logo
Ciocolată în ambalaj sibian
Ciocolată în ambalaj sibian

Sibianca Alexandra Ioana Dobra, în vârstă de 23 de ani, a câştigat concursul de design lansat în luna august de Heidi Chocolat. Concursul îi provoca pe tinerii designeri să conceapă ambalajul pentru două sortimente de ciocolată în ediţie limitată, care se vor găsi în magazine în sezonul rece, în perioada noiembrie 2009 - februarie 2010. Alexandra Ioana Dobra, absolventă a Facultăţii de Arte Plastice şi Design din Timişoara a aplicat pentru concurs pe internet, fiind declarată câştigătoare dintr-un număr de 400 de participanţi, după cum însăşi spune. "Am văzut că se potriveşte stilului meu. Simplu şi totodată sclipitor" şi se declară foarte bucuroasă de reuşită. "Sunt foarte încântată, pentru că nu mi-am mai văzut lucrările în magazine până acum", spune tânăra care speră că această reuşită reprezintă primul pas făcut în construirea unei cariere de designer, mai ales că de un an îşi caută de lucru în acest domeniu. "Vreau să încep o carieră în design grafic şi să lucrez într-o agenţie de publicitate sau într-un studio grafic. (...) Mi-ar plăcea să mai fac şi alte ambalaje". Concursul a fost pentru ea o provocare, pentru că deşi ediţia era de sărbătoare, ambalajele nu trebuiau să conţină elementele specifice iernii.
Competiţia le oferea câştigătorilor, pe lângă recunoaştere şi trei premii: o excursie de cinci zile pentru două persoane la Barcelona pentru premiul întâi, 100 de tablete de ciocolată pentru premiul al doilea şi 50 pentru premiul al treilea. Cu toate că a câştigat premiul înâi, Alexandra Ioana Dobra spune că nu a reuşit să plece la Barcelona pe 15 octombrie, data prevăzută pentru plecare întrucât a primit biletele cu doar câteva ore înainte. "Spre surprinderea mea, pe 15 octombrie, cu 3, 4 ore înainte de decolarea avionului au trimis biletele, fără să mă anunţe. Am fost foarte dezamăgită, pentru că mi-au făcut imposibilă plecarea. (...) Văd că ambalajele sunt distribuite în magazine, dar nu am primit niciun premiu", mai spune Alexandra. Sibianca mai speră că până la urmă va intra în posesia premiului meritat.
Am încercat să-i contactăm pe reprezentanţii firmei pentru a ne oferi un punct de vedere, dar nu am reuşit.

comentarii
20 comentarii

felicitari Alexandra,bafta in obtinerea premiului,multe reusite in viitor.
giurgiu. i
09.11.2009 03:04
121.214.162.169
n-ai plecat ptr. ca nu trebuia sa castigi tu, Alexandra, premiul era de fapt ptr. altii ori indolenta te-a adus aici...oricum succes si ramaii la zicala : " nu mor caii cand vor cainii..."
r
09.11.2009 05:21
74.14.16.183
Ce nesimtire!Imi cer scuze dinainte,dar RO tot asa a ramas ,cum o cunoastem...

