Vremea curenta in Sibiu
 Cer acoperit ( 17° C )
 Vant: Nord-Nord-Vest ( 1 m/s )
Cer acoperit

Curs valutar euro 4,4587 LEI   dolar 3,5272 LEI




de Dragoş BAKO
Venea o grădiniţă pe Cibin

M–am întrebat de multe ori ce–o fi în minţile  născătoare de promisiuni electorale fantasmagorice? Cam cât de naiv (ca să nu spun prost) trebuie să–l crezi pe cel căruia i te adresezi, când îi propui proiecte decupate parcă din producţii science – fiction? Autostrăzile suspendate ale lui Oprescu sunt de notorietate: au stârnit zâmbete pline de compasiune, critici, dar, peste toate, ele nu sunt irealizabile. Aaa, că e greu să–ţi închipui cum se poate fac...





Antena 1 SibiuAtlassGymAnunturi online


Tribuna TV

 
Sotii Brukenthal, la plimbare in Piata Mare

Sotii Brukenthal, la plimbare in Piata Mare
Sotii Brukenthal, in Palatul Brukenthal
Votul ilegal înseamnă închisoare
Printul Eduard, la Sibiel



Eurosib Imobiliare Huet Urban




Utilajul de ridicat maşini parcate neregulamentar

Blocat de lipsa de angajaţi


de Sorana MAIER
31 august 2010 21:38
1220 vizualizari
A-  A+  tipareste  yahoo  mail

Blocat de lipsa de angajaţi
* pentru că Primăria nu poate face angajări, atunci când unul dintre angajaţii care lucrează pe utilajul de ridicări este în concediu, echipajul nu mai poate lucra * în august, timp de două săptămâni, utilajul nu a funcţionat * în ultimele şase săptămâni, utilajul a produs 30.000 lei, din taxele pe care şoferii au trebuit să le plătească după ce le–a fost ridicată maşina * teoretic, peste două luni, investiţia făcută anul trecut, pentru achiziţonarea acestui utilaj, este amortizată complet * cele mai des întâlnite contravenţii în domeniul parcărilor sunt legate de parcarea fără talon *

Utilajul de ridicat maşini parcate neregulamentar, pe care Primăria Municipiului Sibiu l-a cumpărat anul trecut, nu a funcţionat timp de două săptămâni din cauza lipsei de personal. Practic, pe acest utilaj lucrează un singur echipaj, iar atunci când unul dintre angajaţi este în concediu, de boală sau de odihnă, el nu poate funcţiona pentru că nu ar putea ridica maşinile în condiţii de siguranţă.
Klaus Iohannis, primarul Sibiului, spunea în urmă cu câteva săptămâni că şi-ar dori să introducă încă două echipe pe acest utilaj, deoarece astfel ar lucra non-stop, nu doar opt ore pe zi, ca în acest moment, dar acest lucru nu este posibil din cauza faptului că posturile în administraţie sunt blocate de Guvern.

30.000 lei în câteva săptămâni

Într-un interval de câteva săptămâni, sibienii care au parcat neregulamentar au încurcat circulaţia şi le-a fost ridicată maşina de către utilajul Primăriei Sibiu au avut de plătit peste 30.000 lei, bani care înseamnă tariful pentru ridicarea autovehiculului de 150 lei, tariful de transport de 150 lei şi tariful de depozitare de 200 lei pe zi, adică cel puţin 500 lei pentru fiecare şofer indisciplinat, plus amenda prevăzută de hotărârile de consiliu.
De la începutul anului şi până acum, în Sibiu, utilajul de ridicat maşini parcate neregulamentar a ridicat în total  516 autovehicule, maşini pentru care s-au încasat, în total, 213.000 lei. De anul trecut, de la începutul lunii iulie, când acest utilaj a intrat în funcţiune, s-au ridicat 218 autovehicule, pentru care amenzile au fost de 119.000 lei
Maşinile ridicate de utilajul marca DAF sunt duse într-un spaţiu special amenajat în curtea Tursib, cu intrare din strada Arieşului, acolo unde este şi Biroul Ridicări Auto.
Cele mai întâlnite contravenţii constatate de inspectorii Serviciului Public de Administrare a Domeniului Public şi Privat în domeniul parcărilor neregulamentare sunt parcarea fără talon, parcarea pe trotuar şi pe spaţiile verzi, spune Daniela Costa, consilier în cadrul Serviciului de Relaţii cu Presa al Primăriei .
Utilajul a costat 387.000 lei, iar în condiţiile în care până acum, din tarifele pe care au trebuit să le plătească şoferii s-au strâns peste 330.000 lei, teoretic el va fi complet amortizat în cel mult două luni..



