logo
Ce vedem astăzi la FITS? Fanfara de la Cozmeşti şi columbienii de la AAINJAA fac spectacol în centrul oraşului
Andra MARINESCU
1338 vizualizari
Ce vedem astăzi la FITS? Fanfara de la Cozmeşti şi columbienii de la AAINJAA fac spectacol în centrul oraşului
Astăzi, 13 iunie, va fi, ca de obicei, o zi plină la Festivalul Internaţional de Teatru de la Sibiu.


 

Încă de dimineaţă, ne putem relaxa vizitând expoziţiile care au transformat intrarea în TNRS într-un “cer de magneţi”, precum şi cele de carte, retorică şi teatru sau de artă plastică şi decorativă.

De la ora 10, încep spectacolele stradale. „Labirintul” este adus de spaniolii de la Itinerània, care vor realiza intervenţii efemere şi festive în spaţiul public. Creaţiile sunt în principal realizate din fier şi lemn şi includ structuri şi echipamente mecanice simple şi vizibile.

Compania Architects of Air creează luminarii - sculpturi monumentale al căror scop este să trezească emoţiile oamenilor prin intermediul frumuseţii luminii şi culorii. Din Hawaii la Hong Kong, din Lituania în Liban, de la Muzeul Guggenheim din Bilbao la Opera de la Sidney, peste 3 milioane de oameni din lume au fost vrăjiţi de luminarele create de Architects or Air din 1992, când a fost înfiinţată compania.

La Librăria “Habitus” vor continua dialogurile culturale, de la ora 14 George Banu discutând cu Michèle Noiret.

De altfel, programul cuprinde spectacole indoor. Actorul Alex ştefănescu va fi în duet cu chitara lui, prin “9 piese de teatru remixate”, în cadrul căruia va intra în lumea marilor creaţii dramatice, cum ar fi “Romeo şi Julieta”, “Hamlet” şi “O scrisoare pierdută”.

Concertele din biserici se vor muta la ora 17 la Biserica Evanghelică “Sf. Ioan”. În “Renunţă şi mergi mai departe”, Jorge da Rocha seduce pe toată lumea într-o călătorie muzicală şi descoperire emoţională.

Pe strada Nicolae Bălcescu, va defila Fanfara de la Cozmeşti, înfiinţată acum 120 de ani şi considerată cea mai veche fanfară din ţară. Tot aici, muzicienii trupei AAINJAA îşi vor demonstra talentul şi originalitatea, iar în Piaţa Habermann frunzele vor dansa, într-un spectacol al francezilor de la Compagnie Libertivore.

Ultimul spectacol al zilei va fi al lui Matías Zanotti. “Vitrina cu surprize” este o colecţie de lumi fantastice pline de culoare, care se desfăşoară în spatele geamului, stârnind imaginaţia spectatorilor. O gheişă delicată, un operator de centrală exotic acoperit cu floarea soarelui, sau un clovn tandru sunt doar câteva dintre personajele care prind viaţă în acest spectacol revoluţionar şi original.

Agenda completă a evenimentelor:

*Ora 8: Expoziţia "Cerul de magneţi", TNRS.

*Ora 8: Expoziţia "CARTE - Carte, Retorică, Teatru", Biblioteca ASTRA.

*Ora 8: Expoziţia "Ziarul Orizontal, vol. 6", zidul exterior al TNRS.

*Ora 9: Expoziţie interjudeţeană de artă plastică şi decorativă, Casa Albastră / Sala Multimedia / Piaţa Mare, nr. 5 şi Galeria UAP Sibiu, Piaţa Mare nr. 12.

*Ora 9: Expoziţia "HR GIGER - Dark Scene", Muzeul de Artă Contemporană.

*Ora 9: Expoziţia "Icoanele - ferestre luminate la casele creştinilor", ULBS/

*Ora 10: Atelier bazat pe Sistemul şi Metoda lui Stanislavski.

*Ora 10: Conferinţă de presă FITS, Librăria "Habitus".

*Ora 10: Expoziţie de grafică: Samsara, Turnul Sfatului.

*Ora 10: Stradă - "Hai să ne jucăm... de-a bicicleta!", Piaţa Mare.

*Ora 10: Expoziţia "Kimono-urile maestrului Tomita Nobuaki", Centrul de Informare Turistică al Primăriei Sibiu.