Draga Alexandra,mult succes in continuare ,nu te lasa ,
Laura.
lalimaus
09.11.2009 06:46
87.175.223.63
In locul tau i-as da in judecata:sau primesti alte bilete,sau contravaloarea calatoriei...
Capul sus,esti tinara,succesul nu se va lasa asteptat!
nu se poate
09.11.2009 06:53
87.175.223.63
Ciocolata in ambalaj "sibian". Ce titlu de 2 lei.Oricum, chestia cu premiul este tipic romaneasca.
eu
09.11.2009 08:56
83.103.170.22
Refuz sa cred ca o asemenea firma isi pateaza onoarea pentru un premiu ! Adevarul s-ar putea sa fie pe la mijloc. Dar la Romanasi luam partea negativa de la bun inceput fara sa cunoastem adevarul ! PACAT .
nu cred
09.11.2009 09:45
86.125.14.139
Nici mie nu-mi vine sa cred. Am participat si eu la concursul Heidi si desi nici macar nu am fost printre finalisti, am primit de la ei un pachet mare cu ciocolata... Din cate am inteles au trimis cate un pachet la absolut toti participantii (desi nici macar nu era datoria lor). Daca ne gandim putin, costul la toata ciocolata trimisa sigur face mai mult decat premiul I... Asa ca de ce sa nu recompenseze tocmai premiul I?! E prea ciudat!
Ioana - concurs
09.11.2009 10:32
86.121.35.36
Numai in Romania se poate intampla asa ceva.Astia ne trateaza ca pe sclavi.Chiar nimeni de la firma sa nu verifice ce anume s-a intamplat cu castigatoarea premiului I ? Halucinant de-a dreptul.Bine ca folosesc designul.
d-usa-atlanta
09.11.2009 10:48
84.232.146.53
Vrem o poza cu acel ambalaj cistigator!
Mirela
09.11.2009 12:24
194.171.15.8
Daca scrieti numele artistei pe google, veti gasi acolo blogul personal si ambalajele de ciocolata.
Dana
09.11.2009 12:59
85.186.137.135
Vorbesti prostii. O cunosc pe fata si stiu ca n-ar minti. Invidia da pe afara in cazul unora. Rusine. Bine ca te-ai imbuibat cu ciocolata primita mocca pentru mazgalelile tale. Halal.
@ioana concurs
09.11.2009 13:50
82.77.218.2
Felicitari pentru ambalaj ,imi place foarte mult.Am cumparat saptamana trecut ciocolata fiindca m-a atras ambalajul !
Rusine firmei,dar cred ca numai in Romania se-ntampla
asa ceva!
Da-i in judecata !
ela
09.11.2009 16:01
92.84.16.163
Fetito daca esti asa cum reiese din interviu,desteapta da-i in judecata si-i iale pielea !
Oricum,felicitari si nu te lasa ,fiindca nu merita.
R U S I N E !
09.11.2009 16:06
92.84.16.163
Felicitari,nu te lasa afectata de invidiosi si ofticosi! Probabil,sunt de la firma cu pricina,dar sunt absolut convinsa,ca sunt si acolo oameni care vor dorii sa-ndrepte lucrurile,probabil ai avut nenorocul de-a da de-un incompetent !
riana
10.11.2009 15:38
92.84.19.44
Dupa ce s-au purtat asa !...le faci si reclama fiindca ambalajul iti sare-n ochi;bravo tie ,nu te lasa si cauta-ti drpturile .Felecitari inc-o data !
cristian
10.11.2009 15:42
92.84.19.44
vezi ca le-ai facut reclama !
cred ca ar trebui sa la dai un exemplu ,dandu-i in judecata;altfel noi tinerii ,vom fii mereu exploatati de astfel de excruci !
andrei
11.11.2009 15:40
92.82.83.251
Dragi Romani, invatati sa scrieti inainte sa postati! :-))))
un roman
11.11.2009 17:23
213.233.93.232
IAAAAAAA uite cum eu nu am fost castigator si ma numar printre cei care au primit premiu de la echipa Heidi.O cutie frumos impachetata cu o scrisoare scrisa din suflet si ceea ce era mai important ciocolata.O ciocolata atat de buna pe care am impartit-o eu si familia mea cu mare bucurie.RUSINE DOAMNEI CARE ZICE DE"IMBUIBAT".NU CUMVA D-VOASTRA SUNTETI INVIDIOASA!?????ROMANI DESTEPTATI-VA!!!!
Mihai S
11.11.2009 22:42
87.239.230.131
Iaaaacata-l si pe inconfundabil de incoerentul candyman, chiar cand credeam ca m-am distrat destul pe seama lui in alta parte! Interesant cata bucurie pot genera niste dulciuri si o scrisorica scrisa cu patos si copy-paste, trimise TUTUROR participantilor. Dar stiu, ne place sa ne credem extraordinari si unici..

Zi-mi si mie de unde reiese invidia la comentatoarea de mai sus? Invidia zace la alti perdanti, care acum jubilieaza cu gandul ca nici castigatoarea n-a primit nimic pe cand ei s-au ales cu CIOCOLATAAAAAAAA!! Iupiii! Felicitari draga, sa nu uiti sa treci la CV premiul asta!

Bafta Alexandra, te admit pentru perseverenta si demnitate. Ma surpinde ca nici macar in al 12-lea ceas, nu s-a trezit nimeni de la Heidi sa rectifice situatia si sa-si ceara scuze. Apreciam compania, dar au scazul mult in ochii mei odata cu tiganiada asta..
Mihaita
11.11.2009 23:58
80.74.56.251
bai eu va cer reclame iar voi ce imi dati???tot ce nu imi trebuie.....
necunoscutz...