Tribuna
Elevii olimpici, premiați de Primăria Sibiu. 98.900 lei pentru 423 de copii
Sorana MAIER
1831 vizualizari
Elevii olimpici, premiați de Primăria Sibiu. 98.900 lei pentru 423 de copii

423 de elevi care au obținut primele locuri la concursurile naționale și județene au fost premiați joi de Primăria Sibiu în cadrul unei festivități care a avut loc la sediul Primăriei Sibiu.

Primarul Sibiului, Astrid Fodor, viceprimarul Corina Bokor și directorul Serviciului Public de Administrare a Unităților de Învățământ, Simona Pop, au înmânat diplome și premii în bani elevilor care au obținut rezultate bune la olimpiade în anul școlar 2018 – 2019.

“Se vorbește mult despre educație în ultima vreme și sper ca în curând să începem să vedem rezultate pozitive. Îmi doresc ca educația din România să depășească simplele foi cu programa școlară și să înceapă să trezească în elevi plăcerea de a citi, de a cunoaște, spiritul de competiție care ascute știința și, poate cel mai important, să acumuleze în tineri priceperea practică, și nu teoria seacă. Premianților de azi le doresc să rămână la fel de entuziaști și creativi, la fel de ambițioși și de curajoși în a intra în concurs cu ceilalți, dar mai ales cu ei înșiși pentru că doar așa vor deschide posibilități pentru viitor”, a spus Astrid Fodor, primarul municipiului Sibiu.

 

40 de premii la olimpiadele naționale

 

40 de elevi au obținut premii la olimpiadele naționale, premiile acordate fiind de 1000 de lei pentru locul I, 800 de lei pentru locul II, 600 de lei pentru locul III și 300 de lei pentru mențiune. Aceștia sunt elevi ai Colegiului Național Gheorghe Lazăr, Colegiului Național Octavian Goga, Colegiului Național Samuel von Brukenthal, Liceului Constantin Noica, Liceului de Artă, Liceului Tehnologic Construcții și Arhitectură Carol I, Liceului Onisifor Ghibu, Liceului Tehnologic Avram Iancu, Liceului Tehnologic Terezianum, Colegiului Național Pedagogic Andrei Șaguna și ai școlii gimnazială Nicolae Iorga:

 

Locul I:

  • Sava Iulia – Maria – limba germană
  • Gyarmati Robert – limba germană
  • Kamla Claudia Margareta – limba germană
  • Hila Andreea Miruna – industrie alimentară

 

Locul II:

  • Ciorba Nadia Victoriana – limba germană
  • Marin Matei Ioan – limba și literatura germană maternă
  • Oancea Tudor Alexandru – limba și literatura română pentru minorități și diaspora
  • Mărginean Adriana Izabel – limba germană

 

Locul III:

  • Ralea Ștefania Arina - limba și literatura română pentru minorități și diaspora
  • Taloș Simon-Caleb – educație tehnologică
  • Șofariu Adrian – Radu - limba și literatura română pentru minorități și diaspora
  • Costea Vasilica Melania – Industrie alimentară

 

Mențiuni:

  • Brădeanu Alexandra – dezbatere și gândire critică “Tinerii dezbat”
  • Cătană Victor Cristian – limba engleză
  • Bordea Denisa Narcisa – logică, argumentare și comunicare
  • Duma Rareș – olimpiada națională de creativitate științifică
  • Ciolan Casian Alexandru - olimpiada națională de creativitate științifică
  • Vișa Roxana Maria - olimpiada națională de creativitate științifică
  • Petrescu Ana Maria – istoria bisericii ortodoxe române
  • Aron Sarah Caroline – limba și literatura germană maternă
  • Țincu Ioana - limba și literatura germană maternă
  • Suveică Noemi - limba și literatura română pentru minorități și diaspora
  • Greger Darius Ștefan - olimpiada națională de creativitate științifică
  • Langa Mureșian David Ștefan - olimpiada națională de creativitate științifică
  • Olovinaru Teodora Maria - limba și literatura germană maternă
  • Crețu Ana-Maria – limba germană modernă
  • Dragomir Mihai Alexandru – mecanică
  • Ana Maria Alexandra – fabricarea produselor din lemn
  • Zlatar Gabriela Maria – muzică suflători
  • Hoza Alina Gabriela – pictură
  • Constantinescu Ana Teodora – grafică
  • Baciu Sebastian Valentin – limba engleză
  • Fleacă Anastasia Maria – fizică
  • Iacob Diana Ștefania –limba și literatura română
  • Ianc Octavian – 2 mențiuni la olimpiada științele pământului și la științe pentru juniori
  • Moro Alexandra Cristina – istorie
  • Săvoiu Adina Maria – educație tehnologică
  • Șlarcu Ioana Alexandra – educație tehnologică
  • Mușan Emilia - teologie

 

 

La olimpiadele județene, elevii sibieni au obținut 383 de locuri pe podium la diverse discipline școlare. Valoarea premiilor a fost de 300 de lei pentru locul I, 200 de lei pentru locul II și 100 de lei pentru locul III.

Suma totală alocată din bugetul local pentru premierea elevilor este de 98.900 lei. 






comentarii
1 comentarii

...la ce excedent bugetar are primaria Sibiu acestea sunt premii simbolice care nu merita nici macar amintite !
Dar trebuie sa-i aducem ode primaritei pentru orice...si sa o surprindem in cat mai multe instantanee !
Bataie de joc ca sa mai bifam o " mare realizare"...
Urmeaza cumva o stire cu prima de Craciun pentru primarita de 100 lei ? Maxim 300 lei ?
xyz
13.12.2019 15:04
Din aceeasi categorie
sevis

Pastravaria Laita

Vacanta Eurotrip
espressor
paltinul
info
Licitatie publica

accentmedia