*Ora 10: Atelier - "KinEmission - exerciţii vocale prin mişcare", Sala "Virgil Flonda" a Facultăţii de Litere şi Arte.

*Ora 10: Stradă - "Labirintul culorilor", Piaţa Mare.

*Ora 10: Expoziţia "Micro-Folie", Casa Artelor.

*Ora 11: Stradă - "Labirintul", Piaţa Habermann.

*Ora 11: Stradă - "Luminariul Katena", Piaţa Mică.

*Ora 12: Expoziţia "Focus FITS 25", Centrul Cultural "Ion Besoiu".

*Ora 12.30: "Atenţie la babuini!” & „Singuri şi… neajutoraţi", strada Nicolae Bălcescu.

*Ora 13: Circ - "O nebunie de circ!", Piaţa Habermann.

*Ora 13: Carte - "Jurnal necenzurat", Librăria "Habitus".

*Ora 13.30: Conferinţa "O privire asupra experienţei teatrale a viitorului prin prisma arhitecturii, a programării, a tehnologiei şi a evoluţiei comunităţilor", "Rolul mediului construit în modelarea experienţei vizitatorilor", Forumul Democrat al Germanilor din România, Sala Oglinzilor.

*Ora 14: Conferinţa "George Banu, în dialog cu Michèle Noiret, Librăria "Habitus".

*Ora 14: Spectacol lectură Virgil Flonda - "Iubire secretă pe tărâmul piersicilor în floare", Librăria "Humanitas".

*Ora 14: Carte - "Territoires intimes Michèle Noiret. La danse-cinema", Librăria "Habitus".

*Ora 16: Film - "Solo” şi „à Mains Nues”, Librăria "Habitus".

*Ora 16: Teatru - "9 piese de teatru remixate", Sala Studio TNRS.

*Ora 16: Opera - "Forţa renaşterii", Sala Etaj a Teatrului "Gong".

*Ora 17: Teatru - "Atenţie la babuini!” & „Singuri şi… neajutoraţi”, strada Nicolae Bălcescu.

*Ora 17: Muzică - "Renunţă şi mergi mai departe", Biserica Evanghelică "Sf. Ioan".

*Ora 17.30: Circ - "Dansul frunzelor", Piaţa Habermann.

*Ora 17.30: Muzică - "Parada Fanfarei de la Cozmeşti", strada Nicolae Bălcescu.

*Ora 18: Stradă - "Hai să ne jucăm... de-a bicicleta!", Piaţa Mare.

*Ora 18: Teatru - "Hamlet, Prinţul Danemarcei", TNRS.

*Ora 18: Stradă - "Labirintul", Piaţa Habermann.

*Ora 18: Stradă - "Labirintul culorilor", Piaţa Mare.

*Ora 18: Teatru - "Nunta", Sala Parter a Teatrului "Gong".

*Ora 18: Circ - "Revoltă prin muzică", Filarmonica de Stat Sibiu.

*Ora 18.15: Muzică - "Batucada în stil columbian", strada Nicolae Bălcescu.

*Ora 19: Teatru - "Călători prin timp", strada Nicolae Bălcescu.

*Ora 20: Teatru - „Atenţie la babuini!” & „Singuri şi… neajutoraţi”, strada Nicolae Bălcescu.

*Ora 20: Opera - "Forţa renaşterii", Sala Etaj a Teatrului "Gong".

*Ora 20: Muzică - "Pân la rai", Biserica Ursulinelor.

*Ora 20: Teatru - "Rocky Horror Show", Oldies Pub.

*Ora 20.30: Muzică - "Batucada în stil columbian", strada Nicolae Bălcescu.

*Ora 20.30: Circ - "Dansul frunzelor", Piaţa Habermann.

*Ora 21.15: Teatru - "Călători prin timp", strada Nicolae Bălcescu.

*Ora 21.45: Circ - "O nebunie de circ!", Piaţa Habermann.

*Ora 22: Circ contemporan - "Esenţa puterii", Sala BRD Scena9, Redal Expo.

*Ora 22: Stradă - "Vitrina cu surprize / Live Showcase - Geisha / Mr. Ping Pong / Kristal / Sunflower", strada Nicolae Bălcescu.






comentarii
0 comentarii

Din aceeasi categorie
sevis

kogalniceanu

smeralda

marquardt

artmania

sounds

Vacanta Eurotrip
espressor
sport
info
filarmonica
Licitatie publica

accentmedia