PNL
Gaz Metan - FC Braşov 0-0
Nimic la nimic
625 vizualizari
Jocul dintre cele două vecine de clasament a fost unul incolor, inodor şi insipid, la final ele împărţindu-şi punctele. Medieşenii au făcut un joc modest, în faţa unui adversar care a lăsat impresia că se mulţumeşte cu o remiză.
Gazul Metan n-a mai fost, sâmbătă seara, acea echipă ofensivă care marca 3 goluri în poarta Bistriţei şi 4 în cea a puştilor lui Gică Hagi, pe teren propriu. "Lupii negri" s-au chinuit cu o vecină de clasament, o grupare cu care au avut aproape de fiecare dată probleme, în ultimii ani, dar al căreia "naş" a fost tehnicianul medieşenilor, Gigi Mulţescu, în nenumărate rânduri, pe vremea când pregătea alte formaţii. De data aceasta, cel poreclit "Smurdul" n-a mai avut noroc în faţa "Steagului", mulţumindu-se la final cu un punct chinuit, care duce Gazul Metan la minus 11 la "adevăr".
Cele două echipe au trecut repede la treabă, sărind peste obişnuitul sfert de oră de studiu. Davide Dias a primit un balon peste linia defensivă a medieşenilor şi a trimis în faţa porţii, dar Iulică Popa era în ofsaid ('2). Gaziştii au replicat repede, dar Răzvan Avram şi-a bătut joc de un balon centrat de Llullaku, reluând dezamăgitor cu latul ('4). Medieşenii au obţinut un prim corner la şutul lui Bawab, rămas fără rezultat însă ('6).
Kosovarul Azdren Llullaku şi-a început şirul ratărilor în minutul 8, când a trimis alături, din careu, un balon excelent aşezat pentru şut de Aymen Tahar. Patru minute mai târziu, şeptarul Gazului Metan a şutat total aiurea, de parcă s-ar fi încălţat invers.
Pleşca a avut o primă intervenţie reuşită la voleul lui Iulică Popa ('13). Apoi, o nouă mostră de "Aşa nu!", "marca Llullaku". Medieşeanul a primit excelent printre doi fundaşi, a scăpat singur cu portarul Mutu, dar a trimis pe lângă bară, la colţul lung, din marginea careului mic ('16).
Pe veteranul Mugurel Buga l-au lăsat nervii, nevenindu-i să creadă că n-a prins cadrul porţii, din 6 metri, şi a luat primul "galben" al meciului, după ce şi-a scos tricoul. Avea să fie primul avertisment dintr-o serie lungă, "centralul" Găman împărţind cartonaşe în stânga şi-n dreapta, într-un meci care altfel n-a fost unul plin de durităţi.
Llullaku a mai irosit o ocazie de a deschide scorul, la o fază în care Mutu a boxat de pe capul înaltului Markovic, iar Mateiu a dormit în ghete, kosovarul reluând slab, de la 14 metri ('22).
Poate cea mai mare ocazie de până acum le-a aparţinut braşovenilor, cu 7 minute înainte de pauză, mingea şutată de Nuno Viveiros, din marginea careului mare, fiind respinsă cu dificultate de Pleşca, apoi Markovic a trimis în corner. Două minute mai târziu, Iulică Popa a căutat vinclul, dar a cadrat greşit balonul, astfel că prima repriză s-a terminat cu un scor alb.

O repriză întreagă în inferioritate
O gafă a lui Vali Negru - fault criminal la Iulian Popa, într-o fază care nu anunţa nimic periculos - avea să lase Gazul Metan în inferioritate încă din minutul 47. Surprinzător însă, cu un om în plus, Braşovul n-a forţat convingător, ocaziile de poartă fiind mai rare, în această a doua repriză. Eric ('50) şi Llullaku ('58), respectiv Iulică Popa ('59) au irosit ocaziile primei jumătăţi a reprizei secunde.
Braşovenii au cerut penalti, pe bună dreptate, la o intrare a lui Markovic la Davide Dias, dar "centralul" Găman a judecat altfel faza ('67). Ambiţionaţi de această nedreptate, braşovenii au trecut din nou pe lângă gol, un minut mai târziu, când Pleşca a parat, la voleul lui Nuno Viveiros ('68).
