, la semifinala cu Gaz Metan, dar au trecut peste și au reușit să obțină rezultatul care ne duce în Liga 1. Pe suporteri îi așteptăm miercuri la stadion, la meciul cu Metaloglobus, pentru a sărbători împreună această performanță. Mai sunt patru meciuri de campionat, dar mai ales finala Cupei României, cu CSU Craiova. Cu siguranță jocul pe pe ”Arena Națională”, finala Cupei, va fi momentul culminant al acestui sezon pentru FC Hermannstadt”.
                                                                 Alexandru Pelici, antrenor FC Hermannstadt

(LIVETEXT Chindia Tîrgoviște - FC Hermannstadt)

min. 90+3 - final de meci.

min. 83 - Petrișor Petrescu intră în locul lui Sabin Lupu;

min. 55 - a doua schimbare la FC Hermannstadt; iese Cosmin Neagu și intră Robert Boboc;

min. 54 - Denis Ciobotariu șterge mingea cu capul, în urma cornerului executat de Cherchez, iar Florea nu ajunge la întâlnirea cu balonul, la un metru de linia porții;

min. 45 - Mihai Stancu, fundașul dreapta al Sibiului, a fost avertizat pentru un fault la mijlocul terenului; primul cartonaș galben al meciului;

min. 41, 1-1 - Radu Crișan nu reușește decât să șteargă mingea cu capul, la centrarea lui Liviu Mihai, și Cherchez, căpitanul gazdelor, reia în plasă de la 10 metri;

min. 37 - pe contraatac, Blănaru combină cu Rusu, mingea ajunge în centru, la Cosmin Neagu, care trage peste transversală, din prima, de pe 16 metri;

min. 31 - Alex Pelici face prima schimbare încă din prima repriză; mijlocașul defensiv Cristi Danci iese - probabil cu probleme medicale - și intră golgeterul echipei, Bogdan Rusu (18 goluri);

min. 27 - gazdele trec din nou pe lângă egalare; Cherchez trage de la 12-13 metri, lateral stânga, Radu Crișan deviază mingea care se ducea spre poartă, iar Pencea e prins pe picior greșit, la doi metri de linia porții, și nu poate trimite în plasă;

min. 14 - oaspeții trec pe lângă egalare; Cherchez primește la limita ofsaidului și scapă singur spre poarta sibienilor, șutează de la 10 metri, lateral dreapta, Toma Niga parează, apoi Radu Crișan respinge din careul mic;

min. 4 - FC Hermannstadt deschide scorul la Tîrgoviște după numai 4 minute. Sabin Lupu a reluat în plasă, cu călcâiul, din centrarea lui Curtean. La acest scor echipa siiană este promovată matematic în Liga 1.

CHINDIA: Marian Aioani - Mădălin Martac, Marian Vătavu, Denis Ciobotariu, Denis Dumitraşcu - Alin Pencea, Liviu Mihai, Daniel Rogoveanu, Crinel Stoica - Daniel Florea, Cristian Cherchez (cpt.). Antrenor: Nicolae Croitoru.
FC HERMANNSTADT: Toma Niga - Mihai Stancu, Radu Crişan, Cătălin Pîrvulescu, Daniel Tătar (cpt.) - Cristian Danci (Bogdan Rusu '31), Lucian Dumitriu - Sabin Lupu, Cosmin Neagu (Robert Boboc '55), Alexandru Curtean - Ştefan Blănaru. Antrenor: Alexandru Pelici

********************************************************************************************************

După calificarea în finala Cupei României, obținută cu trei zile în urmă, FC Hermannstadt poate încheia săptămâna cu o promovare matematică în Liga 1. ”Alb-roșii” joacă, de la ora 11:00, la Tîrgoviște și are nevoie de o remiză pentru a-și asigura prezența în Liga 1, la anul, încă de pe acum, cu 4 etape înainte de finalul sezonului.