logo
Mitropolitul Ardealului atacă homosexualii şi lesbienele
Vasile ANTIPA
2571 vizualizari
Mitropolitul Ardealului atacă homosexualii şi lesbienele

Sute de localnici din Şmig au luat parte duminică la un eveniment important din viaţa comunităţii. Este vorba despre sfinţirea Bisericii cu Hramul Sfinţilor Petru şi Pavel, eveniment care a strâns toată suflarea loca­lităţii, dar şi numeroşi invitaţi. Momentul a fost cu atât mai emoţionant cu cât de-a lungul ultimilor ani, orice locuitor din Şmig a contribuit fiecare după posibilităţile financiare, la ridicarea lăcaşului de cult. În aceste condiţii, ziua de duminică a fost cu atât mai importantă, oamenii pregătindu-se ca pentru o adevărată sărbă­toare. Iar evenimentul a fost onorat de Mitropolitul Ardealului, I.P.S Laurenţiu Streza, prefectul Ovidiu Sitterli, preşedintele Con­siliului Judeţean Sibiu Ioan Cindrea, vicepreşedinţii Consiliului Judeţean Sibiu, deputatul Gheorghe Roman şi senatorul Viorel Arcaş, alături de primari ai loca­lităţilor din nordul judeţului Sibiu. La finalul slujbei de sfinţire, Mitropolitul Ardea­lului a vorbit despre noul proiect al Constituţiei, atacând lesbienele şi homosexualii. "Familia este compusă din bărbat, femeie şi copii, nu dintre soţi pentru că soţii pot să fie şi doi soţi şi două soaţe. Să ştiţi că este o pedeapsă a lui Dumnezeu care vine asupra noastră. Dacă noi vom pierde lucrul acesta, am pierdut totul. Ne ajunge că trebuie să le spunem tinerilor că nu-i o joacă dacă le dă voie statul şi legea să stea împreună să convieţuiasc[. Nu convieţuit, ci curvit! Nu-i convieţuire! Convieţuire este când în faţa lui Dumnezeu  îţi asumi toate răspunderile şi prima răspundere este naşterea de prunci. Ei, aceştia care vor să fie ei, câte doi sau câte două, au după aceea pretenţia că au alcătuit o familie şi, orice familie are drept de înfiere de copii. Deci, copiii îi facem noi şi îi dăm lor. Este cel mai mare atentat la fiinţa neamului nostru şi la spiritualitatea noastră. Sperăm, nădăj­duim, ne luptăm şi nu cedăm până în ultima clipă când înţelepţii votează, când hotărăsc, `i spunem „nu” pentru că vrem să rămână aşa cum trebuie dacă suntem popor român drept credincios",  le-a transmis IPS Laurenţiu Streza credin­cioşilor prezenţi la slujbă.