Adauga un comentariu la acest articol
Numele:
Mesaj:
Cod de verificare     Cod de verificare    
( scrieti codul de verificare format din 5 cifre in casuta libera )

"Klaus Iohannis, primarul Sibiului, spunea în urmă cu câteva săptămâni că şi–ar dori să introducă încă două echipe pe acest utilaj, deoarece astfel ar lucra non–stop, nu doar opt ore pe zi, ca în acest moment, dar acest lucru nu este posibil din cauza faptului că posturile în administraţie sunt blocate de Guvern."
TOCMAI DIN ACEST MOTIV, EXISTĂ ÎN PREZENT TOT MAI MULȚI ARDELENI CARE DORESC AUTONOMIA ADMINISTRATIV–TERITORIALĂ A TRANSILVANIEI ȘI A BANATULUI, AȘA DUPĂ CUM A PROPUS ȘI SABIN GHERMAN.

Ardelean nationalist in 01.09.2010 00:20 ( 188.24.217.49 )


pai in cazul asta ar fi rentabil sa mai cumpere vreo 2–3 masini: superafacere pt adimistratia locala si ceva mai multa "curatenie" printre soferii marlani.

MB in 01.09.2010 01:22 ( 92.87.159.34 )


mata e marlana...adica nu ai locuri de parcare si tu zici ca soferii is marlani?pupincu.....stule

marlana e mata in 01.09.2010 07:40 ( 193.33.32.17 )


Tu esti un mare nenorocit...locuri de parcare sunt destule dar nu vreti sa le folositi. Cazarma 90 sta goala si voi preferati sa parcati pe Tribunei si in fata la farmaciei 24...numai ca sa nu mergeti inca 10 m pe jos!!! Prima data ganditi si dupa aia scrieti tampenii!!!
Sigur esti din Oltenia!!!

@marlana e mata in 01.09.2010 07:58 ( 62.231.86.34 )


Sugerez Primariei,ca inainte de a da amenzi sau sa ridice autovehicole din parcarile cu plata,sa monteze automate de taxare.Vedeti un orasel cum este Cisnadie,ca aduna bani destui,fara tot felul de "Jmecheri"la panda.Asa mi se pare ca ar fi mai corect.

Observator, in 01.09.2010 08:24 ( 92.82.72.133 )


Din cate stiu eu nu exista "natiunea ardeleana", ci doar natiunea romana asa ca ala care semneaza "ardelean nationalist" nu este decat un kkt de secesionist.Autonomie a Ardealului nu va exista niciodata, ci eventual o subordonare fata de Ungaria. Imbecilul nu stie sau se face ca nu stie cat au suferit romanii din fostul imperiu austro–ungar. Cum nu este cineva de acord cu slugarnicia lui fata de sasalai, automat este categorisit de catre lingau ca oltean sau comunist. Bai, eu nu fac parte din nici una din categoriile care–ti repugna tie, dar tu, in mod sigur, esti o jigodie de avorton facut in palma!

SB in 01.09.2010 08:31 ( 188.24.234.237 )


Bai domnule SB,problema ta care e???!!!Daca ar putea fi mai bine,de ce sa nu fie?!

sibian in 01.09.2010 08:39 ( 188.24.233.130 )


Halal bine, uite cadou de la prieteni tai austrieci:"Carburanţii comercializaţi în reţeaua OMV Petrom sunt şi mai scumpi, începând de ieri." Este proaspat, tot din Tribuna de azi, ca si rahatul pe care–l mananci.

@ sibian in 01.09.2010 09:06 ( 188.24.233.69 )


Astia cu ridicatul sunt niste Banditi!!! Ridica numai ce masini vor (de cele mai multe ori masini de amarasteni).
Ei cunosc foarte bine care masini nu trebuiesc ridicate.
Nu–i asa domnula PANDAR Mirica Lucian????
Mafiotilor!!!
Voi cand parcati in curba la Bukental in fata magazinului Center asa ca sa mancati voi ceva si sa blocati un pic traficul nu va ridica nimeni.
Dar promit sa va filmez si sa va dau la ziar.

unul in 01.09.2010 10:20 ( 82.208.156.130 )


Afacere in vreme de criza.Incearca si nu vei regreta...

websitetester.biz/index.php?lang=en&ref=f96d9bf3e6febdfe8f4756d5c99da540

eu fac bani in 01.09.2010 10:28 ( 86.122.218.136 )


pai sa externalizeze serviciul la o firma privata.....sa inchirieze masina care oricum nu trebuia cumparata din banii contribualbilului unei firme private....si afara cu angajatii la stat....stau toata ziua...sa mearga la privat ca e mai bine si castiga mai mult!!!!

privat in 01.09.2010 10:34 ( 92.82.93.88 )


Locuiesc intr–un oras in Germania, care este la fel de mare ca Sibiul. Aici sunt aproximativ vreo 15 utilaje de ridicat masini, care apartin unor firme particulare. Angajatii primariei patruleaza prin tot orasul si cand vad o masina parcata neregulamentar cheama un utilaj sa ridice masina respectiva. Primaria incaseaza amenda, pe care o trimite soferului acasa, si firma privata banii pe care trebuie sa plateasca soferul pentru ridicatul masinii. Primaria e multumita, firmele castiga si ei la randul lor, si soferii nu isi permit sa parcheze cum se parcheaza la Sibiu. Si inca ceva, aici nu se face o diferenta intre un Fiat, un Opel sau un Porsche!

