Dan Perjovschi expune în SUA
Prezenţa românului nu a trecut neobservată, aşa că ediţia online a cotidianului Universităţii Kansas consemnează: "Poartă o geacă verde în care are tot ce-i trebuie - câteva markere şi un caiet. (...) Braţele sale se mişcă rapid şi precis, ca ale unui profesor la tablă. Desenează figurine simple, iar pereţii devin
o imensă pagină de benzi desenate. Cumva, apare un mesaj clar".
Pentru vizitatorii muzeului, expoziţia se lasă cu un concurs de design pe tricouri în cadrul căruia vizitatorii sunt provocaţi să realizeze schiţe, inspirându-se din desenele lui Dan Perjovschi. La final, prin vot, se va decide ce lucrare merită să fie imprimată pe tricouri.
Dan Perjovski nu este la prima expoziţie în SUA: în 2007 a lucrat pentru celebrul muzeu MoMa din New York. De asemenea, a desenat pe pereţii muzeului Tate Modern din New York şi-a expus la Paris, Amsterdam, Edinburgh, Liverpool, Frankfurt, Berlin, Seul, Köln, Veneţia, Moscova etc. (M. S.).
Adauga un comentariu la acest articol