comentarii
15 comentarii

Sa ia seama tot poporul si mai ales cei din conducerea tarii!!!! -- invatati tinerii si copii ca acest mod de vietuire IL ifurie pe Dumnezeu si pedeapsa Lui e aspra. Ma bucur de taria de character al acestui Om care vrea binele poporului si mila Lui Dumnezeu peste neamul Romanesc. God bless Romania!!!!!
mike
16.07.2013 04:22
Doamne multam ca Biserica ia atitudine impotriva spurcatilor astora. Asa zisa toleranta a noastra se va intoarce asupra copiilor nostri.
Sa luam aminte.
cristianNiculae
16.07.2013 07:39
Practicantul Iohannis stie?
lol
16.07.2013 08:07
Daca va trebui sa iesim in strada pentru a vota impotriva homosexualilor, vom iesi, pentru ca altfel vom da socoteala inaintea lui Dumnezeu la Dreapta Judecata. Doamne ajuta si lumineaza-ne mintea 1
Maria
16.07.2013 08:19
Daca este o tara mai imbecila si mai putin toleranta si daca acesta e poporul ei atunci eu vreau sa emigrez. Mi-e rusine cu voi! Perceptele religiei sunt de a gandi pozitiv ,de a vibra la niveluri inalte nu de a disconsidera un grup numai pentru ca nu au aceeasi orientare sexuala cu a majoritatii. Rusine Bisericii care apropo este cea expusa si ascunde practicile din manastiri. Tot Biserica Preamarita Ortodoxa este cel mai mare evazionist fiscal si tot es este cea care ar trebui cu banii de la crestini sa faca centre de ingrijire a batranilor si copiilor , ceea ce nu se intampla.
femeie normala
16.07.2013 08:33
Daca pleaca lesbienele si holosexualii din tara nu-i nici o paguba. Nu-mi de-ar pleca!
Nicolae T
16.07.2013 08:46
Dar de respectul fata de inaintasi, credinta lor si jertfa lor pentru credinta asta care a unit neamul asta ce zici?
Nu ti se pare un lucru normal? Sau tu nu-ti intelegi parintii?
Fii femeie, nu copil.
Altfel maine o sa sari in apararea pedofililor.
@femeie normala
16.07.2013 09:20
Vine Streza sa-mi vorbeasca despre gay? Pai bisericile lumii, inclusiv cea ortodoxa romana, sunt pline de gay. Parca trebuia biserica sa ne invete sa fim iubitori, toleranti si buni la suflet. nu homofobi! biserica pierde teren si ramane fara bani, si atunci ce face? cauta din nou acel ceva de care omului ii e frica sau nu intelege prea bine. ah! razboi psihologic cu cruce in mana! rusine streza!
Federal
16.07.2013 09:35
dar de popii care se cauta la hemoroizi n-a mai zis nimic
X
16.07.2013 09:37
Chiar daca ar fi si astfel de abateri in cadrul Bisericii,asta nu inseamna ca nu trebuie luata atitudine impotriva Sodomei,nu neaparat a sodomitilor.Daca ar fi tacut,ar fi fost acuzat ca nu are nici o pozitie.Mitropolitul a crescut totusi cinci copii,desi a ramas vaduv. Toleranta are si ea limitele ei. Est modus in rebus.
Romulus Augustulus
16.07.2013 11:05
Inteleg cu homosexualii , dar cu lesbienele ce are ? E cel mai frumos lucru pe pamant lasat de insusi Dumnezeu, mai ales daca sunt bisexuale
Ion
16.07.2013 13:10
limitata rau biserica :)) dar si corupta si gay pana in fundul fundului !! sa arunce cu pietre cei fara de pacat ! apoi mai discutam...
karla
16.07.2013 15:08
cred ca biserica, prin capii ei, ar trebui sa ne scuteasca de morala. suntem prea satui de morale venite din toate partile. toti sunt buni doar de povesti si de palavre. Oare cine l-a rastignit pe Hristos, nu preotii? Cine are cele mai mari averi in tara asta, nu Biserica? Au paduri, terenuri, case, masini de masini, credeti ca platesc ceva la stat pentru ele? nu. Cati preoti cunoasteti sa nu aibe macar o masina si cel putin o casa ale lor? se plang ca au salarii mici, cu ce le-au cumparat? cunosc multi preoti care au cate 2-3 masini, o casa si 2-3 apartamente si pozeaza in cei mai evlaviosi preoti. Cati dintre preoti doneaza vreo suma de bani cand este nevoie pentru vreun copil nevoias sau bolnav? Probabil foarte putini, sau mai niciunul. am ajuns o tara in care aveam un numar dublu de biserici fata de scoli. oare e normal? la o inmormantare, cununie, botez sau alta slujba ti se impune tariful indiferent daca ai sau nu. Si-atunci de ce ne tin ei morala?
gigione
16.07.2013 16:56
Biserica ca institutie, nu are nimic de-a face cu credinta. Fiecare biserica isi aduce punctul ei de vedere. Dupa caderea comunismului biserica a devenit puternica ca institutie si lumea fuge la ea, sperind la nu stiu ce. Prin botez suntem crestini si depinde de fiecare prin comportament, daca ducem o viata crestina sau nu, pentru asta nu trebuie sa ma duc la biserica sa ascult ce-mi spune un preot, tot un pacatos pe acest pamint ce am de facut sau nu. Biserica ar trebui sa ridice scoli, gradinite, azile de batrini, spitale, etc. Asa este in occident. Biserica catolica si cea reformata a avut probleme cu preoti pedofili. Si-au cerut scuze, preotii au fost trasi la raspundere, au existat si exista discutii pe aceasta tema. Se platesc daune . Se stie ca la Vatican sunt preoti homosexuali, preoti care se lasa invitati la mese copioase pentru posturi bune. (Un fel de mita). Se discuta si cad capete. Nu cred ca biserica orthodoxa romana si preotii lor sunt basma curata, dar m-as bucura sa stiu care dintre preoti sau mai marii bisericii a fost turnator la securitate. Nu auzi nimic! O biserica trebuie sa mearga in pas cu vremea, sa se acomodeze zilelor noastre, nevoilor noastre. Asta lipseste la catolici si la orthodcsi. Si biserica trebuie reformata si modernizata, insa va mai curge multa apa pe Dunare pina atunci
IO