Germania in 01.09.2010 10:45 ( 95.117.205.228 )


despre faptul ca cei de pe masina de "ridicat masini" s–au dat PUTERNIC la dulce se cam stie...in plus nu inteleg de ce trebuie sa "lucreze" atitea persoane pe masina respectiva. In toate tarile civilizate este un singur angajat si masina apartine unei firme private cu care primaria are contract...Al nostru primar, care altfel a facut destul de multe lucruri bune pentru Sibiu, ar cam trebui sa le taie macaroana la cocalarii de pe masina respectiva.

un sibian in 01.09.2010 12:02 ( 62.231.86.34 )


chiar si tie ti–ar placea sa vii (cu viza evident) intr–un Ardeal autonom!!! N–am avea nimic cu miticii daca ar fi mai civilizati si mai putin spagari...

@ SB in 01.09.2010 12:04 ( 62.231.86.34 )


Ai dreptate. Cand se ridica o masina sunt vre–o 6 cocalari si un individ cica de la politie.
Fac un spectacol demn de dat la TV.

ptr un sibian in 01.09.2010 12:14 ( 82.208.156.130 )


f. bine ca se ridica. la cat mai multe. dar chiar ar trebui sa lucreze non stop. (pt. ca si eu stiind ca nu se lucreaza in week–end sau seara, sunt tentat sa parchez aiurea. dar rezist : ) ).
Baietii au experienta acum s–ar putea lucra cu 2 utilaje, mai ales ca banii se amortizeaza repede. Primaria sa gasesca o sol. cum a gasit si la adapostul de caini. Un SRL cu actioniariatul primaria SB.
Si sa modificati utilajul sa poate ridica si masinile "grele" cu roti late!

florin in 01.09.2010 12:38 ( 62.231.86.34 )


bine zici tu dar masinile alea nu sunt "prea late" sunt "prea grele" asa ca nu le poate ridica nimeni...l–am vazut si pe primar parcand aiurea...crezi ca o sa–i ridice masina? i–am vazut si pe copii proprietarului de la Tribuna...

un sibian @ florin in 01.09.2010 13:08 ( 62.231.86.34 )


exista natiunea ardeleana

sunt aia care put ca se zgarcesc la apa, sunt prosti si fuduli, inculti de cade abecedarul pe ei, care nu stiu decat de neamurile de la tara si de averea ce vor s–o stranga.
Daca anii trecuti ii injurau pe sasi acum ii pupa in kur ca asa e moda.
Asta da natiune ardeleana. De iobagi. Prefer altceva

@ardelean nationalist in 01.09.2010 13:11 ( 188.24.209.70 )


stai linistit, nici ardealul nu te vrea, doar te rabda

. in 01.09.2010 13:25 ( 194.169.191.116 )


BMW–ul lui Sasu nu serveste masina de ridicat?

eu in 01.09.2010 13:47 ( 82.208.156.130 )


M–am luat şi eu destul de Sasu dar de un timp am ajuns la concluzia că dacă va veni un alt primar în locul lui(un român de exemplu)va fi prăpăd. Judecaţi puţin domnilor, câte s–au făcut...

stavru in 01.09.2010 14:09 ( 86.123.156.139 )


cate s–au facut, ca orasul arata jalnic si strazile sunt mai rele decat intr–un sat uitat de lume?
ce facem, traim din amintirile cu "capitala culturala a europei"?

pt. stavru in 01.09.2010 14:11 ( 188.24.233.190 )


Foloseste te rog alt nume, eu il folosesc de mult, cu toate ca sunt de acord cu ceea ce spui tu. Atat timp cat nu figurezi pe lista privilegiatilor, pe care sa fi sigur ca o verifica la sange inainte de o activitate de ridicare, esti bun de plata. Daca ar merge in oras sa ridice masini fara sa le verifice numerele de inmatriculare ar ramane fara slujba. Doar exista si in Sibiu seviciul "nepotism" nu?. Traim intr–o tara in care legile se respecta doar de catre prosti, iar cei cu bani si influenta sfideaza cele mai elementare reguli de bun simt.