Ultimele 20 de minute au fost şi mai şterse, medieşenii făcând încet pasul înapoi, pentru a salva un punct, în vreme ce oaspeţii au preferat să nu rişte prea mult, pentru a nu fi taxaţi pe contraatac. Doar golgeterul Gazului Metan, Thaer Bawab, a ţinut să-şi îmbogăţească zestrea de goluri, dar Mutu a respins, de la bara a doua, la şutul din lovitură liberă al iordanianului. Finalul a fost unul cu nervi, craioveanul George Găman scoţând de alte 4 ori cartonaşul galben.
Astfel s-a scris istoria unui joc care nu a făcut prea multă reclamă Ligii I. Campionatul intern rămâne o adunătură de echipe măcinate de fel de fel de probleme, financiare sau de altă natură, în care doar una sau două echipe se ridică la nivelul aşteptărilor, cât de cât. Din nefericire, sâmbătă seara, Gazul Metan şi Braşovul lui Adi Szabo au picat testul de maturitate, dar să sperăm că - cel puţin în cazul medieşenilor - următorul "examen" va fi promovat măcar cu un 5, aşa, de trecere.

Gaz Metan - FC Braşov, minut cu minut
'2 - Iulian Popa reia peste transversală, de la 8-9 metri, după o pasă a lui Davide Dias, dar e semnalizat în ofsaid;
'4 - mingea reluată cu latul de Răzvan Avram, din centrarea lui Llullaku, trece prin faţa porţii;
'6 - balonul reluat de Bawab, de la 14 metri, uşor lateral stânga, la colţul scurt, e deviat în corner;
'8 - Llullaku şutează imprecis, la firul ierbii, de la 12-13 metri, perpendicular pe poartă;
'12 - Llullaku reia dezamăgitor, din interiorul careului mare;
'13 - Iulian Popa trimite în braţele lui Pleşca, din voleu, de la 12-13 metri, la o centrare a lui Davide Dias;
'16 - Llullaku primeşte printre 2 fundaşi braşoveni, e singur cu portarul Mutu, dar trimite alături, cu latul, de la 7 metri, la colţul lung;
'18 - Nuno Viveiros şutează imprecis, de la 22 de metri;
'19 - Buga reia alături, din marginea careului mare;
G '19 Mugurel Buga (FC Braşov), pentru că şi-a scos tricoul;
'22 - Mutu boxează de pe capul lui Markovic un balon trimis în careu de Eric, dintr-o lovitură liberă, Mateiu greşeşte şi Llullaku profită, dar reia slab, de la 14 metri, mingea ajunge în cele din urmă în braţele portarului Braşovului;
'27 - Buga şutează în zid dintr-o lovitură liberă, de la 25 de metri, perpendicular pe poartă;
'27 - Vagner trimite acasă, cu capul, un balon centrat de Eric, pentru Bawab, pe contraatac;
'30 - Buga deviază imprecis, cu capul, un balon centrat de Vagner;
'38 - Pleşca parează mingea şutată de Nuno Viveiros, din marginea careului mare, apoi Markovic respinge în corner;
'40 - Iulian Popa trimite de puţin pe lângă vinclu, de la 18 metri;
G '42 Iulian Popa (FC Braşov), după o ciocnire cap în cap cu Radovic;
R '47 Vali Negru (Gaz Metan), după un fault grosolan la Iulian Popa;
'50 - Eric şutează imprecis, din prima, de la 12-13 metri, după o pasă primită de la Ciprian Petre;
G '52 Răzvan Avram (Gaz Metan), pentru proteste, în urma unui fault la Sergiu Oltean;
'58 - Llullaku şutează imprecis, de la distanţă;
'59 - Pleşca scapă în afara terenului mingea reluată de Iulian Popa, din voleu, de la 7-8 metri;
S '61 Sebastian Cojocnean - Răzvan Avram (Gaz Metan);
'65 - Cojocnean şutează imprecis, de la 25 de metri;
S '66 Georgian Păun - Iulian Popa (FC Braşov);
'67 - Davide Dias este faultat din spate, în careu, de Markovic, dar "centralul" George Găman nu sancţionează infracţiunea;
'68 - Pleşca parează mingea reluată din voleu de Nuno Viveiros, din centrul careului mare;