@eu in 01.09.2010 14:14 ( 188.24.235.29 )


de acord voi folisi alt nume.
Sunt de acord cu precizarile tale pe care le consider mai mult decat pertinente.
Stima

pt@eu in 01.09.2010 14:33 ( 82.208.156.130 )


Va rog sa priviti cu atentie poza.

Cel putin 4 paparude se chinuie sa ridice o masina.
Jalnic!!! Eu cred ca unul singur, adica soferul ar fi suficient. Dar de noi avem bani.

Nelutu Petrescu in 01.09.2010 14:36 ( 82.208.156.130 )


Cine stie de ce politia comunitara il pazeste pe Johannis 24 din 24?

curios in 01.09.2010 14:39 ( 82.208.156.130 )


Ca sa alunge ploaia, vantul si alte fenomene meteo care ar putea tulbura odihna edilului.

@curios in 01.09.2010 15:11 ( 188.24.230.105 )


Ia vedeti ce scrie Acadmia Catavencu de azi despre marele vostru conducator, hitleristul vanzator de copii en–detail...

rambo in 01.09.2010 15:20 ( 188.24.226.5 )


Adevarul este ca Ardealul ar putea beneficia de o autonomie in genul celei de care beneficiaza Bavaria de exemplu...Nu vad ce ar fi rau in asta.

Odin in 01.09.2010 16:19 ( 188.24.234.132 )


Este adevarat faptul ca in Sibiu nu sunt suficiente locuri de parcare. Ar trebui ca primaria sa gaseasac solutii in acest sens.
Poate ca o solutie ar fi ca societati private agreate de primarie sa preia aceasta problema. Desi, daca ma gandesc bine, in luna August s–a inaugurat cu mare tamtam parcarea supravegheata video din zona Dioda, dar este aproape goala. "Finantistii" si nu numai, prefera sa bolcheze aleeile dintre blocuri, decat sa plateasca o taxa de parcare.

Odin in 01.09.2010 16:32 ( 188.24.234.132 )


@Odin – daca unele din pitzipoance si unii din marlanii sibieni de origine olteneasca (dar nu numai ... ) ar mai merge din cand in cand si per pedes n–ar fi criza deloc de locuri de parcare.
Dar de, hotzii trebuie sa–si prezinte "PRADA" restului de sibieni.

Thor aka tovarasu in 01.09.2010 16:49 ( 15.203.233.78 )


Bavaria NU beneficiaza de mai multa sau mai putina autonomie ca celalalte landuri din Germania. Oricum aici nu este vorba de autonomia ardealului ci de utilajul de ridicat maşini parcate neregulamentar in orasul Sibiu.

@ Odin in 01.09.2010 16:52 ( 95.117.205.228 )


Addendum: evident ca marlanii prefera sa parcheze aiurea in loc sa plateasca un ban parcand la Dioda – ca de, e drum lung pana pishentru...

Thor aka tovarasu in 01.09.2010 16:53 ( 15.203.233.78 )


Mi–am revenit dupa sifilisul greu prin care am trecut. Acum sunt in convalescenta si incerc sa–mi schimb numele, dar tot o iau la cioc.

tovarasu in 01.09.2010 17:02 ( 188.24.228.81 )


Se va infiinta asociatia biciclistilor care vor vrea ca pe Calea Dumbravii sa nu mai circule automobilr decit pe o singura banda restul va fi blocat cu cuie ce biciclistii le pot destul de usor ocolii.

Pedalosul in 01.09.2010 17:19 ( 92.82.72.118 )


sofutpematangura marlanule!
Ia–ti alt nick, tembelule!
Ia m.u.i.e
...de exemplu...

Thor aka tovarasu in 01.09.2010 17:38 ( 15.203.233.78 )


ce scrie in articol si ce comentarii faceti voi :–))))))))))

batavar pula sa va bata de nebuni in 01.09.2010 18:03 ( 188.24.221.185 )


Sunt usor de recunoscut fiindca mi–am lasat cioc, daca tot o iau la cioc.Tatal meu este Ardealul, iar mama este Johannis, dar sunt mandru de aceasta relatie homosexuala care m–a adus pe lume. Nu va este clar, oltenilor si miticilor ca va sunt superior?

tovarasu in 01.09.2010 18:13 ( 188.24.226.103 )


hahahahahaha

as in 01.09.2010 23:25 ( 188.24.215.6 )


Mereti ma in poola mea cu Bavaria voastra de cacanari zgarciti si nazisti! aaa... si luati–l req si pe JahANUS cu voi

ex-sasu in 01.09.2010 23:40 ( 188.24.231.13 )


bai sibiene de origine extracarpatica – ramane cum am stabilit: ofutpematangura.

Thor in 02.09.2010 10:09 ( 15.203.233.78 )